Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mieszkańcy powiatu mają coraz więcej problemów z narkotykami

150 w ciągu ostatnich dwóch lat i 63 osób w bieżącym półroczu- tyle osób skorzystało już z pomocy w cieszyńskim Punkcie Konsultacyjnym ds. Narkomanii. Głównie to nastolatkowie w wieku 13-16.

Statystyki pokazują, że to problem, z którym styka się coraz więcej Polaków. Kontakt z konopiami - najpopularniejszymi z narkotyków - w 2007 roku miał w województwie śląskim, wg danych Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii , co dziesiąty uczeń gimnazjum i prawie co piąty uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Policjanci notują też coraz więcej przestępstw narkotykowych w szkołach, na uczelniach i poza systemem edukacji (statystyki). Często problem zażywania środków psychoaktywnych jest rezultatem innych problemów, często sam staje się problemem.

Od lipca 2014 roku wszyscy mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego mogą zgłaszać się po pomoc w związku z narkotykami do Punktu Konsultacyjnego ds. narkomanii. Punkt Konsultacyjny działa w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, ul. Ks. Janusza 3 w Cieszynie.

Na początku obejmował pomocą tylko mieszkańców Cieszyna, teraz skierowany jest na potrzeby wszystkich mieszkańców regionu: - Punkt konsultacyjny ds. narkomanii prowadzony jest przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” od kwietnia 2012 roku i obejmuje pomocą mieszkańców gminy Cieszyn. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców innych gmin powiatu cieszyńskiego ubiegaliśmy się o dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego. W związku tym od lipca do końca bieżącego roku do Punktu mogą się zgłaszać osoby z całego naszego powiatu - informuje Portal OX.PL Elżbieta Kiedroń-Fałat psychoterapeuta i kierownik Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”

Że problem jest i dotyka coraz większej ilości osób, widać gołym okiem: - Punkt konsultacyjny objął w dwóch poprzednich latach swoja pomocą 150 osób, a już w pierwszym półroczu bieżącego roku z konsultacji i terapii skorzystały 63 osoby. Tendencja jest wzrostowa. Najwięcej nowych zgłoszeń (i powrotów do terapii) jest na początku roku i zaraz po wakacjach. W każdym kolejnym roku jest więcej korzystających. Zdecydowane mniej ludzi zgłasza się w ferie zimowe i wakacje – mówi terapeuta uzależnień Joanna Posiak.

Kto głównie dzwoni po pomoc do pracowników centrum? - Odbiorcami pomocy w Punkcje są osoby eksperymentujące z narkotykami, zagrożone uzależnieniem lub już uzależnione od narkotyków, a także ich rodziny, zaniepokojone zachowaniem i postawą bliskiej osoby sięgającej po środki psychoaktywne. Zdecydowanie najczęściej korzystają z pomocy nastolatki w wieku między 13 a 16 lat, z Cieszyna, skierowane przez Sąd - wylicza Elżbieta Kiedroń-Fałat

Na jaką pomoc mogą liczyć zgłaszający się? To zależy od potrzeb i formy: -Udzielanie profesjonalnej pomocy osobom eksperymentującym i uzależnionym od narkotyków odbywa się w formie indywidualnych i rodzinnych sesji z terapeutą uzależnień i psychoterapeutą w Punkcie konsultacyjnym ds. narkomanii – tłumaczy Elżbieta Kiedroń-Fałat. - Pomoc oferowana w Punkcie dotyczy diagnozy, konsultacji i ambulatoryjnej terapii uzależnień, a także psychoedukacji i wsparcia rodzin osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych. Udzielanie pomocy osobie uzależnionej lub eksperymentującej jest wsparte psychoedukacją skierowaną do niej i najbliższych, czyli udzielaniem informacji na temat szkodliwości i niebezpieczeństw z sięgania po środki psychoedukacyjne i poważnych negatywnych konsekwencji w życiu w zakresie wypełniania ról społecznych, w relacjach z najbliższymi, a także do problemów zdrowotnych związanych z uzależnieniem czy eksperymentowaniem. Najczęściej udzielane są konsultacje, psychoedukacja i diagnoza.  Terapia uzależnienia jest realizowana stosunkowo najrzadziej. Do tego potrzebna jest motywacja osoby uzależnionej oraz nawiązanie stabilnej relacji i regularne spotykania terapeutyczne. Polega na nawiązaniu relacji terapeutycznej z pacjentem, dostarczeniu mu wiedzy o jego uzależnieniu i jego objawach, mechanizmach obronnych itp. - zauważa Joanna Posiak

Pracownicy Punktu zwracają uwagę, że mało osób decyduje się na terapię: - Jednak najczęściej do terapii nie dochodzi. Kontakt z pacjentem kończy się na psychoedukacji lub udzielaniu wsparcia emocjonalnego rodzicom osób uzależnionych – podsumowuje Joanna Posiak.

Członkowie rodziny osoby uzależnionej mogą skorzystać z konsultacji i terapii rodzinnej, zależy nam na pomocy nierzadko bezradnym i nieświadomym rodzicom, którzy potrzebują przede wszystkim psychoedukacji i wsparcia, aby pomóc dziecku zmienić postępowanie i wspierać proces jego leczenia. Część członków rodziny, podobnie jak w rodzinie z problemem alkoholowym, spełnia kryteria współuzależnienia i w związku z tym same wymagają specjalistycznej pomocy – wyjaśnia Elżbieta Kiedroń-Fałat.

- Terapia rodzinna wymaga zaangażowania w proces leczenia całej rodziny bądź samych rodziców. Często, a nawet zawsze w sytuacjach kiedy to dziecko czy nastolatek sprawia kłopoty wychowawcze, ma problemy natury emocjonalnej czy sięga po substancje psychoaktywne, bez zaangażowania i odważnej pracy terapeutycznej rodziców nie można się spodziewać dużych efektów. Założeniem i potwierdzeniem wynikającym z obserwacji jest fakt iż dziecko jest najsłabszym ogniwem w rodzinie i swoim zachowaniem oraz objawami sygnalizuje o uświadomionych bądź nie trudnościach występujących u jednego lub dwóch rodziców - podkreśla psychoterapeuta Katarzyna Kauer.

Psychoterapia rodzinna i terapia uzależnień jest w Punkcie prowadzona przez wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy po studiach magisterskich ukończyli dodatkowe kilkuletnie szkolenie w zakresie psychoterapii.

Po pomoc można zgłaszać się  dzwoniąc pod nr tel. 33 479 54 55, bezpośrednio w biurze Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” przy ul. Ks. Janusza 3 w Cieszynie albo mailowo: e-mail: cpeitkontakt@bycrazem.com.

NG
 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: