Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O biobudownictwie w Cieszynie

W miniony czwartek (27 września) w Cieszynie odbyła się konferencja adresowana do wszystkich zainteresowanych tematyką biobudownictwa. Tematem przewodnim spotkania była architektura holistyczna.

Konferencja odbyła się w ramach projektu "Zielona architektura, 'zielone' budownictwo czyli budowanie z szacunkiem dla natury, w sposób nienaruszający naturalnych zasobów środowiska naturalnego".

Podczas spotkania referaty wygłosili praktycy i teoretycy biobudownictwa. Jako pierwsza głos zabrała arch. Barbara Wojtkowska-Guicherit. - Holistyczna architektura to temat mało znany w Polsce, a sama architektura traktowana jest tylko przez pryzmat budynków, materiałów budowlanych i  technologii. Nie mówi się jednak o szerszym aspekcie, który wiąże się z budownictwem, mianowicie wpływie na zdrowie ludzkie, zarówno fizyczne jak i psychiczne - podkreślała Barbara Wojtkowska-Guicherit nawiązując do tematu biologii budowlanej i wpływie otoczenia na zdrowie użytkowników.

21 i 22 września na terenie Fundacji „Być Razem”  w Cieszynie odbyły się  bezpłatne warsztaty z biobudownictwa, których głównym organizatorem była Fundacja „Królewski Szlak” i Spółdzielnia Socjalna „Ekocentrycy”. W ramach warsztatów osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły poprzez rehabilitację i zabawę oraz integrację społeczną postawić trzy ściany, wykonane w technologiach ekologicznych. Nawiązując do tematu podczas konferencji głos zabrała również Elżbieta Waliczek dyrektor OREW.

- Z tematem dotyczącym biobudownictwa, ekologii, środowiska i zdrowego stylu życia nie łatwo jest się „przebić”. Dowodem na to może być choćby ilość osób uczestniczących w spotkaniu - przyznała E. Waliczek – Myślę, że tak jak kropla drąży skałę, tak my zmierzamy w tym konkretnym kierunku. Spojrzenie na zdrowe budownictwo i zdrowy styl życia kiedyś było inne, w tej chwili kojarzy się z ubóstwem, nędzą, biedą... Niedoceniany wartości i tego, co daje nam natura. Myślę, że wolnymi krokami doprowadzimy jednak do tego, że zmieni sie świadomość społeczna, a my zrealizujemy nasz plan czyli wybudujemy całe zaplecze w którym uda się stworzyć odpowiednie warunki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i nie tylko. Będzie to z pewnością wzorcowy obiekt, który można zobaczyć, dotknąć i przekonać  się o jego wartości.

O "Integralnej Bio-logicznej Architekturze jako Niezbędnym Składniku Pokojowego Zrównoważonego Rozwoju" – opowiedział prof. dr hab arch. Peter Schmid. Tego dnia nie zabrakło również pytań do ekspertów. Warto podkreślić, że głównymi celami projektu w ramach którego odbyła się czwartkowa konferencja była promocja spółdzielczości socjalnej oraz innowacyjnych metod biobudownictwa, stanowiąca sposób na problemy mieszkaniowe dla  grup zagrożonych społecznie. - Ważnym aspektem jest również wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie, oraz integracja społeczna niepełnosprawnych, mająca na celu powstanie "zielonych miejsc pracy'" w trakcie realizacji obiektów wzorcowych biobudownictwa - podkreślają organizatorzy spotkania.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: