Nowe zasady dorabiania do renty socjalnej
W czerwcu 2021 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (przekazaną do podpisu Prezydenta RP), w której dokonuje się zmiany ustawy o rencie socjalnej w zakresie zasad zawieszania prawa do tego świadczenia”.
Teraz zasady będą takie same dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy, rencistów socjalnych i emerytów. W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł, bez konsekwencji w wysokości renty, osiągnąć przychód wynoszący do 70% przeciętnego wynagrodzenia, natomiast renta socjalna ulegnie zawieszeniu w przypadku osiągania tego przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Przychody w wysokości od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia będą powodować zmniejszenie wysokości renty socjalnej, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.
Tak jak dotąd, pobierający rentę socjalną lub jego przedstawiciel ustawowy będą zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie o okolicznościach powodujących jego zawieszenie lub zmniejszenie jego wysokości. Tryb rozliczania również będzie taki sam, jak w przypadku emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy.
Prezydent podpisał ustawę 19 sierpnia 2021 r. Przepisy dotyczące renty socjalnej wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r.
AK, inf. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
