Napisz List. Zmień Życie - Maraton Pisania Listów Amnesty International
Cieszyńska akcja zakładała pisanie listów w sprawie czterech osób, których prawa człowieka w jakiś sposób są łamane. Listy mogły zostać skierowane do Chin, Czadu, Turcji oraz Egiptu, gdzie osoby które w jakiś sposób starały się stanąć w obronie praw człowieka, teraz w jakiś sposób same są ofiarami ich łamania. Listy nawołują do ich uwolnienia, bądź zaprzestania nękania. Akcja w Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2001 roku i od tego czasu powtarzana jest cyklicznie. Każdego roku Maratony Pisania Listów organizowane są w coraz większej ilości miejsc.
Na terenie Uniwersytetu Śląskiego pomysłodawcą, oraz organizatorką akcji była jedna ze studentek – Anna Hadwiczak. Patronat nad wydarzeniem przyjęło Koło Naukowe Etnologów, a dr Grzegorz Błahut pomógł w przeprowadzeniu całej akcji, sam również aktywnie pisał listy w przerwach pomiędzy zajęciami.
- W Cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego są takie kierunki, że w jakiś sposób ludzie powinni być uwrażliwieni na los innych. Dlatego właśnie postanowiłam zorganizować takie wydarzenie tutaj. Jest to już trzeci maraton, który organizuję, wcześniej organizowałam takie wydarzenia w Oświęcimiu – powiedziała w rozmowie z ox.pl Anna Hadwiczak – wcześniej studenci Uniwersytetu Śląskiego brali już udział w Watch Docs, festiwalu związanym z prawami człowieka w filmie – uzupełnił dr Grzegorz Błahut.
W Cieszynie studenci (i nie tylko) mogli napisać listy w sprawie czterech osób. Tadjadine Mahamat Babouri z Czadu to cyberaktywista, ojciec siedmiorga dzieci. Za post na Facebooku porwano go z ulicy, a następnie przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Grozi mu więzienie. Taner Kılıç, człowiek który ujawniał naruszenia praw człowieka w Turcji jako prezes Amnesty International w tym kraju. 9 czerwca 2017 roku trafił do więzienia na podstawie absurdalnych zarzutów o członkostwo w „zbrojnej organizacji terrorystycznej”. Hanan Badr el-Din z Egiptu, której grożą j zarzuty za poszukiwania zaginionego męża. Ni Yulan, czyli prawniczka z Chin, która jest nękana, inwigilowana, aresztowana i wielokrotnie eksmitowana za obronę praw lokatorów.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.