Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Tadeuszu Regerze w Międzynarodowym Dniu Farmaceuty

Dziś (14 maja) przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. W związku z tym pracownicy Książnicy Cieszyńskiej postanowili przygotować kilka informacji na temat studenta farmacji – Tadeusza Regera – urodzonego w Nowym Jorku, działającego na ziemi cieszyńskiej. Opracowanie przygotowała dr Małgorzata Golik-Prus z Książnicy Cieszyńskiej.

Garść Ciekawostek z notatek studenta farmacji Tadeusza Regera to opracowanie, którym przedstawiciele Książnicy Cieszyńskiej postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, jednocześnie przedstawiając kilka ciekawostek, dotyczących postaci Tadeusza Regera i Śląska Cieszyńskiego.

Kim był Tadeusz Reger? Urodził się w Nowym Jorku, do gimnazjum uczęszczał w Przemyślu, a następnie w Krakowie - 2 lipca 1889 r. wstąpił na praktykę jako uczeń aptekarski (aspirant) w Krakowie. Po jej ukończeniu 2 lipca 1892 r. zdał z odznaczeniem egzamin przed Gremium Aptekarzy Galicji Zachodniej w Krakowie i został asystentem w aptece Józefa Skakalskiego w Podgórzu, zaś od 1 sierpnia 1893 r. w aptece w Jordanowie – wyjaśnia Golik-Prus. Od początku bardzo angażował się w działania polityczne, co naraziło go na represje ze strony przełożonych. Tadeusz Reger należał do grona założycieli pierwszego stowarzyszenia zawodowego pracowników „Unitas” - Za działalność zaś w stowarzyszeniach robotniczych został pozbawiony bezpłatnej praktyki aptekarskiej – uzupełnia.

Jesienią 1892 r. Reger rozpoczął studia na farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w których wyróżnił się wynikami w nauce. Jednak za udział w zebraniach stowarzyszeń robotniczych „Siła” i treść wygłaszanych tam przemówień otrzymał 28 listopada naganę z ostrzeżeniem, a za dalszą działalność i za związki ze strajkującymi krakowskimi murarzami został 3 czerwca 1893 r. decyzją Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego relegowany na trzy semestry. W zbiorach Książnicy Cieszyńskiej znajdują się notatki studenta - Zostały one ucyfrowione i udostępnione przez Książnicę Cieszyńską w ramach projektu „Digitalizacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego – Archiwum Tadeusza Regera” – wyjaśnia Golik Prus.

Jaką formę mają notatki studenta farmacji w wersji fizycznej? Są to dwa zeszyty, oprawne w półpłótno, zapisane dwustronnie: z jednej strony znalazły się receptury ponad 100 leków, z drugiej notatki dotyczące nazewnictwa oraz „Farmakopea” obejmująca 383 substancje - Ów interesujący rękopis wchodzi w skład tzw. Tek Regera, stanowiących wydzielony zbiór działu rękopisów Książnicy Cieszyńskiej. W owych notatkach przede wszystkim zwraca uwagę zrównoważony dukt pisma, pozwalający się domyślać jednostki zdecydowanej, o wykrystalizowanych poglądach – opisuje Golik Prus.

Jakie przepisy na medykamenty można znaleźć w notatkach Regera? Opisane substancje mają różne zastosowania, znaleźć tam można na przykład środek na ból uszu, cudowne krople na zęby, pomady łopianowe na porost włosów, czy truciznę na szczury.

Notatki można obejrzeć tutaj.

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: