Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Międzynarodowy Tydzień Głuchych 2021  

W 1958 roku w Rzymie z inicjatywy Światowej Federacji Głuchych (WFD) po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Tydzień Głuchych (IWDP). Jest obchodzony corocznie przez globalną społeczność Głuchych w ostatnim pełnym tygodniu września, aby upamiętnić ten sam miesiąc, w którym odbył się pierwszy Światowy Kongres WFD. W tym roku przypada na okres 20-26 września.

Warto zacząć od wyjaśnienia pewnych kwestii dotyczących Głuchych, ponieważ wiele osób obecnie nie ma pojęcia, kogo– i czy w ogóle – możemy nazwać Głuchym. Głuchy (pisany wielką literą) oznacza osobę niesłyszącą, posługującą się polskim językiem migowym (PJM), w odróżnieniu od osoby głuchej, która nie słyszy, lecz nie używa języka migowego i korzysta jedynie np. z umiejętności czytania z ruchu warg. 

Międzynarodowy Tydzień Osób Niesłyszących jest obchodzony poprzez różne działania Społeczności Głuchych na całym świecie. W tych działaniach i wydarzeniach mile widziani są wszyscy członkowie społeczności niesłyszących, w tym rodziny osób niesłyszących, zawodowi i akredytowani tłumacze języka migowego, rówieśnicy, a także zaangażowanie różnych zainteresowanych stron, takich jak rządy krajowe, krajowe i międzynarodowe organizacje praw człowieka oraz Organizacje Osób Niepełnosprawnych. Tematem przewodnim Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w 2021 roku jest: „Świętuj rozkwit społeczności Głuchych”, a tematem Międzynarodowego Dnia Języków Migowych w 2021 roku jest: „Migamy w obronie praw człowieka”.

Podtematami, które będą poruszane podczas tegorocznego tygodnia są m.in.: pielęgnowanie historii Głuchych, zrównoważone przywództwo Głuchych, języki migowe dla wszystkich głuchych uczniów, migamy w obronie praw człowieka, intersekcjonalne społeczności Głuchych.

Wszystkie spotkania, konferencje, wykłady odbywające się w tym tygodniu na terenie całego świata w tym również w Polsce będą miały za cel przybliżenie problemów osób głuchych, ich środowiska oraz opiekunów takich osób.

W temacie dostosowania otaczającego nas świata do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu jest jeszcze dużo do zrobienia. Jednak dzięki zwiększaniu świadomości ludzi mogą oni spotkać się nie tylko z okazjonalnym „dziękuję” lub „dzień dobry” w PJM, ale być zaskoczeni znającą język migowy obsługą w sklepie lub kulturalnym zachowaniem w autobusie, które wyklucza nachalne wpatrywanie się w migających do siebie ludzi.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: