Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nasza wspólna sprawa

Jak żyć z osobą chorą psychicznie? Jak jej pomóc, a jak z nią rozmawiać, by w ogóle zechciała szukać pomocy? Na te pytania starano się odpowiedzieć podczas konferencji naukowej zatytułowanej: Nasza wspólna sprawa zorganizowanej przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego ''Więź''.

Konferencję zorganizowano na podsumowanie projektu „Mogę więcej - program integracji i zwiększania kompetencji społecznych osób z zaburzeniami psychicznymi”. W jego ramach już od sierpnia 2013 działa Centrum Doradztwa, gdzie fachowych porad szukają mieszkańcy całego Powiatu Cieszyńskiego, borykający się z różnymi trudnościami w załatwianiu własnych spraw zdrowotnych czy społecznych. 

- Z wielkim powodzeniem działa także Pracownia komputerowo - poligraficzna, gdzie poszerzają swoje umiejętności osoby wykazujące pewne trudności zdrowia psychicznego, które w pracowni znalazły miejsce, aby aktywizować się i rozwijać własne zainteresowania – mówiła witając gości i prelegentów Joanna Cichy, koordynator projektu. W materiałach konferencyjnych każdy z uczestników otrzymał publikację będącą właśnie efektem pracy podopiecznych Ośrodka na warsztatach poligraficznych.

- Organizując tą konferencję chcemy wskazać na problematykę leczenia i współczesnych systemów wsparcia osób z trudnościami zdrowia psychicznego. To wspólne spotkanie w gronie specjalistów z zakresu psychiatrii, psychoterapii, pomocy społecznej i pedagogiki, które ma na celu zintegrować wszelkie działania pomocowe instytucji medycznych, terapeutycznych oraz społecznych, prowadzących do poprawy sytuacji zdrowotnej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi – wyjaśnia Joanna Cichy.

Pierwszy wykład, „Jak być z osobą z zaburzeniem psychicznym” wygłosił Andrzej Kłoda, lekarz psychiatra, psychoterapeuta i kierownik oddziału Dziennej Psychiatrii ZZOZ w Cieszynie. O integracyjnym modelu leczenia zaburzeń psychicznych mówiła dr Katarzyna Buryan-Marosz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, Ordynator Oddziału Psychiatrii ZZOZ w Cieszynie. Natomiast dr nauk medycznych Sławomir Murawiec, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, Kierownik Wilanowsko-Ursynowskiego Zespołu Leczenia Domowego Instytutu Psychiatrii w Warszawie mówił o tym, jak rozmawiać z osoba z zaburzeniami psychicznymi i przekonać ją do szukania pomocy. Sporo uwagi poświęcił praktycznym aspektom zagadnienia.

Zwieńczeniem sporej dawki wiedzy medycznej i społecznej były warsztaty terapeutyczne, podczas których uczestnicy konferencji mogli się odprężyć i zrelaksować jednocześnie nabywając umiejętności, które z pewnością wykorzystają podczas pracy terapeutycznej. Warsztaty „Kreatywny czas z papierem czerpanym” poprowadził mgr. Piotr Mojżyszek z Opowiadamy o Świecie, a mgr Jarosław Tarnowski, certyfikowany trener warsztaty umiejętności poprowadził warsztaty zatytułowane „Dotknij swojej mocy”. 

Pełna sala konferencyjna Korbasowego Dworu w Cieszynie, gdzie zorganizowano konferencję świadczy o tym, że sprawy pomocy osobom z problemami psychicznymi nie są cieszyńskiemu społeczeństwu obojętne. Tak jak i miejskim włodarzom, którzy z Burmistrzem Cieszyna Mieczysławem Szczurkiem na czele również przybyli na konferencję. 

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: