Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od 1 maja można legalnie nocować w lesie

Majówka, a tu baza noclegowa pozamykana. Czy nie ma zatem możliwości wyjazdu na majówkę z noclegiem? Otóż jest! Naprzeciw nie tylko sytuacji kowidowej, ale także i po prostu miłośnikom nocowania w lesie, na łonie przyrody, wyszły Lasy Państwowe. Od 1 maja 2021 roku wyznaczono 600 tysięcy hektarów na terenie całej Polski, gdzie można legalnie zanocować na dziko. Obszary takie wyznaczyły także m.in. Nadleśnictwa Ustroń i Wisła.

W ramach programu "Zanocuj w lesie" obszary do nocowania zostały wyznaczone w 425 nadleśnictwach (czyli prawie wszystkich, oprócz czterech na terenie Polski). Jest to sumie ponad 600 tysięcy hektarów. Zanocować w lesie można bezpłatnie pod warunkiem, że nie większą, aniżeli 9-osobowa grupą i nie dłużej, niż dwie noce w jednym miejscu. Jednak tylko na wyznaczonych przez poszczególne nadleśnictwa obszarach. Ich wykaz znajdziemy tutaj.

By skorzystać z tej formy wypoczynku na łonie przyrody należy ściśle stosować się do określonych regulaminem zasad. Należy pamiętać, że bez względu na to, jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. Kwestia zabierania ze sobą śmieci wydaje się oczywista, jednak na tyle ważna i podstawowa, że lepiej powtórzyć ją niepotrzebnie wiele razy, aniżeli przyjść w miejsce, w którym uprzednio ktoś pozostawił po sobie jakiegoś śmiecia.

Więcej szczegółów dotyczących programu, przepisów, a także sporo informacji praktycznych, jak zacząć przygodę z taką formą spędzania wolnego czasu, znajdziemy na stronie Lasów Państwowych tutaj. Informacji dotyczących programu należy szukać w zakładce turystyka na stronach nadleśnictw www>turystyka>zanocuj w lesie.

Główną zasadą nocowania w lesie, której bezwzględnie musimy się trzymać jest to, by pozostawić to miejsce bez śladu swojej obecności. Mając ją stale na uwadze warto jednak przed wyruszaniem na leśny biwak zapoznać się ze szczegółowym regulaminem obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”, który znajdziemy tutaj.

Oprócz tego istnieje też 46 obszarów, w których wolno korzystać z kuchenki gazowej. Regulamin korzystania z tych obszarów znajdziemy tutaj. Mimo, że wcześniej zapoznamy się z regulaminami, to bezpośrednio przed wyruszeniem do lasu trzeba sprawdzić na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

- Dla mnie kluczową sprawą w programie „Zanocuj w lesie” jest to, że jest on przeznaczony dla turystów wykwalifikowanych, którzy wiedzą co i dlaczego robią. Udając się na nocleg do lasu jesteśmy zdani tylko na siebie i na rzeczy, które zabieramy ze sobą w plecaku. Musimy więc być do tej przygody dobrze przygotowani i najlepiej zaczynać ją w towarzystwie osób już obeznanych z bushcraftem lub surwiwalem. Konieczna jest też świadomość, że nie jesteśmy w lesie sami. Dotyczy to zarówno innych ludzi: leśników, drwali, myśliwych, rowerzystów i innych użytkowników lasu, jak i zwierząt mieszkających w beskidzkich lasach – a nie są to tylko wiewiórki, komary i kleszcze. Ważne jest, aby przed pójściem do lasu sprawdzić stronę nadleśnictwa i dowiedzieć się czego możemy się spodziewać na obszarze przeznaczonym do swobodnego biwakowania – są to przecież normalne lasy, w których leśnicy sadzą drzewa, pielęgnują las czy pozyskują drewno. Na stronie publikujemy informacje gdzie aktualnie prowadzone są prace gospodarcze w obszarach programu „Zanocuj w lesie” - mówi koordynator programu "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Ustroń Wiktor Naturski.

Mapę z dokładnie wskazanymi obszarami znajdziemy na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe.

Wdrożenie tego projektu poprzedzone było trwającym rok programem pilotażowym, w ramach którego takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było 46. Są to te obszary, na których obecnie dopuszczono używanie kuchenek.

Oprócz dokładnego zapoznania się z regulaminem i zasadami korzystania z nocowania w lesie zawsze warto kierować się też po prostu zdrowym rozsądkiem i logicznym myśleniem. Przejrzyście wypunktowuje je Naturski:
Zawsze stosuj zasady wypracowane przez ruch Leave no trace:
Zasada #1 - Zaplanuj i przygotuj się, zanim wyruszysz
Zasada #2 Trzymaj się szlaków i biwakuj w odpowiedni sposób
Zasada #3 - Zadbaj o odpady i śmieci
Zasada #4 - Zastaną przyrodę pozostaw w stanie nienaruszonym
Zasada #5 - Minimalizuj skutki używania ognia
Zasada #6 - Respektuj życie dzikich zwierząt
Zasada #7 - Szanuj innych użytkowników terenu i szlaku
I dodaje, że zasady te są świetnie mówione tutaj: https://youtu.be/178sZJJ8BXQ

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-02 07:33:29
św. Patryk.: no i to jest w pigułce obraz patologii i dewiacji jaka ma miejsce w przypadku polskich lasów - uwłaszczona na NASZYM wspólnym narodowym majątku MAFIA leśna pospołu z politykierami kolejnych opcji barbarzyńsko eksploatuje te lasy, zyski zagarnia pod siebie i na opłacenie łapówek dla władzy i biskupów, a Kowalskiemu w akcie wielkiej łaski pozwala w jego lesie przenocować - o jezu jakie dobre paniska...
2021-05-02 09:44:26
dymek76: Ty wez metr gumy Patryk i strzel sobie w łeb
2021-05-02 10:55:27
św. Patryk.: https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html
2021-05-02 10:56:30
św. Patryk.: https://lasyiobywatele.pl/wspoldecyduj-o-lesie
2021-05-02 10:57:12
św. Patryk.: https://lasyiobywatele.pl/wez-udzial-w-konsultacjach
2021-05-02 10:59:48
św. Patryk.: oko.press/zobacz-czy-lasy-panstwowe-wytna-twoj-las-powstala-spoleczna-mapa-wycinek/
2021-05-02 11:06:33
św. Patryk.: kto chce się dowiedzieć, czy leśniczy z jego terenu albo inny wyższego szczebla pracownik Lasów Państwowych był kapusiem SB, wystarczy że wpisze jego nazwisko w wyszukiwarkę na stronie IPN ----> https://inwentarz.ipn.gov.pl/instrukcja <---- niejeden z was będzie zaskoczony kiedy się dowie, że znajomi albo sąsiedzi awansowani na leśniczych w stanie wojennym nominacje te dostawali równolegle z podjęciem współpracy z SB - niektórzy z nich już przeszli na wypasione judaszowskie emeryturki, inni wciąż jeszcze pasożytują na naszych lasach
2021-05-03 15:18:35
ciotka matylda: No i takim to sposobem rząd zrealizował plan budowy trzech milionów mieszkań! Co za zmyślne bestie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: