Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Towarzystwie Polsko-Austriackim

W środę (19.02.2020) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Propozycji. Tym razem zaproszenie do wygłoszenia prelekcji przyjęła Maria Gawlas – Prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego oddział w Cieszynie.

Cieszyński oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego to jeden z 14 oddziałów terenowych rozsianych po całej Polsce. Aktualnie do Towarzystwa należy około 900 osób, głównie nauczyciele akademiccy, dyplomaci, artyści, czy publicyści. W ramach swoich działań statutowych, organizacja utrzymuje bliskie kontakty z Ambasadą Republiki Austrii, Biurem Radcy Handlowego, Forum Kultury Austriackiej i innymi przedstawicielstwami austriackimi w Polsce oraz z Towarzystwem Austriacko – Polskim w Wiedniu i Polonią austriacką.

- Nasza działalność jest klubowa, spotkania, wystawy. Naszym zdaniem w Cieszynie jest tak dużo działalności kulturalnej, że nie ma potrzeby, żebyśmy jeszcze coś tworzyli od siebie. Dlatego właśnie często współpracujemy z organizatorami, ktoś się do nas zwraca, my deklarujemy, że będziemy pełnić na przykład dyżury, w związku z czym stajemy się współorganizatorami. Jeżeli chodzi o wykłady, prelekcje, to raz w miesiącu członkowie, czy zaproszone osoby przygotowują określony temat – przybliżała działalność organizacji Maria Gawlas.

Jak się okazuje, działania Towarzystwa w Cieszynie są doceniane. Obecna prezes została wybrana również do Zarządu Głównego Towarzystwa w Warszawie. Dzięki temu na Cieszyn zwraca się zdecydowanie większą uwagę. Cieszyńska prezes dba również o szerzenie kultury Śląska Cieszyńskiego. Jak podkreślała, słysząc w Austrii koncert z wykorzystaniem dzieł Victora Ullmanna, austriackiego kompozytora i dyrygenta, urodzonego w Cieszynie, postanowiła zorganizować koncert Ullmannowski, który aktualnie jest powtarzany i się rozwija. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: