Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Newton na prelekcji UTW

W poniedziałek (25.02.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne spotkanie sekcji miłośników nauki i techniki cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tym razem tematem spotkania był dr Bogdan Ficek, który już kilka razy wcześniej pojawiał się na cieszyńskim UTW w roli prelegenta. Tematem poniedziałkowego spotkania był Izaak Newton. W czasie prelekcji zgromadzeni słuchacze dowiedzieli się, jak przebiegał życiorys odkrywcy zasady dynamiki. Przytoczonych zostało również wiele ciekawostek.

Isaac Newton urodził się w 1642 lub 1643 (prawdopodobne daty urodzenia różnią się o niespełna 2 tygodnie – pierwsza opcja to 25 grudnia 1642 roku, druga to już 4 stycznia 1643). Zmarł w 1727 roku. Zajmował się fizyką, matematyką, astronomią, filozofią, historią, a także alchemią. Autor wielu wzorów fizycznych, bez których dalsze prace w określonych dziedzinach byłyby niemożliwe.
Wokół osoby Newtona przez wieki narosło wiele legend – jedna z nich mówi, że Newton siedział pod jabłonią i uderzyło go w głowę jabłko. Wtedy rzekomo miał wymyślić prawo grawitacji. Sam Newton twierdził, że było inaczej. Siedział pod jabłonią, obserwował spadające jabłka i zastanawiał się, dlaczego one spadają. Dlaczego nie lecą w bok, tylko w dół? W ten sposób opisał prawo powszechnego ciążenia – wyjaśniał Ficek.

Prawo powszechnego ciążenia nie jest jednak jedynym odkryciem Newtona. Dzieci na etapie szkół średnich pewnie nie pałają do niego sympatią, gdyż znajomość trzech zasad dynamiki często jest jednym z warunku zaliczenia przedmiotu, jakim jest fizyka. Oprócz tego Newton m.in. podał matematyczne uzasadnienie praw Keplera, opracował wzór rachunku różniczkowego, a także wiele innych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: