Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzież ma HAKA NA RAKA!

W ZSGH w Wiśle…
Młodzież ZSGH w Wiśle przyłączyła się do akcji Mam Haka na Raka i już w najbliższy piątek o godzinie 16.00 w MDK Prażakówka przygotowuje happening. - Impreza kierowana jest do ludzi w każdym wieku. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wszystko zaczyna się o godz. 16.00 i wtedy właśnie przedstawimy się i powiemy o celu naszego spotkania, później przewidziany jest występ Janka Zachara. Około godz. 16.30 będzie o sobie opowiadał jeden z naszych Paraolimpijczyków- mówić będzie o przebiegu swojej choroby, o walce z nią i o tym co do tej pory udało mu się osiągnąć – mówi Martyna Dybińska, uczennica szkoły.
To oczywiście nie wszystko, co w tym dniu się będzie działo. O godzinie 17.00 zagra dla wszystkich ustroński zespół TKZ a po nim znany już naszym czytelnikom Sleepwalkers.
Oprócz przewidzianych koncertów i wystąpień, będą również w czasie imprezy rozdawane ulotki, naklejki i wstążki symbolizujące walkę z nowotworami. Całość poprowadzi Pan Krzysztof Głombowicz- zawodowy komentator, pracownik TVP.

[crasher]

i ZSEG w Cieszynie…
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce notuje się najwyższą zachorowalność ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Choroba rozwija się długo, przez wiele lat może nie dawać żadnych dolegliwości. Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie wymazów cytologicznych.
- badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy.
Polega ono na pobraniu przez lekarza bądź pielęgniarki wymazu z ścianki szyjki macicy.
Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Dlatego drogie Panie zachęcamy do robienia badań cytologicznych
- mówi Kornelia.
W tym roku młodzież postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i poprzez udział w konkursie
'' Mam haka na raka " uświadomić ludziom jak ważne są badania. W kampanii tej bierze udział ponad 3 000 uczniów z całej Polski, w tym uczennice z ZSEG w Cieszynie - Sabina Ociepka, Kornelia Dorčak, Ewelina Skrzypoń i Kornelia Czyż oraz pani Agnieszka Kurowska, która jest opiekunką grupy. Dziewczyny zostały zapoznane z podstawową wiedza na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów. Ich zadaniem jest przekazanie zdobytej wiedzy rówieśnikom oraz napisanie testu podsumowującego wiedze z zakresu minimum onkologicznego, a także przeprowadzenie prezentacji w środowisku lokalnym. Na razie dziewczyny mają za sobą kilka wykładów, które przeprowadziły w szkole dla swoich kolegów.  
Dodatkowo dziewczyny mogły liczyć na Sanepid, który podarował im kilkadziesiąt ulotek. 

Kornelia Czyż, Ewelina Skrzypoń
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: