Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niepełnosprawność nie ogranicza, dyskryminacja tak

 W Polsce żyje, wg różnych statystyk, od 5 do 7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Dla zdecydowanej większości z nich pojęcie dyskryminacji jest boleśnie znanym tematem, z którym spotykają się na wielu płaszczyznach. Doświadczanie dyskryminacji utrudnia uczestnictwo w życiu codziennym i ma ogromny wpływ na możliwości związane z realizowaniem życiowych aktywności, edukacją, ochroną zdrowia, zatrudnieniem oraz interakcjami społecznymi.

Osoby takie są bardziej narażone na niekorzystne skutki, w tym izolację społeczną, wykluczenie ekonomiczne, bezrobocie czy zły stan zdrowia. Wszystkie te fakty potwierdzają badania zrealizowane m.in. przez Fundację Avalon, a także liczne opracowania publikowane przez wiele organizacji i instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnością. Wszystkie one mówią temu zjawisku zdecydowanie: NIE!, manifestując swój sprzeciw poprzez zainicjowanie wielu aktywności w ramach Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami ale również codziennie na swoich stronach czy portalach społecznościowych.

Wiele organizacji poszło dalej i cały maj ogłosiło miesiącem Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami aby jak najskuteczniej wyjść naprzeciw licznym problemom związanym z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością. Głównym celem jest uzmysłowienie każdej osobie w Polsce, jak ważne jest równe i podmiotowe traktowanie każdego człowieka oraz szacunek wobec osób doświadczających różnych rodzajów niepełnosprawności.

Każdy człowiek jest inny, każda dysfunkcja i niepełnosprawność jest inna ale do każdej osoby powinniśmy podchodzić tak samo. Nie powinno być w naszym zachowaniu podziału na lepszych i gorszych, bardziej lub mniej sprawnych. Czasami jest tak, że właśnie te osoby „mniej sprawne” czekają na dobre słowo, uścisk dłoni czy wypicie kawy w naszym towarzystwie. Nas to nie kosztuje wiele, a dla nich jest to naprawdę bezcenne.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: