Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Holokauście w Zakładzie Karnym

W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się, prelekcja upamiętniająca pamięć o ofiarach Zagłady.

Na zaproszenie funkcjonariuszy cieszyńskiej Służby Więziennej wykład poprowadził Zbigniew Niziński prezes warszawskiej fundacji „Pamięć, Która Trwa”. Podczas prezentacji multimedialnej zapoznał osadzonych z mało znanymi miejscami i zdarzeniami związanymi z martyrologią Żydów i Polaków. Poruszające historie świadków tych strasznych zdarzeń, zostały ukazane na tle odszukanych przez fundację i nieupamiętnionych do tej pory grobów pomordowanych Żydów, a także Polaków, którzy zginęli, niosąc im pomoc. Miejsca te są porozrzucanych po polach i lasach całej Polski. - Przedstawione fakty i zdarzenia wywarły na osadzonych duże wrażenie, skłaniając ich do refleksji i przemyśleń odnośnie nienawiści i tego do czego może ona prowadzić – mówi por. Tomasz Głasek

Przypomnijmy 27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. To także rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

- W Zakładzie Karnym w Cieszynie od wielu lat prowadzony jest projekt edukacyjny "Auschwitz – Edukacja Obywatelska" w ramach, którego osadzeni mają możliwość zapoznać się z historią tego okrutnego i tragicznego miejsca poprzez uczestnictwo w licznych zajęciach tematycznych, m. in.: w spotkaniach z muzealnikami, wyjazdach do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, czy też projekcjach filmowych i wystawach. Są to spotkania uczące empatii i pokory – dodaje por. Głasek

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-27 21:12:25
donekT: Auschwitz-Birkenau. Auschwitz był obozem koncentracyjnym, natomiast Birkenau obozem zagłady. Warto również wspomnieć, iż pojęcie HOLOKAUST jest ahistoryczne w odniesieniu do wydarzeń z okresu II wojny. Na określenie konkretnych wydarzeń, Niemcy, naziści narodowości niemieckiej, stosowali określenie OSTATECZNEGO ROZWIĄZANIA, natomiast szeroko pojęta społeczność Żydowska używała i używała określenia SHOAH. Warto również przypomnieć, iż Oświęcim w okresie II światowej znajdował się na terytorium anektowanym do III Rzeszy, był poza GG.
2020-01-28 06:43:48
krzysztofmn: nagromadzenie świętych obrazków jak w klasycznej moherowej kapliczce - a może dlatego resocjalizacja w ZK w Polsce jest kompletną iluzją i porażką?
2020-01-28 09:36:44
rainman: Po prostu jeszcze dlugo lewactwo nie bedzie rozdawac kart. Musicie sie z tym oswoic.
2020-01-28 12:42:04
koszor: Bez Boga ani do proga, krzysztofie. Daremny wszelki trud, jeśli Bóg nie błogosławi.
2020-01-28 13:35:21
krzysztofmn: ale konkretnie o c o albo o k g o ci chodzi? potrafisz koleś wytłumaczyć, kiedy o tym "B o g u " piszesz?... シ
2020-01-28 13:58:28
donekT: Jest takie powiedzenie: "Jak Pan Bóg chce kogo ukarać, to mu najpierw rozum odbiera."- Jak można zauważyć po niektórych wypowiedziach, coś w tym prawdy jest. - Zdaje się, iż środowisko zbierające się w cieszyńskiej świetlicy, przed wizerunkiem "zgwałconej" krowy, per "B ó g" traktuje "poped"- tak to bywa u materialistycznych monistów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: