Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mieszko nadal bez twarzy

Zniknął z krajobrazu miasta i nie wiadomo, kiedy wróci.  Ma poważnie zdeformowaną twarz. Cieszyn szuka specjalisty, który naprawi uszkodzenia. Chodzi o figurę Mieszka, która we wrześniu ubiegłego roku spadła z cokołu.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna wyjaśniła, że jak pokazuje przykład iglicy, którą udało się przywrócić na wieżę cieszyńskiego Ratusza po pięciu latach od złamania jej przez wichurę, znalezienie odpowiedniego fachowca nie jest proste. – Na razie rozmawialiśmy z kilkoma rzemieślnikami, także osobami z czeskiej strony. Chcemy, aby naprawa została wykonana dobrze. Znalezienie kogoś, kto będzie miał odpowiednie referencje jest kluczowe. Budżet także nas nie rozpieszcza. Musimy więc patrzeć na pieniądze, jakie trzeba wydać na naprawę postumentu. dodała.

 Gabriela Staszkiewicz powiedziała, że z relacji jakie do niej docierają wynika, iż został w przeszłości zrobiony odlew tego pomnika. - Podobno figura znajduje się w jednym z muzeów w Polsce. Sprawdzamy tę informację, która pochodzi od byłego pracownika Zamku Cieszyn,  bardzo zaangażowanego w tę sprawę. – wyjaśniła. Nie wiadomo na razie czy odlew jest wielkości pomnika, czy też mniejszy.

Burmistrz dodała, że miasto czekało na wynik dochodzenia policji. Gabriela Staszkiewicz przyznała, że dziwi się, iż w tej sprawie nie wypowiedział się żaden biegły.

Książe Mieszko spadł z cokołu w nocy z 17 na 18 września 2022 r. W styczniu br. prokuratura rejonowa w Cieszynie poinformowała, że figura nie została  strącona celowo. Do zdarzenia doszło wskutek złego stanu konstrukcji. Nie stwierdzono działania osób trzecich.

Funkcjonariusze policji ustalili, że nastąpiło  „zmęczenia materiału; korozja elementów metalowych podtrzymujących pomnik”. Postument się po prostu przewrócił.

Monument poświęcony jest założycielowi linii Piastów cieszyńskich – Mieszkowi I. Żył on na przełomie XIII i XIV w. Monument został odsłonięty w 1931 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna ks. Józefa Londzina.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-10 14:07:59
OWCZARZY1: TAK JAK PISALIŚCIE POMNIK SIĘ PRZEWRÓCIŁ Z POWODU ZŁEGO STANU MOCOWANIA - KOROZJA A GDZIE JEST KONSERWATOR ZABYTKÓW !!! ZACO TEN NIE RÓB BIEŻE KASĘ !!! NIECH TERAZ POKRYJE KOSZT NAPRAWY !!!
2023-02-10 14:11:52
"tom": ... jak się czyta wypowiedzi Pani Burmistrz, to można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z Gabrielą Kidawą Kopacz. Dla Szanownej Pani, monument,, postument, figura to jedno i to samo, zwłaszcza gdy chodzi o odtworzenie zniszczonej części "twarzy" (odlewu). A propos poszukiwania specjalistów potrafiących zrekonstruować zniszczenie, bardzo się dziwię że nie próbowano nawiązać współpracy z Katedrą Rzeźby cieszyńskiego UŚ. Czyżby talenty pracowników cieszyńskiej Sorbony, nie dorastały do pięt autorowi figury Mieszka i Cieszyńskiej Nike z okresu międzywojennego, a polegały tylko na współpracy dotyczącej dofinansowania uczelni przez miasto? ;-)
2023-02-10 16:09:35
Ar--Ai: ten przerdzewiały pomnik to klasyczna uzurpacja i próba fałszowania historii - pora przywrócić wizerunek Franciszka Józefa, Mieszko co najwyżej do muzeum
2023-02-10 16:45:07
pszeniczny: No a gdyby tak w to miejsce kogoś bardziej aktualnego?
2023-02-10 17:23:19
Sigfrid: pszeniczny. Czy masz na myśli Pana Prezydenta brata Pana Prezesa?
2023-02-10 18:21:11
krzysztof.nnn: obaj jbez twarzy
2023-02-10 19:34:50
pszeniczny: Sigfrid.Dla Pana Prezesa byłoby raczej zbyt na uboczu.W tym przypadku jak już, to rynek albo Wzgórze Zamkowe.
2023-02-10 19:53:30
krzysztof.nnn: dla obu PSZOK
2023-02-10 21:03:59
malus: Słuszna uwaga przedmówcy co do UŚ. Pomnik był tyle razy obfotografowany + coś jednak zostało, że odtworzenie twarzy Mieszka nie powinno stanowić problemu. /Dobry temat np. na pracę dyplomową/ Prof. Herma nie miał by z tym problemu. Wymagana kolejność robót: Model gipsowy twarzy- forma odlewnicza piaskowa - odlew z brązu /odlewnia pomników GZUT/- wycięcie zniszczonego fragmentu- dopasowanie nowego- zlutowanie mosiądzem całości- polerowanie +postarzenie. Taka techniką zresztą wykonany jest cały pomnik /jest zestawiony z brytów i pusty wewnątrz./ Co zaś się tyczy samego upadku i korozji elementów mocujących to kilkanaście lat temu Mieszko był zdjęty z cokołu na czas prowadzenia remontu kamieniarskiego, przeprowadzono wtedy groszkowanie kamienia i zdemontowano powojenną tablicę poświęconą PPR którą Książę miał za plecami, odsłonięto na pewien czas piwniczkę pod pomnikiem /wchodzi się po 4 stopniach/ w której była dawna instalacja wodna nieistniejącej fontanny/ potwierdzając i wykluczając niejako miejską legendę o podziemiach z pod pomnika do...... Roboty były prowadzone pod nadzorem MZD . Wtedy tez powtórnie osadzono Mieszka na cokole mocując podstawe przy pomocy zabetonowanych stalowych szpilek a ponieważ w pustej podstawie zbierała się woda /z opadów i kondensacji wewnątrz pomnika/ to korozja zrobiła swoje. Może gdyby szpilki były ze stali nierdzewnej a podstawa nie była ospoinowana na sztywno to pomnik stałby do dziś. Szkoda że wykonawcom i nadzorującym zabrakło technicznej wyobraźni. Póki co czekamy na dalszy rozwój sytuacji i oby naprawa nie przeciągnęła się na lata......
2023-02-10 23:00:28
Oko: Budżet nie rozpieszcza?
2023-02-11 04:32:26
Melesio: Nawet Mieszko ma już dość bycia w cieszynie jak widzisz stan ulic i ciągleo musu patrzenia na czechy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: