Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego. Odcinek 60: Leczą, ale i ... nauczają na Kubalonce

Ostatnio, jadąc do znajomych w Koniakowie, przypomniałem sobie, że na szczycie Kubalonki oprócz lokali gastronomicznych znajduje się Sanatorium. Postanowiłem przyjrzeć się temu kompleksowi bliżej i coś o nim napisać.

W rozmowie z Dyrektorką Darią Węgrzyn-Welc usłyszałem kilka ciekawych informacji dotyczących historii oraz obecnych czasów.
Kubalonka jest to teren bardzo malowniczy, stad rozpoczynają się górskie szlaki na Stecówkę, Stożek czy nawet Baranią Górę.

Są tu też wspaniałe trasy biegowe i odbywa się tu wiele różnych imprez. Panuje też tu specyficzny mikroklimat.

W tym właśnie miejscu na lekkim zboczu powstał w 1938 roku Wojewódzki Zakład Leczniczo-Wychowawczy im. Józefa Piłsudskiego. W tym okresie na jego terenie przebywały dzieci chorujące na gruźlicę i jej choroby pochodne czy towarzyszące.
W 1963 roku zakład zmienił nazwę na Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej. Potem był Wojewódzki Ośrodek Chorób Płuc i Gruźlicy Dzieci i Młodzieży w Istebnej. Obecna nazwa to Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej.

Na Kubalonce najczęściej leczone schorzenia to: choroby układu oddechowego, choroby układu krwionośnego, choroby skóry i tkanki podskórnej, choroby układu trawiennego, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, aberracje chromosomowe.

Ośrodek może przyjąć u siebie jednorazowo przeszło 250 osób – pacjentów. Pacjenci to dzieci i młodzież w wieku 3 do 18 lat.

Większość tych najmłodszych przyjeżdża z rodzicem lub opiekunem.

Oprócz Sanatorium w budynku znajduje się również Zespół Szkół, a więc; Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące. W tej Szkole pod okiem dobrych i oddanych pedagogów uczą się dzieci i młodzież. Troska nauczycieli i odpowiednio wyposażone sale lekcyjne sprawiają to, że dzieci uczęszczają tu chętnie i osiągają dobre wyniki w nauce. Na miejscu mogą korzystać z biblioteki i z sali komputerowej. W wolnym czasie po badaniach, zabiegach, czy lekcjach mają zorganizowane również różne formy zajęć, m.in.; muzyczne, artterapia, zajęcia sportowe, spacery i wycieczki piesze po okolicy. Zajęcia te prowadzone są przez nauczycieli-wychowawców.

Na Kubalonkę przyjeżdżają dzieci z całej Polski, bo Kubalonka nie tylko leczy, ale również uczy i wychowuje.

 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: