Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od 1 lipca musisz zgłosić, jak ogrzewasz dom

Już 1 lipca 2021 roku rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Oznacza to, że każdy właściciel lub zarządca budynku będzie musiał zgłosić swoją nieruchomość i wskazać, w jaki sposób jest ogrzewana.

Od 1 lipca właściciele i zarządcy budynków będą zobowiązani do zgłaszania do CEEB źródła ciepła i spalania paliw w swoim budynku. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i innych, w tym usługowych. Deklaracje będzie można złożyć elektronicznie lub w formie papierowej. Termin zgłoszenia budynku to 12 miesięcy dla budynków istniejących i 14 dni od dnia uruchomienia nowego źródła ciepła dla obiektów, które powstaną po 1 lipca.

Deklaracja będzie zawierała imię i nazwisko (lub nazwę) właściciela budynku lub lokalu oraz adres zamieszkania. Ponadto trzeba będzie podać adres zgłaszanego budynku oraz informacje o liczbie i rodzaju urządzeń grzewczych. Ustawodawca jednak uspokaja – za błędne dane kary nie będzie - Nie przewiduje się sankcji za błędne wprowadzenie danych, nie taka była bowiem intencja ustawodawcy. System został oparty na założeniu weryfikacji wprowadzanych danych przez osoby dokonujące inwentaryzacji budynku podczas niezależnych od siebie czynności. W deklaracji obywatel wskaże podstawowy zakres danych dotyczący jego budynku. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie następnie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to, co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących – wyjaśniają twórcy systemu.

W związku z koniecznością weryfikacji danych mogą pojawić się kontrole, związane ze źródłami ciepła. Więcej informacji tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-12 17:54:38
: paru płaskich będzie miało problem, wszak taki obowiązek to skandaliczne ograniczenie wolności
2021-06-12 18:15:06
koszor: W chorych umysłach zrodziły się pomysły, żeby kontrolować każdy aspekt życia społeczeństwa. Nasza pracę, czas wolny, wydatki, poglądy i sprawy prywatne. Zwolennicy tej propagandy pewnie nie mieliby oporów na założenia kilku kamer w swoim domu, wszak człowiek nie powinien mieć nic do ukrycia. Nawet raport ze zużycia papieru toaletowego jeden z drugim byłby w stanie sporządzić.
2021-06-12 18:17:59
koszor: I niech tu ktoś nie piszę, że palę meblami i plastikowymi butelkami. Mam nowy dom i ekologiczne ogrzewanie. Natomiast dla sporej części społeczeństwa nie jest możliwe finansowo ogrzewać ekologicznie. I tego nie zmieni ustawa czy rozporządzenie Morawieckiego.
2021-06-12 18:52:30
: koszorku, od tysięcy lat różnej maści kapłani i władcy siedzą okrakiem na swych poddanych, ujeżdżają ich i doją jak kobyły pociągowe, ty sam się z lubością jednym poddajesz tylko drudzy ci nie pasują - a różnica między nimi jedynie pozorna, jednym i drugim jedynie o władzę i bogactwo chodzi - tyle, że ci w "cywilu" od czasu do czasu musza się w dzisiejszych czasach trochę bardziej postarać i podmalować, zaś ci w cudaczne sukienki poprzebierani wciąż na bezczelnego głąba rżną a naiwne ciołki same się do nich garną do udoju i pod siodło
2021-06-12 23:23:53
inigo: Starszy i mądrzejszy Pan Władza chce wiedzieć wszystko, globalne ocipienie w pełnym natarciu!
2021-06-13 09:10:01
Antykler  Forte: koszor no co ty, kościół katolicki od wieków inwigiluje na maksa swoich poddanych i nie tylko w konfesjonałach, sam od dziecka chodzisz regularnie do księdza raporty składać nawet z brandzlowania, a teraz ci przeszkadza informacja o piecu w piwnicy? obudź się i przestań dygotać ze strachu
2021-06-13 15:29:14
Ar--Ai: a ministrowie PiS wcale nie obawiają się żadnej inwigilacji i dokumenty tajne przesyłają otwartym tekstem pocztą Jasia i Małgosi, i co im kto zrobi?
2021-06-13 16:59:49
: o inwigilacji: "O tym, że politycy nie czują się bezpiecznie i korzystają z zagranicznych komunikatorów, mieliśmy artykuły od dawna - stwierdził Krzysztof Bosak, przy okazji afery z włamaniem na prywatną skrzynkę mailową Michała Dworczyka. - Administracja w mojej ocenie nie robi nic, by zapewnić bezpieczeństwo politykom. Natomiast służby specjalne są używane do inwigilowania polityków, zbierają na nich materiały, by wykorzystać je w kampanii wyborczej. Proszę sobie przypomnieć, kto w tej chwili odpowiada za służby"
2021-06-13 17:53:26
censor: W komentarzach na portalu OX także możemy spotkać się z przykładami nienawistnych, szkalujących i kłamliwych wypowiedzi. św. Patryk + pozostałe wcielenie, coś wiadomo Ci na ten temat?
2021-06-13 21:03:27
: wiem donuś, chodzi ci o tego świrniętego z Wiślicy, politykier, ekolog, Marx, faroż i jak mu tam jeszcze - to palant, upierdliwy jak kleszcz ale nieszkodliwy, produkuje kompulsywnie ten swój nienawistny, szkalujący i kłamliwy bełkot, ale chyba nie zdaje sobie bidul sprawy z tego, że on zupełnie niestrawny :D
2021-06-13 22:48:06
mario172: Patryk marzę o tym zeby zamknac wszystkie kopalnie i elektrownie węglowe!!!bedzie czyste powietrze..ponoć..!!prąd bedziesz mial od swieta jak za komuny banany!!haha ludzie to jednak sprzedajne bezmozgowe deb.ile...bo wegiel to cale zlo,masakra!!!tylko oswiecony patryku zrob zapas świeczek i zapałek bo nawet tylek będziesz musial po ciemku podcierac..co za ciemnota!!!
2021-06-14 06:57:53
: nie czarnowidz maryś, nie czarnowidz... problemy z podcieraniem masz i przy żarówce, ale dorośniesz to się nauczysz - a o elektrownie się nie bój, PiS tylko się droczy z opozycją i na pewno w końcu zbudują tę w Ostrołęce, na razie rozbierają ale to wiadomo tylko o przerób chodzi by kasiorę ulokować gdzie trzeba - ty się raczej martw o rachunki za prąd bo tu z PiSem żartów nie ma i to już wszyscy poczuli :D
2021-06-14 14:25:44
fireman1985: Szkoda ze nie uwzględnią źródła ogrzewania które podałem w spisie powszechnym.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: