Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O generale Hallerze w Akademii Niepodległości

Kolejny z wykładów prowadzonej przez Instytut pamięci Narodowej we współpracy z Książnicą Cieszyńską Akademii Niepodległości poświęcony był generałowi Józefowi Hallerowi. Wygłosili go  dr Wojciech Muszyński (IPN Warszawa) i dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – współautorzy wydanego w minionym roku monumentalnego albumu poświęconego generałowi (który podczas spotkania dostępny był w promocyjnej cenie).

Słuchacze dowiedzieli się kim był patron jednej z cieszyńskich ulic oraz jakie były jego zasługi w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. O tym, że nie tylko wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej, ale też stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski. I o tym, że Haller wspierał odbudowę Polski, w II Rzeczypospolitej był w parlamencie, a po 1939 r działał na emigracji. Zgodnie z jego życzeniem jego doczesne szczątki sprowadzono dopiero do wolnej Polskie po 1989 roku. Wtedy też nazwano jego imieniem dawną ulicę Waryńskiego biegnącą od ul. Górnej na Mnisztwo.

Po wykładzie wywiązała się długa dyskusja. Roztrząsano w niej m.in. fakt, na który zwrócił uwagę dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong, że o ile legenda legionowa jest żywa w Cieszynie, o czym świadczy choćby odbudowany pomnik Ślązaczki pod cieszyńskim Zamkiem, to postać generała Hallera jest w zbiorowej pamięci zupełnie zapomniana, choć przecież w jego armii służyło wielu cieszyniaków.

Na koniec przedstawicielka IPN-u zaprosiła na kolejny wykład, który zaplanowano na 5 listopada na godz. 16:30. Tym razem będzie o Radzie Regencyjnej.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: