Mogą też przedsiębiorcy. Wystartował e-PIT
Od czwartku, 15 lutego, podatnicy mogą rozliczać podatki za 2023 r. z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. Jak informuje Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych, we wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa.
Czas do 30 kwietnia. Potem „z automatu”
Zeznania, które są dostępne w e-PIT zostały wstępnie wypełnione:
- W przypadku rozliczeń np. "etatowców" oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku – Zauważa Ministerstwo Finansów.
Jeśli do 30 kwietnia nie złożymy formularza PIT w inny sposób (np. papierowo czy przez e-Deklaracje) i jednocześnie nie wykonamy żadnego działania w usłudze Twój e-PIT, nasze zeznanie w e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie.
Pierwszy raz – przedsiębiorcy i rolnicy
Choć Usługa Twój e-PIT istnieje już od sześciu lat, w tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, a także ci, którzy mają zawieszoną działalnością gospodarczą (PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36).
- PIT-36L - to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym" – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów - "PIT-28 - do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. PIT-36 - do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych – zauważają urzędnicy.
Także działalność zawieszona
To spora grupa osób, która zawiesiła działalność gospodarczą, ale rozliczać się musi:
- Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo że nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36, rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Informacja o ich wysokości znajdzie się w udostępnionym zeznaniu - informuje Ministerstwo Finansów.
Jak się zalogować?
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.
Miliony e-Pitów i e-Deklaracji
Taki model rozliczania podatku stał się bardzo popularny – urzędnicy chwalą się, że:
- W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo - zauważył Szef Krajowej Adminisracji Skarbowej Marcin Łoboda.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.