Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obudzili się z zimowego snu

Pomysł narciarskiego połączenia Brennej ze Szczyrkiem pojawił się na wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Szczyrku. Jedni powiedzą, że to odgrzewany kotlet, Stanisław Richter, prezes Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jest jednak optymistą. Szczyrk przygotowuje się także do innych inwestycji.

Kiedy w Istebnej i Wiśle gestorzy bazy narciarskiej zamieniali wyciągi orczykowe na nowoczesne kanapy, w Szczyrku kłócili się o miedzę, grodzili tereny i żyli wspomnieniami. To już jednak przeszłość. Zmiany odczują już tej zimy narciarze, którzy przyjdą poszusować na Skrzycznem, na trasach zarządzanych przez Centralny Ośrodek Sportu. – W lipcu rozpoczęliśmy nową inwestycję. Chodzi o przebudowę kolejki krzesełkowej z Jaworzyny na Skrzyczne. Po długich bojach udało nam się w końcu zdobyć fundusze, jesteśmy już po przetargach, prace trwają – powiedział na konferencji Grzegorz Kotowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

COS postawił na światowego potentata, jeżeli chodzi budowę wyciągów, firmę Leitner. Na odcinku od Jaworzyny na szczyt zmieni się wszystko: wyjazd będzie trwał niecałe 4 minuty, a  nie 13, jak dotychczas. Wysłużone krzesełka zastąpią czteroosobowe kanapy, ze specjalną osłoną chroniącą przed wiatrem i śniegiem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie skończona 27 grudnia, choć Kotowicz ma nadzieję, że z nowego wyciągu narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Nieco później, bo dopiero w 2015 roku, powinna być skończona inna duża inwestycja. Chodzi o dawny stok Beskid w Szczyrku Biłej, gdzie ma powstać sześcioosobowa kanapa. Na razie inwestycja jest w początkowej fazie, trwa profilowanie terenu, żeby w przyszłości na stoku można było wytyczyć dwie trasy: niebieską o długości ok. 1000-1100 metrów, oraz dla bardziej wymagających czerwoną.

Podczas konferencji pojawił się także pomysł, o którym mówi się od wielu lat. Stanisław Richter, prezes Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, mówiąc o inwestycjach w ośrodku Czyrna-Solisko (w planie jest m.in. zastąpienie czterech istniejących orczyków dwoma kanapami), przyznał także, że jego marzeniem jest narciarskie połączenie Brennej ze Szczyrkiem. – Żeby tak się stało, potrzebne są dwa elementy: budowa nowego wyciągu ze Szczyrku na Kotarz oraz budowa obiektu umożliwiającego swobodne przejeżdżanie narciarzy z Czyrnej-Soliska do dolnej stacji nowego wyciągu – stwierdził podczas konferencji Richter.

wot
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: