Niezwykła wystawa w Koniakowie
W sobotni wieczór w Karczmie Świstak odbył się niezwykły wernisaż Marty Legierskiej – wybitnej koronczarki z Koniakowa, która od lat zachwyca swoimi dziełami.
Pani Marta, znana jako „Marta z Kadłubów”, ma już 88 lat, a heklowaniem zajmuje się od dziecka. Talent do tworzenia koronki odziedziczyła po swojej mamie Jadwidze, która była pierwszą koronczarką wyróżnioną prestiżowym laurem – Nagrodą im. Oskara Kolberga. Marta Legierska również znalazła się w gronie laureatów tej nagrody – odebrała ją w 2017 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej.
Dorobek artystki jest imponujący. Jej serwety słyną z niezwykłych kompozycji i bogactwa motywów kwiatowych. Jednym z najnowszych dzieł Marty Legierskiej jest serweta stworzona w ramach projektu koordynowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, które na ten cel pozyskało środki z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Artystka zaprojektowała „kalendarz” kwiatów – na każdy miesiąc powstał inny motyw, które ostatecznie złączyły się w jedną, misterną serwetę. Ta niezwykła praca, obok innych dzieł Marty Legierskiej, będzie zdobić wnętrza Karczmy Świstak.
Podczas wernisażu o dorobku Marty Legierskiej oraz o znaczeniu koronki koniakowskiej opowiedziała dr Małgorzata Kiereś – wybitna etnografka, która od czterdziestu lat dokumentuje i opisuje tę wyjątkową sztukę. Jej słowa podkreślały, jak ważne jest pielęgnowanie i promowanie tradycji wśród kolejnych pokoleń.
Red./mat.pras. [Karczma Świstak]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.