Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Noc Kupały w Białogrodzie

Tradycyjnie Noc Kupały obchodzono w ludowej obrzędowości w najkrótszą noc w roku - 21 czerwca. W rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej osady warownej „Białogród” pod Strumieniem nieco przyśpieszono termin obchodów, jednak starano się, by wszystko odbyło się jak najbardziej zgodnie z domniemaną tradycją.

 - Bo źródeł niemal nie ma. Staramy się rekonstruować obrzędy dawnych Słowian na tyle, na ile się da. Czyli jak zwykle czerpiemy z ludowości, z późniejszej obrzędowości ludowej, w której zakładamy że zachowało się sporo z czasów dawniejszych. Bo o obrzędowości w dziesiątym wieku nie ma takiej wiedzy, jak choćby o budownictwie czy strojach, narzędziach, którą mamy z wykopalisk archeologicznych - wyjaśnia Katla, która mieszka na stałe w Białogrodzie wraz z mężem Dziadoszem.

 W sobotę 15 czerwca do osady przyjechali członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych odtwarzających wczesne średniowiecze, a osada tętniła życiem. Cały dzień była także otwarta dla turystów, którzy chętnie zaglądali do chat by zobaczyć, jak żyli nasi praprzodkowie. Ale największą atrakcją tego dnia była próba rekonstrukcji dawnych obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Dziewczyny plotły wianki, panowie zaś brali udział w wyścigu, który momentami przeradzał się w zapasy.

- Ponoć, ale nie jest to pewne, wybierano Kupalinkę i Kupałę, by złożyć ich w ofierze, czyli utopić, by zapewnić osadzie dobre plony i dobrobyt. Nam został wybór Kupalinki, czyli dziewczyny która zrobi najładniejszy wianek i Kupały, czyli młodego mężczyzny, który wygra wyścig Kupały. Ta para jest najważniejsza przez cały wieczór. Ponoć kiedyś też tak było, że najlepsze trunki, strawa, wszystko najlepsze z uczty było dla nich, żeby im było jak najlepiej. Taką mieli ostatnią imprezę przed śmiercią. A później wszyscy szli nad wodę żeby ich utopić. I możliwe że z tego został zwyczaj nienapuszania wianków, bo ten wianek pływał po wodzie jak utopiła się Kupalinka... - rozważa Katla.

 W Białogrodzie wybrano Kupalinkę. W głosowaniu na najpiękniejszy wianek mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy imprezy. A głosowało się poprzez włożenie kamyczka do wybranego przez siebie wianka. Rozegrano też niezwykle widowiskowy bieg o pałę Kupały. A o zachodzie słońca wszyscy udali się pod rzeźbę Mokoszy, boginii Matki-Ziemi by rozpalić tam ognisko. Dokonał tego w tradycyjny prasłowiański sposób, przy pomocy krzesiwa zwycięzca wcześniejszego konkursu na rozpalanie ognia tą metodą. A zadaniem Kupały i Kupalinki było przeniesienie ognia ze Świętego Gaju do przygotowanego już na podgrodziu ogniskowego stosu. Gdy zapłonął oddano się radosnym pląsom wokół ogniska przy akompaniamencie muzyki gęśli, bębna i okaryny.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-20 19:34:46
bronek91: cytat "W rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej osady warownej „Białogród”(...)zgodnie z domniemaną tradycją"cytat- Jak to zostało poprawnie ujęte, jestem pod wrażeniem. Niemniej wyrazy szacunku i uznania dla osób próbujących zrekonstruować dawne obrzędy. Z pewnością było również skakanie przez ogień. Jednak należałoby wyznaczyć granicę, pomiędzy REKONSTRUKCJĄ a OBRZĘDEM i praktykowaniem konkretnej religii. To nie złośliwość, tylko wzgląd praktyczny.
2019-06-20 21:51:35
666: Życzę powodzenia białogrodzianom w pasji poznawania obrzędów naszych przodków. Pewna religia, podobno miłości, jak widać nie wygasiła w sercach żaru ich wiary.
2019-06-20 22:17:35
donekT: Dokładnie 666, New Age też żar potrafi zagospodarować.
2019-06-21 00:43:29
jasper: Pieknie pokazane korzenie tradycji praslowianskiej. Bez blichtru, bogactwa tylko natura.
2019-06-21 02:16:31
inigo: Turbosłowianie w akcji.
2019-06-21 05:40:20
donekT: korzenie tradycji praslowianskiej??? Nikt nie zna tradycji prasłowiańskiej- gratuluję wiedzy jasper-Q
2019-06-21 05:49:46
koszor: Swietnie! Chrześcijaństwo krytykować i nazywać średniowieczem i jednocześnie w koszulce 666 kultywować pogańskie zwyczaje. To się nazywa postęp!
2019-06-21 05:54:45
koszor: A tak na serio- człowiek pragnie podświadomie Boga. Ale ten Bóg jest wymagający, więc łatwiej zastąpić go mistrzem kłamstwa i złudzeń, który na wszystko pozwala i wszystko usprawiedliwia. Historia zatacza koło - wracają do tych praktyk jak pies do swych wymiocin.
2019-06-21 16:58:28
skuter66: Jasper, ciekawe czy mieszkasz w jaskini ?
2019-06-22 06:57:02
krzysztof.mm: tak zwani "chrześcijanie polscy" to w zdecydowanej, katolickiej większości żałośni przebierańcy, kwiat ciemnoty i obskurantyzmu przystrojony w strzępy Ewangelii
2019-06-22 07:38:48
donekT: krzysztof-Q tak się mieniący "chrześcijaninie polski" pochwal się jak wiele Cię łączy z gościem biegającym z tym, jak widać, drewnianym czymś na głównej fotografii. Jakim to kwiatem, czy wiankiem przystrajasz swe skronie kzysztof-Q?
2019-06-23 11:16:45
jasper: Niektorym prawdziwym katolikom spodoba sie i zapewne wiele laczy - http://bi.im-g.pl/im/d9/1b/17/z24229081V,70--urodziny--Pralat-Jankowski-ze-swoimi-mlodymi-p.jpg
2019-06-23 17:37:19
donekT: Podejrzewam, iż więcej go łączyło z synem gwiazdy wybiórczej, w końcu ktoś komuś polewał.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: