Obowiązkowy Spis Rolny
Powszechny spis rolny obejmie wszystkie gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą w Polsce. Rolnicy będą pytani m.in. o dochody, maszyny, użytkowane grunty, uprawy i pogłowie zwierząt oraz osoby pracujące w gospodarstwie. spisywany będzie stan gospodarstw na dzień 1 czerwca 2020 roku. Spis obejmie zarówno gospodarstwa indywidualne, jak i gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne (spółdzielnie, spółki) lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego są obowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
Na terenie każdego województwa pracami spisowymi kieruje wojewoda – jako wojewódzki komisarz spisowy. Z kolei na terenie gminy pracami spisowymi kieruje odpowiednio wójt, burmistrz miasta/Gminy – jako gminny komisarz spisowy. Do wykonywania prac spisowych Gminny komisarz spisowy tworzy Gminne biuro spisowe.
Użytkownik gospodarstwa rolnego w ramach spisu rolnego może przekazać dane w jednej z trzech form:
• samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego,
• wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego,
• bezpośredni wywiad przeprowadzany przez rachmistrza terenowego podczas wizyty w gospodarstwie.
Dane zebrane w ramach spisu rolnego są objęte tajemnicą statystyczną. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej (mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac tylko po przeszkoleniu i złożeniu pisemnego przyrzeczenia). Ochronę zebranych danych zapewnia prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Z informacji przekazanych nam przez czytelników portalu można już znaleźć informacje związane z Powszechnym Spisem Rolnym 2020 rozsyłane przez Główny Urząd Statystyczny.
AK, GUS
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.