Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ochorowiczówka powróci

Wisła polską stolicą surrealizmu. Otworzą największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu.

Czołowi, polscy twórcy surrealizmu, obrazy, rzeźby, grafiki i projekt o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych – w Wiśle powstaje pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. Galeria za swą siedzibę obrała willę ojca polskiej psychologii, pioniera hipnologii, prekursora radia i telewizji – Juliana Ochorowicza. Niszczejący przez lata budynek - który został wybudowany na czakramie mocy i gościł takie osobistości jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Władysław Reymont – teraz ma szansę na drugie życie. Koszt adaptacji budynku wynosi 2-3 miliony złotych, a planowane otwarcie muzeum odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku.

JEDNO Z NAJWIĘKSZYCH TEGO TYPU MUZEÓW W EUROPIE

Zbiór ponad 300 eksponatów sprawia, że będzie to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. W środku na gości czekać ma wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm – nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski.

- Mamy kontakt z kilkunastoma prywatnymi kolekcjonerami, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z publiką. Zebrane przez nich dzieła mają ogromną wartość – zarówno artystyczną, jak i finansową. Dlatego od kilku lat poszukiwaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy stworzyć Muzeum Magicznego Realizmu – mówi Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury, która jest inicjatorem powstania Muzeum. - Wisła potrzebuje takiego miejsca, które oferuje inną formę spędzania wolnego czasu niż na stokach czy szlakach górskich. Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Na powierzchni około 600-700 metrów kwadratowych, oprócz wystawy stałej muzeum będzie również prezentować ekspozycje czasowe poświęcone sztuce współczesnej. Te mają zmieniać się co dwa miesiące i prezentować współczesnych, polskich artystów.
- Magiczny Realizm jest obecnie niezwykle popularnym kierunkiem. Jego elementy często spotykamy w popkulturze – między innymi w „Grze o tron” czy też „Wiedźminie” – dodaje Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury.

PROMOCJA WISŁY NA KULTURALNEJ MAPIE POLSKI I EUROPY

Powstanie Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to promocja dla Perły Beskidów. Dzięki tej inwestycji miasto ma szansę, by przyciągać turystów nie tylko stokami narciarskimi i kurortami, ale również wyjątkową ofertą kulturalną. W Polsce do tej pory nie powstało żadne podobne muzeum, w Europie również jest ich niewiele. Powstanie nowoczesnego obiektu, które wykorzystuje historyczne dziedzictwo, uczyni Wisłę ważnym miejscem nie tylko dla koneserów sztuki.
- Pomysły zagospodarowania tego miejsca pojawiały się od wielu lat, ale sytuacja finansowa miasta nie pozwalała na modernizację obiektu, który po 100 latach od powstania wymagał gruntownej przebudowy – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

MAGICZNY DOM SZTUKI

Wspólnym domem dla wszystkich eksponatów będzie „Ochorowiczówka” – owiana kontrowersjami i tajemniczymi legendami willa wybudowana przez Juliana Ochorowicza, polskiego psychologa, filozofa, hipnotyzera i naukowca. Porównywanie go do Leonarda da Vinci nie jest przesadą. Ochorowicz zajmował się wieloma dziedzinami nauki, a w 1877 roku opublikował projekt telewizora! Do Wisły przyjechał na przełomie XIX i XX wieku. Urok beskidzkiej miejscowości zrobił na nim ogromne wrażenie. W związku z tym zaczął promować Wisłę wśród swoich znajomych i budować wille turystyczne. W jednej z nich – zwanej „Ochorowiczówką” – bywali znamienici goście, którzy czerpali z tego miejsca natchnienie do swojej twórczości. To właśnie tu Władysław Reymont pisał „Chłopów”, a Bolesław Prus „Faraona” i „Lalkę”. Co więcej, Prus zainspirował się Ochorowiczem do tego stopnia, że uczynił go pierwowzorem postaci Juliana Ochockiego.

- Towarzystwo Miłośników Wisły od lat walczy o to, by Julian Ochorowicz – wielki, polski naukowiec, który rozsławił Wisłę - nie został zapomniany. Dlatego cieszy nas, że znalazł się ktoś, kto postanowił ocalać „Ochorowiczówkę” i dać jej nowe życie. Będziemy temu przyklaskiwać i liczymy na szeroką współpracę – mówi Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły.

DRUGIE ŻYCIE „OCHOROWICZÓWKI”

„Ochorowiczówka” – przez wiele lat była zaniedbywana, a w styczniu 2014 roku wybuchł w niej pożar. Teraz historyczny budynek odzyskuje swój blask za sprawą Fundacji Polski Konwój Kultury, z której inicjatywy powstaje muzeum.
- Projekt był niezwykle trudny ze względu na pożar, który w ubiegłym roku uszkodził konstrukcję stropu i ścian. Wykonaliśmy szereg ekspertyz technicznych, dołożyliśmy starań, by w obiekcie utrzymać charakterystyczne i zabytkowe elementy, ale jednocześnie połączyć je z nowoczesną zabudową. Projekt obejmuje pojawienie się elementów architektury drewnianej, wyeksponowanie elewacji, podkreślenie pierwotnego wyglądu budynku. Pierwotna bryła zostanie natomiast połączona z nową, przeszkloną częścią, gdzie na dwóch kondygnacjach – naziemnej i podziemnej – będzie mieścić się część ekspozycji. Projekt konsultowany był również z konserwatorem zabytków – mówi Mateusz Górnik z Górnik Architects.

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-11 12:02:54
Maciej Małysz: Dobrze by było zobaczyć tam tez prace Pana Jacka Yerki..
2015-06-11 13:18:24
dudus: nareszćie coś sie dzieje w tej wiśle
2015-06-11 13:29:51
koszor: Drogi porządnej nie ma, kolej w pokrzywach, na kawałek asfaltu czy remont mostu ludzie czekają latami, ale 13 milionów wywalić - nie ma problemu. Ot, polskie myślenie, a raczej jego brak.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: