Muzyczne warsztaty w Teatrze Elektrycznym
„Bajkowy Powiat Cieszyński” to projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia w ramach którego zorganizowano warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Spotkanie w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbyło się 4 lipca. Wprawdzie najmłodsi na połknięcie muzycznego bakcyla nie mieli zbyt dużo czasu, bo tylko jeden dzień, to zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Na warsztaty zapisało się sporo dzieci z czego się cieszymy. Jednocześnie liczymy, że w przyszłości powiat czy gmina zdecyduje się nas wesprzeć ponownie, bo widać, że zwłaszcza w czasie wakacji, właśnie takie bezpłatne warsztaty przyciągają najmłodszych. Jest to przecież doskonała okazja by inaczej i na pewno ciekawie spędzić czas – mówi Regina Młynarska, koordynator projektu „Bajkowy Powiat Cieszyński”.
Dzieci uczestniczące w warsztatach muzycznych podzielono na dwie grupy: wokalną i rytmiczno-perkusyjną. Część wokalną prowadzi Dominika Jurczuk-Gondek, zaś zajęcia rytmiczno-perkusyjne Jarosław Grzybowski – dodała Regina Młynarska. Ćwiczenia podczas warsztatów odbywały się na piosenkach, które powstały specjalnie dla dzieci w zeszłym roku z okazji 50-tej rocznicy bajki Bolka i Lolka. To są piosenki naszego autorstwa. Był to taki nasz wkład w te obchody. Dominika Jurczuk-Gondek napisała muzykę, ja napisałam teksty, zaś prawykonanie tego koncertu odbyło się w Teatrze Lalek Banialuka w zeszłym roku, w czasie obchodów Bolka i Lolka. Projekt realizowany był dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast te warsztaty muzyczne realizujemy dzięki wsparciu Powiatu Cieszyńskiego – przyznała Regina Młynarska.
Na warsztatach pojawili się zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, chłopcy i dziewczyny, a także osoby niepełnosprawne. Podczas zajęć wokalnych dzieci pod czujnym okiem Dominiki Jurczuk-Gondek najpierw ćwiczyli teksty, a dopiero później próbowali samodzielnie zaśpiewać przygotowaną przez instruktora piosenkę. Chcemy zainspirować dzieci, pokazać im, że muzyka jest dobrą zabawą. Bo wiadomo, że w czasie jednego dnia można tylko jej zasmakować – podkreślała koordynatorka projektu.
Grupa rytmiczno-perkusyjna miała okazję nie tylko poznać różne instrumenty, posłuchać jakie dźwięki się z nich wydobywają, ale przede wszystkim mogli samodzielnie zagrać na przygotowanych instrumentach. Uwieńczeniem kilkugodzinnych warsztatów był koncert finałowy, czyli wspólne śpiewanie piosenek z muzykami z grupy Furmana przed publicznością w Teatrze Elektrycznym.
Marta Szymik
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.