Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzi kierowcy muszą uważać - zmiany w prawie

Osoby, które zdecydują na egzamin na prawo jazdy po 4 czerwca 2018 roku będą musiały liczyć się z większą liczbą obowiązków oraz z mniejszymi uprawnieniami, niż kierowcy, którzy dokument uprawniający do prowadzenia samochodu uzyskają przed tą datą. Wszystko za sprawą zmian w prawie, które mają w tym terminie wejść w życie.

Zmiany będą spowodowane nowelizacją kodeksu drogowego, która została uchwalona jeszcze w 2014 roku, wejść w życie mają 4 czerwca 2018 roku. Co ciekawe, zmiany w prawie nie dotyczą momentu zdania egzaminu, tylko daty wydania prawa jazdy. W związku z tym, nawet osoby, które egzamin zdają nieco wcześniej, nie mają gwarancji, że uda im się obostrzeń uniknąć. Termin oczekiwania na wydanie dokumentu niejednokrotnie wynosi nawet 2 tygodnie, w związku z czym zmiany mogą dotknąć jeszcze osób, które do egzaminu podchodzić będą w drugiej połowie maja.

Zmiany mogą okazać się dla młodych kierowców uciążliwe, jednak zgodnie z nadzieją osób odpowiedzialnych za wprowadzenie zmian, mają przyczynić się do uczynienie dróg bezpieczniejszymi. Zgodnie z badaniami statystycznymi, prowadzonymi przez jedną z popularnych porównywa rek ubezpieczeń przez ostatnie 10 lat aż 18% wypadków na drogach powodowanych jest właśnie przez młodych kierowców. W związku z nowymi przepisami młodych kierowców będą dotyczyć bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości, łatwiej będzie również prawo jazdy stracić.

Pierwsza ze zmian w prawie, które mają wejść w życie 4 czerwca 2018 roku zakładają, że kierowcy przez 8 miesięcy od wydania prawa jazdy na samochodzie, który będą prowadzić będą musieli umieścić specjalny symbol zielonego liścia klonowego na białym tle (powinien on zostać naklejony na przedniej oraz na tylnej szybie).

Wprowadzone zostaną również specjalne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym nie będą mogli oni przekroczyć 50 km/h, niezależnie od rodzaju drogi. Zgodnie z literą prawa, nawet jeżeli na określonym odcinku drogi limit prędkości zostanie z jakiegoś powodu podniesiony, regulacja ta nie będzie dotyczyła młodych kierowców. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość jaką może osiągnąć młody kierowca to 80 km/h, a na drogach ekspresowych (w tym również na autostradach) nie będą mogli przekroczyć oni prędkości 100 km/h.

Dodatkowo, kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż 8 miesięcy nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej, jako kierowca pojazdu kategorii B. Regulacja ta dotyczy zarówno zatrudnienia w większej firmie, jak i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Pierwsze dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy będą tak zwanym okresem próbnym. Ma on dotyczyć również osób, które utracili prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych, w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. W czasie trwania okresu próbnego kierowcy zobowiązani będą do odbycia dodatkowego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – teoretycznego oraz praktycznego. Ich cena nie może przekroczyć łącznie 300 złotych i odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po uzyskaniu zaświadczeń o pozytywnym przejściu kursu, młody kierowca zobowiązany jest do przedstawienia ich staroście przed upływem 8 miesięcy od dnia otrzymania prawa jazdy.

Po przejściu szkoleń i upływie 8 miesięcy od daty wydania prawa jazdy kierowca będzie mógł odkleić z samochodu zielony listek. W okresie próbnym kierowca musi liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami za przewinienia na drodze. Przede wszystkim, za popełnienie w tym okresie dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu komunikacji (np. przekroczenie limitu prędkości o 30 km/h, czy też wyprzedanie na przejściu dla pieszych), starosta będzie mógł wydłużyć okres próbny, skierować początkującego kierowcę na badania psychologiczne, bądź też na kurs reedukacyjny.

W związku z nowymi regulacjami, młodzi kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Dodatkowo, warto pamiętać, że w tym przypadku „młody kierowca” nie odnosi się do wieku osoby, która uzyskuje prawo jazdy, ale okres czasu, który upłynął od jego wydania. Z dodatkowymi konsekwencjami będą musiały również liczyć się osoby, które z jakiegoś powodu prawo jazdy utraciły.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-28 11:22:54
kierowca bombowca: Ale zmiany, ciekaw jestem kto tych kierowców będzie kontrolował jak policjanci tylko w komisariatach siedzą a fotoradarów brak. Nadal można jeździć na zderzaku i wyprzedzać na autostradach z prawej strony.
2018-01-28 13:13:16
ramzestunzer: Coraz durniejsze te przepisy, za kilka lat pewnie taki młody kierowca będzie musiał poinformować policję że wyjeżdża lub będą kierowcy mieli kamerę w samochodzie i ktoś ich będzie oceniał.<br />Skoro to jest skierowane przeciwko młodym kierowcą to co jeśli przyszły kierowca ma 50lat? <br />Kierowca ma oklejać listkami nawet pożyczone auto?<br />Nie lepiej wprowadzić prawo jazdy od np 24 roku życia? Nie bo biznes się kręci, może by tak wziąć się za dziadków za kierownicą bo mylą gaz z hamulcem?
2018-01-28 15:21:57
bronek91: A co w sytuacji jak ktoś z różnych powodów nie będzie miał znaczka a do jego użytkowania będzie zobowiązany? Kolejne wykroczenie? A co w sytuacji gdy ktoś będzie korzystał ze znaczka a nie będzie zobowiązany? Widać co jest czynione pod płaszczykiem ochrony bezpieczeństwa. Wprowadźmy zakaz poruszania się samochodami po drogach, dla bezpieczeństwa, ilość wypadków gwałtownie spadnie... Widać jaki jest cel, jaka grupa docelowa. Statystyka wzrośnie, młodsi stażem będą oznaczeni, zatem wykrywalność również. Z policją się co do zasady nie dyskutuje no bo kontrola może być bardziej represyjna a mandacik można zapłacić kartą. Zatem koszta administracyjne niejednokrotnie odpadają.<br /><br />Jaki jest problem młodszych stażem kierowców? Brak doświadczenia. Dawniej złotą zasadą eliminacji młodszych stażem z ruchu miał być egzamin. Dziś widać, iż dalsze utrudnianie, o ile jeszcze można, nic nie daje... Egzamin weryfikuje umiejętności, droga weryfikuje doświadczenie, czyli dostosowanie umiejętności, ich wykorzystanie w zależności od warunków. <br /><br />Gdzie jest rozwiązanie? Trzeba dać młodszym stażem doświadczenie. Można to uczynić przed egzaminem, na kursie, co bym preferował, ale wtedy kurs musiałby wynosić 12 miesięcy - koszta kursu rosną lub po egzaminie jak preferuje ustawodawca. <br /><br />Mundurowi pewnie są zadowoleni, skorzystają, ale co z kosztem społecznym? Ci ze znaczkami będą powodować agresję na drogach, niektórzy będą ich wyprzedzać z łamaniem niejednokrotnie zasad. In plus, kto z młodszych stażem będzie się dostosowywał? Kolejna kwestia, młodsi stażem będą czuli się stygmatyzowani a konsekwencje tego spersonalizują się na mundurowych. Z zasady młodsi stażem są młodszymi wiekiem. To powód dlaczego akcje ocieplające wizerunek formacji są adresowane głównie do dzieci. Proponuję się skupić aby na DK 81 wszyscy jechali z administracyjną prędkością. Listki potrzebne nie będą.
2018-01-29 09:56:56
kudlatycz: Kierowca bombowca, a gdzie przeczytałeś i jaki przepis zabrania wyprzedzania na autostradzie z prawej strony? (zapraszam do lektury art. 24 PoRD pkt 8 i 10) Czas chyba się podszkolić z przepisów prawa ruchu drogowego,co każdy kierowca ma obowiązek robić, a zapomina i podczas kontroli mocne zdziwienie o co chodzi. Jak się coś pisze to trzeba mieć pewność ,że napisana treść jest zgodna z aktualnymi przepisami.
2018-01-29 10:47:37
bronek91: kudlatycz<br />\&quot;Czas chyba się podszkolić z przepisów prawa ruchu drogowego,co każdy kierowca ma obowiązek robić,\&quot;- cytat <br /><br />Świynte Słowa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br /><br />Kiery czyto Ustawe prawo ruchu drogowego?????<br /><br />Wiyncej, wiele kierowców wykuło test albo nauczyło się 4/5 przepisów co ino w \&quot;podręczniku\&quot; nauki jazdy było, jak w ogóle przeczytali. <br /><br />A po egzaminie to już fajrant? Ustawa ni ma co pół roku nowelizowano? <br /><br />A potym sie dziwią wszyscy że sytuacja na drogach wygląda jak wygląda. Niech każdy zacznie od siebie.... Myślą, że od utrzymania porządku i bezpieczeństwa na drodze są Policjanci. wielki G prowda. Od tego jest KAŻDY uczestnik ruchu drogowego!!! Mundurowi potym korzystają i propaganda też....
2018-01-29 11:05:09
kwantan: Jak by tego nie interpretować , sytuacja na drogach jest dramatyczna .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: