Nowy VAT na ubranka i obuwie dla dzieci od 2012
Podwyżka VAT na dziecięce ubranka i buty nie wejdzie, jak planowano 1 lipca br., ale dopiero w 2012. Tak zadecydował Sejm, nowelizując ustawę o VAT.
VAT na ubranka i buty dziecięce wynosi obecnie 8 procent. Zgodnie jednak z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z października zeszłego roku Polska musi podnieść tą stawkę. I to sporo, bo do 23 procent. Trybunał uznał, że nasza obecna stawka jest niezgodna z prawem unijnym. Polska powinna się dostosować do wyroku jak najszybciej.
Rząd planował wprowadzenie zmian już w lutym, potem termin przesunięto na kwiecień, a w końcu na 1 lipca. Ten ostatni termin był związany z objęciem przewodnictwa Polski w Unii. Chodziło o to, by Polska nie miała spraw spornych z Komisją Europejską, bo mogłoby to znacznie utrudnić jej prowadzenie prezydencji.
- Ubranka dla dzieci są bardzo drogie, jeśli ktoś ma więcej pociech, to koszty są ogromne. Jasne, dziecko może nosić ubrania po siostrze, czy bracie, jednak niezbyt długo. Dzieci szybko wyrastają z rzeczy i szybko je też niszczą - mówi Karolina, młoda matka ze Skoczowa.
Problem widać również w naszym regionie, na stronie z ogłoszeniami ox.pl można zaobserwować znaczny wzrost próśb o przekazanie ubranek dla dzieci a także ofert sprzedaży ubranek używanych. Jeśli ceny wzrosną do 23 procent, wielu rodzin nie będzie stać na nowe rzeczy. Przykładowo: sweterek z dzianiny akrylowej kosztujący obecnie około 20 -30 zł będzie droższy o 5 -7zł. Niby niewiele, jednak. A to tylko jedna rzecz, a młode matki potrzebują wielu ubrań, głównie pieluch, które sa wykonane głównie z bawełny, a ta jest dużo droższa.
- Taka podwyżka uderzy najbardziej w detalistów, w zwykłe, małe sklepy. Najbardziej odczuwalna będzie przy artykułach droższych bawełnianych, bo one więcej kosztują, ale są też trwalsze - mówi pani Katarzyna Szewczyk ze sklepu z odzieżą dla dzieci w Ustroniu i dodaje: Koszty są ogromne... My jako mała firma przygotowujemy dodatkowo dla klientów programy rabatowe, by się nie zniechęcili. Oczywiście, podwyżka odbędzie się również naszym kosztem, bo nie dość, że surowiec jest z dużym Vatem, to jeszcze musimy przygotować programy rabatowe, by mieć dostateczny zbyt na towar.
Raport Komisji Europejskiej z 2007 roku wskazuje tymczasem, że to właśnie w Polsce wśród wszystkich krajów europejskich UE najwięcej dzieci (29 proc.) żyje w biedzie. Zwiększona stawka na ubrania i obuwie dla najmłodszych, na pewno nie pomoże zmienić sytuacji.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.