Medale i kółka. Nagrodzono działaczy i sportowców
Zbigniew Wuwer, Prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, Andrzej Wąsowicz, działacz sportowy, m.in. były dyrektor skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle, prezes Klubu Sportowego Wisła w Wiśle, a później KS Wisła Ustronianka, Paulina Ligocka-Andrzejewska, olimpijka z Turynu i Vancover, medalistka Mistrzostw Świata, Zbigniew Niżnikiewicz, wieloletni działacz i propagator kultury fizycznej, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie – otrzymali Medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” podczas 59. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, które w tym roku odbyły się w Bielsku-Białej.
Wyróżnieni „Pierwszym kółkiem olimpijskim” zostali także młodzi sportowcy głównie bielskich klubów, ale też paru młodych sportowców „stela” - z klubu WSS Wisła: Oliwia Bury, Adam Pilch, Mikołaj Wantulok czy żywieckiego BLKS Żywiec: Jakub Szkawran, Kacper Solawa (obaj z NKS Trójwieś Beksidzka).
Głównym punktem wydarzenia było nadanie obiektowi imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego –trzykrotnego medalisty olimpijskiego w boksie. Tablicę upamiętniającą tego wybitnego pięściarza odsłoniła małżonka zmarłego sportowca Halina Pietrzykowska wraz z pięściarzem Marianem Kasprzykiem i Prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim.
Tadeusz Pilarz, prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, przywitał zaproszonych gości i omówił charakter działań organizacji. Podkreślił, że beskidzka rodzina olimpijska składa się obecnie z około 150 czołowych polskich sportowców, w tym medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, a także liczna grupa wybitnych trenerów olimpijskich.
Podziękowania i uznanie za działania Beskidzkiej Rady Olimpijskiej wyraził Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. Zwrócił uwagę na inicjatywy, które promują aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży oraz utrwalają pamięć o dotychczasowym dorobku beskidzkich sportowców.
Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mieczysław Nowicki, podziękował Beskidzkiej Radzie Olimpijskiej za dobrą współpracę z samorządami i organizacjami sportowymi.
Impreza wyróżniała się wyjątkowym charakterem olimpijskim. W ramach ceremonii odbyło się wciągnięcie na maszty flagi państwowej i olimpijskiej, złożenie przez zawodników i sędziów ślubowania oraz odczytanie treści Apelu Olimpijskiego. Skoczek narciarski Stefan Hula rozpalił znicz olimpijski.
Uroczystość była również okazją do pokazu różnych dyscyplin sportowych, wykonanych przez reprezentantów bielskich klubów i stowarzyszeń.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.