Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na skraju przepaści

Trzy pracownice Księgarni Piastowskiej w Cieszynie początkiem stycznia otrzymały trzymiesięczne wypowiedzenia. Właścicieli przerosły koszty utrzymania lokalu. Zwrócili się do miasta o obniżenie czynszu.

 

 

Nie tracą nadziei

Monika Dąbrowska, kierownik Księgarni Piastowskiej poinformowała, że wypowiedzenie lokalu przyjął również cieszyński Zakład Budynków Mieszkalnych, do którego należy obiekt. Księgarnia Piastowska działa przy ul. Głębokiej od ponad 50 lat. To na jej wystawie prezentowane są od lat tableau uczniów miejscowych szkół. 

Właściciele księgarni od kilku tygodni rozmawiają z przedstawicielami miasta, szukając rozwiązań, które mogłyby zapobiec zamknięciu domu książki. – Na razie bez skutku. Zaproponowano nam inny lokal na Starym Targu w Cieszynie, ale to nie jest miejsce dla nas – wyjaśniła Dąbrowska.

Dodała, że miasto nie chce się zgodzić na obniżkę czynszu. – My możemy się zmieścić w 1/3 powierzchni tego lokalu. W poniedziałek jest kolejne spotkanie z osobami, które chcą ratować księgarnię. Jednym z pomysłów jest m.in. organizowanie tutaj czytania książek, organizowane przez Krytykę Polityczną.  – wyjaśniła. Jednym z pomysłów jest stała współpraca z cieszyńską filią Uniwersytetu Śląskiego, a także zorganizowanie stałej wystawy cieszyńskich artystów. Monika Dąbrowska żywi nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie i ocalić księgarnię.

Rzadko kupujemy książki

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna o problemach Księgarni Piastowskiej kilka dni temu poinformowała na swoim profilu na Facebooku. Potwierdziła, że właściciele końcem ubiegłego roku zwrócili się z wnioskiem o obniżkę czynszu. Argumentowali, że zyski z ilość sprzedanych książek nie pokrywają kosztów utrzymania lokalu. - Potrzebują obniżki z 10 do 8 tysięcy zł,  czyli o jakieś 25 procent. Lokal był jeszcze w ostatnim czasie podłączany do Energetyki Cieszyńskiej, do sieciowego ciepła. To jest duża rzecz, która może się odbić – napisała burmistrz.

W  rozmowie z naszym portalem burmistrz potwierdziła informacje, że księgarze podczas spotkań przekonują, iż lokal jest dla nich za duży. - Wystarczyłoby im około 160 m kw., a tam jest 470 metrów kw. Zaczęliśmy z nimi  rozmawiać, czy dałoby się wydzielić część pomieszczeń. To nie byłoby łatwe, ale wtedy oni mogliby je podnająć. To także obniżyłoby im koszty utrzymania – wyjaśniła. Dodała, że bardzo dobrze zna cały obiekt. – Tam są duże pomieszczenia na zapleczu, które obecnie są wykorzystywane w niewielkiej części i ogromne piwnice, które po remoncie mogłyby być atrakcją – powiedziała.

 Przyznała, że  prezes Zakładu Budynków Mieszkalnych zaproponowała inny lokal na księgarnię, ale oferta spotkała się z odmową właścicieli. - Interesuje ich wyłącznie obniżka czynszu - wyjaśniła Gabriela Staszkiewicz. - Chcemy dojść do takiego rozwiązania, które poprawiłoby sytuację na stałe, a nie na dwa, trzy miesiące. Rozmowy są trudne – podkreśliła.

Burmistrz zaznaczyła jednak, że gdyby samorząd zgodził się na obniżenie czynszu, to wkrótce z podobnymi wnioskami przyszliby także inni przedsiębiorcy.

 W swoim poście na FB Gabriela Staszkiewicz zachęciła mieszkańców Cieszyna, aby kupowali książki w Księgarni Piastowskiej. - Niestety w obecnych czasach sprzedaż książek wymaga wiele wysiłku i niestandardowych pomysłów na ofertę. Mało czytamy i równie rzadko kupujemy książki. Dlatego tacy przedsiębiorcy mają problemy – napisała.

 Księgarnia Piastowska należy do ogólnopolskiej sieci księgarń „bookbook”.

(ach) 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-04 07:44:02
Artur_z_bažin: było, minęło - obfotografować, zrobić dokumentację do archiwum miasta i tyle - rzeki kijem nie zatrzymają, w sprzedaży króluje internet, a wynajmowanie tak olbrzymiego lokalu na księgarnię przez tyle lat to po prostu marnotrawstwo i niegospodarność, ze strony miasta także
2024-02-04 14:38:40
Juliet: A jaki pomysł ma pani burmistrz co zrobić z tak olbrzymim lokalem żeby wynajmowanie takiej powierzchni nie było marnotrawstwem i niegospodarnością...Pewnie lokal podzieli losy innych ,czyli drzwi zamknięte a w środku nic. Szkoda. Księgarnia jest jedna a lokali z ubraniami na sprzedaż masa. Dlaczego tego czynszu nie można jednak obniżyć....
2024-02-04 16:22:54
Artur_z_bažin: mógłbym powiedzieć nie mój lokal nie mój problem, ale ponieważ lokal jest miejski więc niestety także mój - a czy w mieście jest dużo czy mało sklepów z odzieżą albo z książkami to rynek, czytaj klienci/mieszkańcy, powinni decydować a nie widzimisię jaśnie baronowej z ZBM czy radnych
2024-02-04 16:23:44
Artur_z_bažin: co przy tej okazji na pewno można zauważyć, to że ZBM od wielu lat fatalnie gospodaruje olbrzymim majątkiem miejskim i jakimś niepojętym cudem odpowiedzialna za ten dramat twardo siedzi na tronie w swoim bizancjum mając w de kolejnych burmistrzów i rady
2024-02-04 20:00:58
Maach: Księgarnie napewno są ważnym elementem przestrzeni publicznych. Jednak to jest prywatny biznes i nie powinien być traktowany w sposób uprzywilejowany przez miasto. Kilka razy chciałem kupić konkretną książkę w Piastowskiej i niestety nie znalazłem tego czego szukałem. Dla wszystkich obrońców, szczególnie tych politycznych, Wasze zaangażowanie jest tylko czystą kalkulacją przedwyborczą. Jeśli jest inaczej pokażcie ile książek kupiliście w ostatnim roku w Piastowskiej.
2024-02-05 10:59:31
Mach: Ty, powyżej, chyba nie kupiłeś żadnej, skoro brak ci wyobraźni używając nicka maach przy kolejnym wpisie ,kontynuując powyższy monolog z samym sobą. Juliet, masz rację, wszyscy wolnorynkowi mądrale nie dostrzegają ,że pustych lokali handlowych jest coraz więcej, podobnie jak pustych mieszkań w wykupionych kamienicach w centrum miasta. Wolny rynek dziś mówi, że nikt nie chce lokali użytkowych w centrum miasta przed , którymi nie ma parkingów, których koszty utrzymania przekraczają możliwy generowany dochód, nikt też nie chce mieszkań, których wysokość kondygnacji znacznie przekracza 3m, z długimi korytarzami ze starym systemem grzewczym , kosztownych do ogrzania ze starą kanalizacją zbiorczą biegnącą korytarzami piwnic z unoszącym się tam odorem i obecnością szczurów tudzież gołębiami obsrywającymi parapety i gzymsy budynków. Duma ,że jest się posiadaczem kamienicy w ścisłym centrum miasta dziś przyprawia o ból głowy jak ją utrzymać i co należy zrobić by się jej pozbyć nie ponosząc za dużych strat. Wystarczy usiąść na jednej z ławek rynku i rozejrzeć się wkoło po fasadach kamienic i wyliczyć ,czy dziś przynajmniej 5 lokali tam jest zamieszkałych, resztę jest pustych, o czym można niechybnie się przekonać po zmroku, że światła życia w oknach nie zobaczycie. Oczywiście, można się pozbyć księgarni, co pewnie z czasem i tak nastąpi ale jeśli agonia tej placówki może być przedłużona czemu nie ustąpić jeśli 2000 zł mniej tak naprawdę niczego temu miastu nie da , bo pusty obiekt księgarni też będzie generował co najmniej 2000 kosztów miesięcznie i w szybkim tempie ulegać będzie degradacji jak przyrynkowe puste mieszkania kamienic.
2024-02-06 02:05:03
Anthony: Mach ty chyba masz psychoze skoro brak ci rozumu, za to z wyobraźnią hulasz jak w klasycznym przypadku psychiatrycznym - kup se książkę, na przykład "O naśladowaniu Chrytusa" Thomasa a Kempis i czytaj na okrągło, objawy zaczną mijać ci najdalej po trzecim kółku - do tego wspomagannie farmakologiczne, co 5 stron łyżka melisy i mała lufa tak jak lubisz
2024-02-06 04:05:03
Mach: Oczywiście, psychozę to masz ty krzysztofie nm skoro nocą się zrywasz 02:05:03 i gryzmolisz kolejny wpis pod kolejnym nickiem by przeciwnika obrzucić epitetami i inwektywami by nie musieć się odnosić merytorycznie do wpisu antagonisty. Co spać ci nie daję, że zrywasz się nocą i walisz po klawiaturze? Może to melisa by tobie się przydała? Taki jełop jak ty, z Ogrodzonej, nie ma nic wspólnego z miastem Cieszyn, więc nie kreuj siebie na lokalnego wolnorynkowicza z podmiejskiego grajdoła bo ty tu podatków nie płacisz. Skoro Cieszyn jest miejski to nie wiejski, chyba że Ogrodzona to miasto. To po to zmieniasz te nicki, żeby czytelnicy myśleli ,żeś jako Artur z bażin to jesteś miejski a jak Anthony to psychiatryk a jak krzysztof mn to wiocha? Ty się wiochy nie wyzbydziesz, niezależnie od tego jaką byś się tu ksywą podpisał. Weź i przejdź się głównymi placami i ulicami miasta i policz ile dziś jest pustych lokali użytkowych i dla jasności tych w zasobach miejskich i prywatnych porzuconych przez wcześniejszych najemców a teraz wyczekujących właścicieli lokali na kolejnych naiwnych desperatów próbujących dorobić się na marżach handlowych przy jednoczesnym płaceniu wygórowanych czynszów wynajmującym . To dopiero marnowanie zasobów i niewykorzystanie powierzchni handlowych, które chociaż puste także należy utrzymywać .To zjawisko można zauważyć także i po zachodniej stronie miasta za Olzą gdzie pustych lokali przybywa. A będzie jeszcze gorzej ,jak wat zostanie przywrócony i zostaną uwolnione ceny energii, te już z końcem czerwca. Przewidywany wzrost to 80%. No, skoro polecasz mi książkę " O naśladowaniu Chrystusa" Thomasa a Kempis to myślę ,że ty ją przynajmniej raz przeczytałeś jakoś u ciebie nie dostrzegam efektu tej poczytnej książki. Pomodlę się za ciebie. Masz kolejną okazję lajkowania na czerwono z różnych ksyw. Do dzieła. A może ty stróżem jesteś ,że po nocach piszesz. Na, której portierni? Ja wstaję skoro świt a tu taka niespodzianka -jan-ek w akcji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: