Nowa legitymacja Osoby Niepełnosprawnej
29 listopada br. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wręczyła w Warszawie pierwsze w Polsce nowe legitymacje osoby niepełnosprawnej. Dokumenty mają formę plastikowych kart i są o wymiarach dowodu osobistego.
Legitymacje są dokumentem poświadczającym status osoby, której ją przyznano. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z wielu ulg i zniżek, w tym do ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej i transportu zbiorowego w całym kraju.
Dotychczasową kartonikową legitymację - nietrwałą, nieporęczną ze względu na wymiary - zastępuje nowa legitymacja, karta poliwęglanowa. Jest odpowiedzią na oczekiwania osób niepełnosprawnych. Nowa karta jest bardziej funkcjonalna i odpowiada aktualnym trendom.
Od 6 grudnia do 300 Powiatowych Zespołów Orzekających o Niepełnosprawności powinny dotrzeć również już nowe dokumenty – legitymacje. Koszt produkcji, rozprowadzania i wydawania ponosi budżet Państwa. Nowe legitymacje wydawane są na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu albo o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Okres ważności nowej legitymacji nie może być dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia).
Nowe legitymacje na awersie mają białe tło z pastelowym, szaro-niebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi, w lewym górnym rogu karty jest napis LON (Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej), w którym literę "O" zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku. Na dole karty znajdują się białe ikonki z symbolami niepełnosprawności: osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy.
Na rewersie jest taki sam deseń: po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaro-niebieskim tle.
Informacje dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności są zamieszczane wyłącznie za pomocą kodu QR. Umieszczane są wyłącznie na wniosek osoby posługującej się kartą.
Nowe legitymacje mają oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także napisy w językach angielskim i francuskim. Stare, papierowe legitymacje są ważne tak długo jak jest podane w terminie ważności i nie ma obowiązku wymiany ich na nowe.
Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w piątek (01.12.) do Cieszyna trafiła już pierwsza partia nowych, plastikowych legitymacji osoby niepełnosprawnej, a następne będą docierały na bieżąco.
Andrzej Koenig
Pisaliśmy również:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.