MUR o Oswaldzie Guziurze
Słuchacze dowiedzieli się sporo faktów o życiu i działalności Oswalda Guziura. Jako podchorąży rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niewoli niemieckiej powrócił w rodzinne strony, na Zaolzie. Od listopada 1939 r. należał do ruchu oporu. Działał pod pseudonimem Borowy. Pełnił różne funkcje w obwodzie jabłonkowskim, później w cieszyńskim II Inspektoracie Związku Walki Zbrojnej AK. Ścigany przez gestapo schronił się w Generalnej Gubernii. Był członkiem wywiadu Lido II Okręgu Śląskiego ZWZ oraz wywiadu KG AK Stragan w Wiedniu. Janusz Guziur opowiadał, jak stryjek cudem uniknął aresztowania opuszczając dom w Trzyńcu dosłownie kilka minut przed przyjazdem gestapowców.
Po wojnie pozostał w Katowicach, gdzie pracował w przemyśle elektrotechnicznym. Był autorem wielu patentów i artykułów technicznych, także artykułów i memoriałów okresu okupacji i stosunków polsko-czeskich. Oswald Guziur był też wieloletnim prezesem katowickiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Honorowym Członkiem Macierzy, o czym opowiadał Józef Klajsek. Katowickie Koło MZC zakończyło swą działalność po 20 latach istnienia, w 1979 roku.
Obecny na wykładzie dr Tadeusz Kania z kolei wspominał zarówno Emanuela, jak i Oswalda Guziurów z zebrań Polskiego Towarzystwa Historycznego. Kania wspominał bardzo ostre dyskusje z docentem Kopciem na temat Zaolzia. Jak podkreślał Janusz Guziur ich rodzina rozsiana na Zaolziu, w Ustroniu i w Katowicach wciąż się spotyka. Zorganizowano nawet dwa wielkie zjazdy rodzinne. O ostatnim pisaliśmy: Zjazd rodziny Guziurów.
Organizatorzy zaprosili także na kolejny, ostatni już w tym roku wykład MUR-u. Odbędzie się on w czwartek 2 czerwca w sali PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie. Wykładowcą będzie Profesor Maciej Jabłoński z Krakowa. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie trochę słowa, a trochę muzyki.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.