Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowa ciekawa strona w sieci. W Kończycach lubióm godać!

Jedni się jej wstydzą inni wprost przeciwnie, są z niej dumni! Bo wstydzić się nie ma czego! Sam profesor Miodek mówi: Gwara na Śląsku spełniała i spełnia wyjątkową rolę: żywa mowa Ślązaków jest najważniejszym świadectwem polskości (obok zabytków, tekstów pisanych, dokumentów, ustnej literatury ludowej). Wartość gwary jako znaku "wspólnoty terytorialno-językowej" odżywa dziś w rodzącej się idei nowej Europy, Europy regionów, Europy - kontynentu małych Ojczyzn. Natomiast Aleksander Brückner stwierdził że, "Gwara śląska to jądro polskiej mowy, to język Rejów i Kochanowskich".
W sieci niedawno pojawiła się strona Tomka Sochackiego, etnologa, ogromnego zwolennika naszej ślaskiej mowy. „Na miano mi je Tómek, urodziułech sie w Kóńczycach Małych dwacet osim rokóm tymu, tóż żech uż je stary kóń. Mój Tacik robili na szachcie a Mama byli ajzybanerym tak jak mój starzik.” Tak zaczyna się wstęp do strony. Znajdziecie na tej witrynie mnóstwo informacji z regionu, powstaje słownik gwarowy, są tam opowiadania, pieśniczki, zwyczaje i obrzędy. A to wszystko po śląsku! Czyli po naszymu!
Adres strony: http://www.gwara.zafriko.pl/

 
- [crasher] Tomku skąd pomysł na taką stronkę?
- [Tomek Sochacki] Pomysł na stworzenie strony zrodził się nagle, spontanicznie, kiedy przeglądałem stare zdjęcia dziadka. Pomyślałem wtedy o przemijaniu i o tym w jaki sposób mogę zatrzymać to, co ginie. A ginie przede wszystkim język naszych przodków i dlatego podjąłem próbę propagowania go w internecie.
Kiedyś Profesor Miodek w swym wykładzie stwierdził że, skomplikowana historia Śląska sprawiła, że jest on kopalnią problemów, niewyczerpanym tematem nie tylko dla historyków. Konflikty gromadziły się tu na skrzyżowaniu trzech oddziałujących na siebie kultur narodowych, na przecięciu dróg z czterech stron Europy, co znalazło odzwierciedlenie w licznych zapożyczeniach. Zadomowiły się już na dobre (zwłaszcza na Śląsku południowym) zapożyczenia z czeskiego, czy słowackiego takie jak: dać pozór - uważać, kiery - który. Wpływy niemieckie odnajdujemy przede wszystkim w mowie mieszkańców przemysłowej części Górnego Śląska, np.: rajzować - podróżować, sztrykować - robić na drutach, szrank - szafa. W gwarze Śląska Cieszyńskiego odnajdujemy wpływy romańskie: a) francuskie, np.: bombon - cukierek, kastrol - garnek, ryma - katar, b) włoskie, np.: rufijok - ruchliwe dziecko, wesołe, c) rumuńskie, np.: bajtel - dzieciak, wykludzać, przekludzać - wyprowadzać się, przeprowadzać.
Są osoby, które twierdzą, że gwara czyli godka po naszymu to obciach i wstyd, ale jak twierdzą psychologowie, jest to sygnał braku akceptacji samego siebie i niedojrzałości emocjonalnej oraz psychicznej. Leczenie z tej przypadłości refunduje NFZ

Przemysław Lose

źródło: P. Lose
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: