Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe zasady dorabiania do renty socjalnej

 Pracujący renciści socjalni, a więc osoby z niepełnosprawnością, którą nabyły do 18 r. ż. bądź, gdy się uczyły, do 25 r. ż., muszą zwracać do ZUS-u pieniądze, gdy przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2022  r. renta socjalna będzie podlegała takim samym zasadom zawieszania lub zmniejszania, jak emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy.

W czerwcu 2021 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (przekazaną do podpisu Prezydenta RP), w której dokonuje się zmiany ustawy o rencie socjalnej w zakresie zasad zawieszania prawa do tego świadczenia”.

Teraz zasady będą takie same dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy, rencistów socjalnych i emerytów. W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł, bez konsekwencji w wysokości renty, osiągnąć przychód wynoszący do 70% przeciętnego wynagrodzenia, natomiast renta socjalna ulegnie zawieszeniu w przypadku osiągania tego przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Przychody w wysokości od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia będą powodować zmniejszenie wysokości renty socjalnej, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Tak jak dotąd, pobierający rentę socjalną lub jego przedstawiciel ustawowy będą zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie o okolicznościach powodujących jego zawieszenie lub zmniejszenie jego wysokości. Tryb rozliczania również będzie taki sam, jak w przypadku emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy.

Prezydent podpisał ustawę 19 sierpnia 2021 r. Przepisy dotyczące renty socjalnej wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: