Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nasi docenieni przez Marszałka

Marszałek Województwa Śląskiego docenił ludzi kultury i wręczył specjalne nagrody w historycznej Sali Sejmu Śląskiego. Nie zabrakło laureatów również z naszego regionu.

 - Rozwój kultury jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Wspieramy instytucje kultury, inwestujemy w modernizację obiektów kultury, będących wizytówkami regionu i nagradzamy ludzi, którzy tworzą w regionie i promują go swoją działalnością. To forma wyróżnienia i motywacja do dalszej pracy artystycznej. Gratuluję wszystkim laureatom – mówił podczas uroczystości marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Nagrody kulturalne przyznawane były w kilku kategoriach. W kategorii młody twórca wyróżnienia odebrali: aktor i reżyser Michał Piotrowski, pisarz Zbigniew Rokita i śpiewaczka ludowa i instrumentalistka, Maria Motyka. Nagroda dla młodych twórców przyznawana jest co roku osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia w roku przyznania nagrody, działającym na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

W trakcie uroczystości wręczono również nagrody w kategorii upowszechnianie i ochrona dóbr kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się dokumentalista Krzysztof Kiereś, pisarz Przemysław Żarski oraz historyk i działacz społeczny Juliusz Sętowski.

Nagroda ta honoruje osoby działające na terenie województwa śląskiego albo na jego rzecz za wieloletnie wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury lub w ochronie jej dóbr.

Krzysztof Kiereś
Dokumentalista, autor wielu publikacji (26) upowszechniających historię Polski oraz historię Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki.
Organizator szeregu spotkań, dyskusji, wystaw i konferencji popularno-naukowych związanych 
z tradycją i historią Ziemi Cieszyńskiej.


Maria Motyka
Muzyka.
Śpiewaczka ludowa oraz instrumentalistka. Umiejętność gry na skrzypcach, jak i sztukę śpiewu, od wczesnych lat szlifowała pod opieką wywodzących się ze starszego pokolenia mistrzów takich jak Urszula Gruszka (uznana śpiewaczka i tancerka z Koniakowa, wieloletnia kierowniczka zespołów regionalnych Koniaków i Mały Koniaków, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga) czy Zbigniew Wałach (wybitny multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów i kompozytor z Istebnej, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga). Nie znając nut uczyła się ze słuchu.
Od dziecka członkini Zespołów Regionalnych - najpierw Małego Koniakowa, a następnie Istebnej. Absolwentka pedagogiki ze specjalizacją animacja społeczno-kulturalna na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie (licencjat) oraz zarządzania w kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (magisterium).
Od 2016 roku pełni rolę kierowniczki oraz instruktorki muzycznej w Zespole Regionalnym Istebna, który funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Istebna", a także Zespołu Regionalnego Mała Istebna, działającego w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie.
W 2019 r. zrealizowała projekt MKiDN - Mistrz tradycji - nauka tradycyjnego śpiewu górali Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.
Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień podczas licznych festiwali folklorystycznych.
Otrzymała Złoty Medal „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” za całokształt twórczości.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-15 20:54:26
Anthony: moim zdaniem za mało doceniono Istebną
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: