Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O dzikich zwierzętach na cUTW

W czwartek (09.01.2020) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Sławomir Łyczko z fundacji „Mysikrólik – na pomoc dzikim zwierzętom” wygłosił prelekcję zatytułowaną „Dzikie zwierzęta też cierpią”.

Podczas pierwszego w nowym roku kalendarzowym wykładu plenarnego seniorzy poświęcili czas na zgłębienie tematu dzikich zwierząt i niesienia im pomocy. Sławomir Łyczko z fundacji „Mysikrólik” nie tylko opowiedział o rozmaitych formach niesienia pomocy rannym i chorym dzikim zwierzętom, ale również przedstawił zdjęcia i filmy, na których widać powrót zwierząt na łono natury – aż 70% podopiecznych fundacji wraca do swojego środowiska naturalnego.

- W przyrodzie naturalne jest, że zwierzęta słabsze i chore giną, silniejszy nieraz wygrywa walkę i słabszy musi odejść. Niestety, takich sytuacji jest coraz mniej, bo w wielu miejscach widać ingerencję człowieka. Przykładem może być, chociażby pomoc zbyt małemu jeżowi w przetrwaniu zimy. Uratowanie zwierzęcia, które zapewne zginęłoby w wyniku niskich temperatur, jest swojego rodzaju rekompensatą za to, ile jeży ginie każdego roku na drogach – wyjaśniał prelegent.

Fundacja „Mysikrólik” rocznie niesie pomoc około 300 poszkodowanym dzikim zwierzakom. Wolontariusze działają nieodpłatnie. Zebrane środki finansowe są przeznaczane na finansowanie leczenia dzikich zwierząt, dzięki czemu możliwe jest ich przywrócenie do środowiska naturalnego. Kupowana jest m.in. specjalistyczna karma dla podopiecznych fundacji, a także prowadzona jest rehabilitacja w specjalnych wolierach. Pracownicy prowadzą również różnego rodzaju akcje edukacyjne, gdyż jak podkreślają, bardzo dużą rolę w ochronie dzikich zwierząt odgrywa wiedza o ich zachowaniach i potrzebach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: