O generale Hallerze w Akademii Niepodległości
Słuchacze dowiedzieli się kim był patron jednej z cieszyńskich ulic oraz jakie były jego zasługi w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. O tym, że nie tylko wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej, ale też stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski. I o tym, że Haller wspierał odbudowę Polski, w II Rzeczypospolitej był w parlamencie, a po 1939 r działał na emigracji. Zgodnie z jego życzeniem jego doczesne szczątki sprowadzono dopiero do wolnej Polskie po 1989 roku. Wtedy też nazwano jego imieniem dawną ulicę Waryńskiego biegnącą od ul. Górnej na Mnisztwo.
Po wykładzie wywiązała się długa dyskusja. Roztrząsano w niej m.in. fakt, na który zwrócił uwagę dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong, że o ile legenda legionowa jest żywa w Cieszynie, o czym świadczy choćby odbudowany pomnik Ślązaczki pod cieszyńskim Zamkiem, to postać generała Hallera jest w zbiorowej pamięci zupełnie zapomniana, choć przecież w jego armii służyło wielu cieszyniaków.
Na koniec przedstawicielka IPN-u zaprosiła na kolejny wykład, który zaplanowano na 5 listopada na godz. 16:30. Tym razem będzie o Radzie Regencyjnej.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.