Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ministerstwo remontuje program „Czyste Powietrze” – zmiany po 6 latach

Rusza gruntowna modernizacja programu „Czyste Powietrze”. Po sześciu latach funkcjonowania rząd podjął działania mające na celu usprawnienie programu, eliminację nadużyć oraz skuteczniejsze wsparcie polskich gospodarstw domowych. Inicjatywa ma nadal przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia kosztów ogrzewania dla mieszkańców.

Modernizacja programu i wsparcie dla powodzian

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ), wprowadza przerwę w przyjmowaniu nowych wniosków. Decyzja ma pozwolić na obsługę już złożonych wniosków oraz przygotowanie specjalnego programu dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią.

W ramach działań pomocowych zabezpieczono 300 mln złotych na termomodernizację domów w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Program będzie charakteryzował się uproszczonym procesem składania wniosków, a nabór dla powodzian ruszy w połowie grudnia.

Walka z nadużyciami

Program „Czyste Powietrze” przeszedł wzmożone kontrole, które ujawniły liczne nieprawidłowości, takie jak zawyżanie rachunków czy wyłudzanie dotacji przez nieuczciwe firmy. – Musimy chronić beneficjentów przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami, którzy narażają ich na konieczność zwrotu dotacji lub wysokie rachunki – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW.

Nowe zasady w programie

Zmiany wprowadzone w ramach reformy obejmą m.in.:

  • obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, zamiast wykonawcy;
  • limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
  • wsparcie dla najuboższych;
  • wymóg osiągnięcia określonego standardu energetycznego w wyniku inwestycji;
  • więcej kontroli na miejscu oraz sankcje dla nieuczciwych firm.

Nowością będzie zaangażowanie gmin jako operatorów wspierających gospodarstwa domowe na każdym etapie inwestycji – od planowania po rozliczenie. W przyszłości planowane jest także stworzenie listy rekomendowanych wykonawców, co ma zapobiegać oszustwom i poprawić efektywność realizacji programu.

Perspektywy na przyszłość

– Chcemy, aby nowe zasady były nie tylko skuteczne, ale także przyjazne dla beneficjentów. Dzięki temu program będzie mógł nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – podkreśla Robert Gajda, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Finalne założenia nowego programu zostaną przedstawione jeszcze w tym roku, po zakończeniu drugiego etapu konsultacji społecznych.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: