Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O koniach w Książnicy

Pierwsza w tym roku prelekcja z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” poświęcona była koniom w literaturze na przestrzeni wieków. Poprowadziła ją pracownik Książnicy dr Aleksandra Golik-Prus, prywatnie miłośniczka koni.

Prelegentka przyjrzała się temu, jak na przestrzeni wieków przedstawiane były najrozmaitsze zagadnienia związane z końmi na kartach literatury. Sporo było literatury antycznej, ale też XVI wieczne podręczniki dresażu, czyli ujeżdżania czy zabytkowe już pozycje naukowe dotyczące koni z dziedziny weterynarii czy hodowli. W literaturze antycznej sporo uwagi poświęcano nie tylko koniom jako takim, ale także postaciom mitologicznym na koniach opartym, takim jak Centaury – pół konie – pół mężczyźni. Prelegentka slajdami zilustrowała także częsty temat bardziej rycin i obrazów, aniżeli fachowej literatury z minionych epok - koń na wojnie. I nieco późniejszy - koń w kopalni.

Opierając się na zbiorach Książnicy prezentowała pozycje fachowe, ale także literaturę piękną, w której pojawia się koń. Przeczytała na przykład fragment Homera. - Możemy zobaczyć, jak konie były ważne w kulturze na przestrzeni wieków, począwszy od czasów antycznych – stwierdziła.

Jako że prelegentka sama jeździ konno, podzieliła się też ze słuchaczami własnymi, często zabawnymi wspomnieniami związanymi z końmi i jeździectwem. Obecny na widowni dr. Tadeusz Kania w dyskusji po prelekcji dorzucił temat koni jako problem socjologiczny.

Słuchacze, którzy wypełnili wszystkie dostępne z przyczyn przeciw pandemicznych ograniczeń 15 miejsc, wyszli z prelekcji bardzo zadowoleni. A prelegentka zaprosiła tak ich, jak i wszystkich, którzy jeszcze nie byli, do zwiedzenia wystawy „Orbis animalizm – świat zwierząt”, która z uwagi na fakt, iż w okresie lockdownu nie mogła być udostępniana, pozostanie czynna dłużej niż to pierwotnie zapowiadano, a mianowicie do 26 czerwca.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-29 18:30:16
św. Patryk.: powtórzę: cieszyńska książnica to klasyczny przykład ciepłego gniazdka dla małej grupki uprzywilejowanych za duże pieniądze podatnika zbudowanego, w samym Cieszynie jest ich kilka - tak czy inaczej pp. Szelong gratulujemy talentów survivalowych, także umiejętności wykorzystywania koni w walce o godziwe przetrwanie
2021-05-30 00:19:47
politykier: Sądząc po treści powyższej wypowiedzi, śmiało możemy domniemywać, że rewizjonistycznemu ośrodkowi z pobliskiej przykopy roi się zajęcie pozycji Książnicy Cieszyńskiej albo obsadzenie tej instytucji swoimi...
2021-05-30 00:23:03
politykier: Na szczęście łaska wyborców na pstrym koniu jeździ, a obserwowane od lat próby kształtowania opinii publicznej pozostają bezskuteczne... Na nienawiści i kłamstwie nie można zbudować nic konstruktywnego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: