Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy

Wigilia to ważny dzień, z którym na Śląsku Cieszyńskim wiązało i nadal wiąże się sporo zwyczajów. Dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia był również nazywany Szczodrym Dniem – obdarowywano wtedy prezentami nie tylko bliskich, ale również klientów, czy służbę. Tego dnia nie wypadało chować urazy, Wigilia była dniem nostalgii i wybaczania.

W czasach, gdy tradycja w regionie była głównym wyznacznikiem zachowania, Wigilia była traktowana, jak święto – tego dnia nie wypadało pracować, wyjątkiem były roboty domowe, zmierzające do przygotowania kolacji wigilijnej. Tradycyjne świąteczne ciasteczka zwykle były już przygotowane, gospodyniom pozostało więc tylko ugotowanie tradycyjnych potraw.

Wieczerza była przygotowywana wraz z pojawieniem się „pierwszej gwiazdki”. Domowników zwoływała gospodyni. Zgodnie z tradycją, nie należało się ociągać, ponieważ na spóźnialskich miało się czekać przez cały rok. Należało również uważać na zachowanie, gdyż „jaka wigilia”, taki cały rok. Pod talerz przed kolacją należało włożyć pieniążek – miało to zapewnić dostatek w nadchodzącym roku.

Na Śląsku Cieszyńskim na próżno szukać tradycyjnego zestawu potraw. Wszystko zależało od zamożności gospodarzy – im więcej potraw, tym dom był bogatszy. Ubogie rodziny ograniczały się do kilku podstawowych dań. Na stołach można było znaleźć m.in.: grysik z masłem i miodem, groch z kapustą, śledzie solone, kompot z szusu, czy bułki moczone w mleku, z dodatkiem masła i miodu. Co ciekawe, w tradycji cieszyńskiej raczej nie znajdziemy barszczu z uszkami, czy pierogów, które są obowiązkowym daniem w innych częściach regionu - Zwyczaje i obrzędy wigilii i godnych świąt, zachowały swoje tradycje, chociaż  z różnymi zmianami, a to chociażby z napływu i wymieszania się ludności – podsumowuje Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa. Dlatego też obecnie na stołach Śląska Cieszyńskiego można znaleźć różnego rodzaju wariacje, w tym zupy, uszka i pierogi.

JP

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-24 16:39:30
św. Patryk.: o tak, wybaczymy - zaraz po tym, jak prokurator i sąd sprawiedliwie wycenią hucpę tej bandy złodziei i oszustów, a opłatkiem przyjdziemy się z sakramenckimi dziadami podzielić do więzień w których będą odpokutowywać dojną zmianę
2020-12-24 23:54:30
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Co zostało takim jak ty św.Patyk? Skomlenie i walenie głową w mur. Tak jak tej całej śmiesznej tęczowej opozycji. Sami się wyautowali, obrazili na Polaków i podzielili społeczeństwo. Wcześniej tego nie było, ten kto był w opozycji zachowywał umiar i godność. A oni co? Cięgle beczą że to niby ich obrażają, im dzielą społeczeństwo, ich nie słuchają itepe itede. Co po siedmiu porażkach proponuje opozycja? Czy wyciągnęła jakieś wnioski z porażek? Czy ma jakiś pomysł? Absolutnie nie! Nawet sami ich liderzy otwarcie przyznają że nie mają pomysłu. Borys Budka mówi, że będzie prywatyzował usługi publiczne, żeby zrobić oszczędności w budżecie. To właśnie prywatyzacja usług publicznych sprawia, że rosną nierówności społeczne. Za prywatne usługi – szkoły, ochronę zdrowia, transport, trzeba płacić i to płacić bardzo dużo. O tym jak wyglądała prywatyzacja usług publicznych za PO pisałem ostatnio na przykładzie SPEC-u. Do tego dochodzi ogromna korupcja przy samym procesie prywatyzacji. Ich program wyborczy to: walić biedę, chwała bogatym, Polacy zapierniczajcie za miskę ryżu, wyprzedać wszystko co polskie i podlizywać się zachodowi. Tymczasem to głównie sprawy ekonomiczne zdecydowały o sukcesie Prawa i Sprawiedliwości. Minimalna stawka godzinowa, 500 plus, podwyższenie pensji minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego odmieniło życie ogromnej rzeszy Polaków. Odsunięci od żłobu POmyleńcy dalej nic nie potrafią zrozumieć. Ulica i zagranica, donosiciele i szkodniki.
2020-12-25 09:09:12
jasper: A tego zlotoustego milionera z majatkiem przepisanym na zone, a kupionym za grosze od KK, za klamstwo o "epidemii w odwrocie", kiedy pociagna do odpowiedzialności ? Co z milionami za respiratory ? Dlaczego Ministerstwo Zdrowia wycofalo wniosek o pozew za nie. Kto zaplaci za przekrety ? Moze tak Ppic na wode sie wypowie i uchyli rabka tajemnicy??? Widac jeszcze sie nie nachapali dosc duzo w PiS ale dla zmylki spiewaja w pierwszym szeregu w KK - „ Bo uboga była. rąbek z głowy zdjęła, w który Dziecię uwinąwszy, siankiem Je okryła. Nie ma kolebeczki ani poduszeczki, we żłobie Mu położyła siana pod główeczki”.
2020-12-25 11:44:44
św. Patryk.: hahaha barani łeb zakuty we wiadrze powtarza bajeczki zasłyszane w TVPiS, na tyle jedynie stać baranie łby
2020-12-25 11:56:17
św. Patryk.: banda złodziei i oszustów z PiS do spółki z Andżejem rządy rozpoczęła od szwindli oraz przestępstw, i po dziś dzień na szwindlach i przestępstwach opiera - a że ma do dyspozycji służalcze służby specjalne, wojsko, policję, prokuraturę, media, to udaje się jej swe przekręty póki co kontynuować i ograbiać Polaków - to się oczywiście skończy, i wszystkie PiS-owskie przydupasy będą musiały sprawiedliwie i według prawa za swe złodziejskie interesy odpowiedzieć - pobekiwanie baranich łbów spod wiaderek niczego tu nie zmieni, zaoczny ćwierćinteligencie
2020-12-25 22:28:20
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Dwie szczekaczki w akcji haha. jasper KŁAMCZUCHU łykasz wszystkie fake newsy jak ten pelikan. mech, govno, trowa. Nic dziwnego jak tylko tvn-szczujnię oglądasz i czytasz Wybiórczą. Takich kłamczuchów, zmyślaczy co tworzą z urojenia nigdy nie napisane cytaty (przypominam cytowałeś coś czego nigdy nie napisałem!) nigdy nie należy brać poważnie zapamiętaj to sobie. świńskiPatyk ciebie już dawno rozpracowano i tylko mścić się potrafisz zawistniku.
2020-12-26 10:51:36
jasper: Rozumiem Ppic na wode, ze w TV rezimowej o tym nie mowia wiec dla pisbolszewi tematu przekretow nie ma. A kto osmieli sie glosno o tym mowic to wrog narodu ( jak krzyczy pierwszy sekretarz PiS). To juz kiedys Polacy przerabiali i wiemy czym to sie skonczylo !
2020-12-26 21:29:13
Antykler Forte: 2/3 Polek i Polaków nie chce religii w szkołach
2020-12-26 23:31:52
Pogromca pogromców i cwaniaczków: jasper pelikanie i kłamczuchu przypomnij sobie wszystkie bezpodstawne donoszenia polityków opozycji i fake newsy sprzyjających im mediów. Jakoś nigdy nie słyszałem przeprosin z ich strony. Klepali jak mantrę o jakimś łamaniu praworządności a jak zapytał jednego z drugim co konkretnie to nie potrafili wydukać albo podawali powody co się kupy się nie trzymały. Dobrze wiemy kto rozpoczął ten cały bajzel w sądownictwie i TK. TVNszczujnia i wybiórcza jakoś przemilczały afery i wpadki polityków PO. Łykaj dalej bzdety zakompleksionych, zawistnych i obrażonych na wszystko polityków PO. Kundelki szczekają, karawana jedzie dalej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: