O koniach w Książnicy
Prelegentka przyjrzała się temu, jak na przestrzeni wieków przedstawiane były najrozmaitsze zagadnienia związane z końmi na kartach literatury. Sporo było literatury antycznej, ale też XVI wieczne podręczniki dresażu, czyli ujeżdżania czy zabytkowe już pozycje naukowe dotyczące koni z dziedziny weterynarii czy hodowli. W literaturze antycznej sporo uwagi poświęcano nie tylko koniom jako takim, ale także postaciom mitologicznym na koniach opartym, takim jak Centaury – pół konie – pół mężczyźni. Prelegentka slajdami zilustrowała także częsty temat bardziej rycin i obrazów, aniżeli fachowej literatury z minionych epok - koń na wojnie. I nieco późniejszy - koń w kopalni.
Opierając się na zbiorach Książnicy prezentowała pozycje fachowe, ale także literaturę piękną, w której pojawia się koń. Przeczytała na przykład fragment Homera. - Możemy zobaczyć, jak konie były ważne w kulturze na przestrzeni wieków, począwszy od czasów antycznych – stwierdziła.
Jako że prelegentka sama jeździ konno, podzieliła się też ze słuchaczami własnymi, często zabawnymi wspomnieniami związanymi z końmi i jeździectwem. Obecny na widowni dr. Tadeusz Kania w dyskusji po prelekcji dorzucił temat koni jako problem socjologiczny.
Słuchacze, którzy wypełnili wszystkie dostępne z przyczyn przeciw pandemicznych ograniczeń 15 miejsc, wyszli z prelekcji bardzo zadowoleni. A prelegentka zaprosiła tak ich, jak i wszystkich, którzy jeszcze nie byli, do zwiedzenia wystawy „Orbis animalizm – świat zwierząt”, która z uwagi na fakt, iż w okresie lockdownu nie mogła być udostępniana, pozostanie czynna dłużej niż to pierwotnie zapowiadano, a mianowicie do 26 czerwca.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.