Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Marcin Luter i choinka

W luterańskich domach obecnych jest wiele polskich zwyczajów wigilijnych. Do uroczystej wieczerzy wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego siadają po uroczystych nabożeństwach, które odbywają się tego dnia. W domach stoją przystrojone choinki. Według legendy zielone drzewko, które ustawiane jest w Święta Bożego Narodzenia związane jest z postacią Wielkiego Reformatora – dr. Marcina Lutra.

Według legendy ks. Luter wraz ze swoją rodziną obchodził Święta Bożego Narodzenia. Czytał swoim dzieciom fragment opowiadający o narodzeniu Jezusa. Brał też do ręki lutnię i grał piękne kolędy, a wszyscy razem je śpiewali. Były to wyjątkowe chwile, w których można było skoncentrować się na Bogu i spędzić czas z rodziną. Ks. Luter chciał, aby podobnie świętowano w innych domach. Dla niego w święta ważne było to, że rodzina jest razem, że czytana jest Ewangelia o narodzinach Jezusa i śpiewa się pieśni wychwalające Boga. - Brakowało mu jednak symbolu, który miałby przypominać Jezusa i sens jego przyjścia na świat. Inspirację znalazł patrząc na grudniowy ogród. Jego wzrok przykuła zielona jodła, która stała pośrodku. Pomyślał wtedy, że to drzewo może być symbolem Jezusa, bo w środku zimy, kiedy wszystko jest uśpione i zastygłe, ono cieszy oczy zielenią. Chrystus przyszedł na pogrążony w ciemności grzechu świat, by nieść radość, pokój i zbawienie – wyjaśnia Agnieszka Godfrejów -Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Ks. Luter postawił zielone drzewko w domu, przystroił je i wskazał na symbole, które się na nim pojawiają. - Kolorowy łańcuch miał przypominać węża, który skusił pierwszych ludzi, czerwone jabłka – owoc, który zjedli łamiąc Boży zakaz. Na drzewku znalazły się też świece, gdy się je zapalało nie było widać łańcucha, ani jabłek, ich blask przykuwał wzrok. Świece nawiązywały do słów Jezusa: „Ja jestem światłością świata” (J 8, 12) . Jezus przyszedł na świat jako światłość, oddał swoje życie na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi i pojednał nas z Bogiem. Gwiazda umieszczona na czubku choinki miała być symbolem, który prowadzi wszystkich do Jezusa tak, jak prowadziła mędrców ze Wschodu do Betlejem. Trudno dzisiaj stwierdzić ile jest prawdy w tej legendzie, ale pięknie przystrojone choinki pojawiają się nie tylko w luterańskich domach, ale także kościołach – wyjaśnia rzecznik.

O piątej rano, w pierwsze Święto Bożego Narodzenia w niektórych parafiach Śląska Cieszyńskiego odprawiane są poranne nabożeństwa, tzw. Jutrznie. Jutrznia to nawiązanie do rozjaśniającego mrok światła, które ujrzeli w nocy pasterze udający się do Betlejem.

Pod choinką można odnaleźć często prezenty. Zwraca się jednak uwagę na to, że najwspanialszym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga jest Jezus Chrystus, którego narodziny wspominamy w okresie świąt i na którego powtórne przyjście nadal jako chrześcijanie czekamy.

Dla luteran zarówno choinka, jak i inne zwyczaje Bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę tego, co jest centralną prawdą tych świąt – Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

45
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-23 09:10:49
inigo: Taaak, baku, baju...
2018-12-23 09:45:57
krzysztof.mm: najlepsze były świeczki - najprawdziwiej prawdziwe, kolorowe, z żywym ogniem, przyczepiane do choinkowych gałązek blaszanym klipsem - aż dziw bierze, że się chałupy jedna za drugą od tego nie jarały, no ale nie jarały się - a łatwopalne było łącznie z choinką niemal wszystko - lameta, anielskie włosy, wata co udawała śnieg...
2018-12-23 10:30:22
b.w.: Bu ha haa Wesołych Świąt !
2018-12-23 11:05:50
jasper: Choinke stroilo sie rano w Wigilie zawieszajac lancuch z z kolorowego papieru ( taki lancuch mam do dzisia), plus babki, dlugie cukierki w kolorowych papierkach, orzechy zawiniete w sreberka a potem ogladalismy bajki Disneya, ktore puszczano raz w roku na swieta. Spokojnych Swiat.
2018-12-23 16:41:00
torcin: Tak tak święta i Luter, no to niezły bajer. "Po pierwsze spalić ich synagogi lub szkoły,przykryć ziemią to co się nie spali aby..." "Po drugie radzę by również zetrzeć z powierzchni ziemi i zniszczyć ich domy..." Szkoda że w artykule niema ani słowa o tym kogo ten dobrotliwy katol nazwał "wściekłymi psami" Tak to miały wyglądać święta w innych domach według świętobliwego Marcinka.
2018-12-23 17:01:43
oskito: torcin: proponuję udać się do psychiatry i to niezwłocznie za nim będzie za późno
2018-12-23 18:40:11
bronek91: Nie zmienimy wydarzeń sprzed 500 lat. Obecnie tajemnicą poliszynela jest fakt, iż zarówno NAJZWYKLEJSI protestanci jak i katolicy de facto SWOJEJ WIARY NIE ZNAJĄ. Przeciętny wierny każdej z wymienionych wspólnot nie zagłębia się w swojej wierze, jedynie POPRZESTAJE NA OBRZĘDOWOŚCI (RYTUALE). Współcześnie, jeżeli przynajmniej ten rytuał jest zachowany, już jest dobrze. Zatem wszelkim wiernym każdej ze wspólnot wyznaniowych występujących na terenie Śląska Cieszyńskiego a zwłaszcza tym z grupy uznających się za chrześcijańskie proponuję zawiesić wzajemne roszczenia i skupić się na tym co NAS ŁĄCZY. Jak mówił św. Paweł→ Nie jest ważne kto chrzci, czy katolik, protestant, prawosławny itd. Najważniejszy jest TEN KTO DAJE WZROST a jest nim CHRYSTUS. W okresie nasilonej walki z wszelkimi chrześcijańskimi formami wyznaniowości w Europie. Wszyscy chrześcijanie powinni zapomnieć o tym co nas dzieli i wspólnie przeciwstawić się niszczeniu państwa narodowego, korpokratokracji i przymusowej ateizacji, która również jest formą wyznaniowości.
2018-12-23 18:44:29
bronek91: Wszelkie antagonizmy między wyznaniami wykorzystują różnej maści WROGOWIE WIARY W ISTNIENIE ISTOTY WYŻSZEJ. Szczują jedne wyznanie na inne, sugerują które ich zdaniem ma rzekomo być lepsze czy gorsze. Natomiast celem z ich strony nie jest PRAWDA, tylko sianie NIENAWIŚCI I POGŁĘBIANIE PODZIAŁÓW. W konsekwencji chcą doprowadzić do unicestwienia wszelkiej formy wyznaniowości, która jest niezgodna z ich światopoglądem.
2018-12-23 18:54:39
bronek91: A ataki wszelkiej maści i proweniencji ateistycznych wiernych uprzedzam. TAK, JAKO CHRZEŚCIJANIE WIEMY, IŻ NIE JEST ZNANA DOKŁADNA DATA NARODZIN CHRYSTUSA, RZEŹ NIEWINIĄTEK JEST NIEPOTWIERDZONA HISTORYCZNIE, PODOBNIE JAK NIE ZNAMY SYLWETEK MĘDRCÓW ZE WSCHODU. SĄ NIEŚCISŁOŚCI HISTORYCZNE CO DO SPISU LUDNOŚCI, W KONSEKWENCJI KTÓREGO ŚWIĘTA RODZINA UDAŁA SIĘ DO BETLEJEM. W końcu wiemy, iż Chrystus narodził się nie w roku 0, którego nigdy nie było, ani w 1 r., ani 1 r. p.n.e. → Chrystus wedle ustaleń badaczy miał przyjść na świat w 6/7 r. p.n.e. a rok ery chrześcijańskiej powinien pójść do przodu o tych 6/7 lat. Zdajemy sobie sprawę, iż choinka to tradycja wywodząca się z terenu współczesnych Niemiec (niektórzy twierdzą, iż z Alzacji) a w Polsce wcześniej z okazji świąt pomieszczenia mieszkalne ozdabiano podłaźniczkami a w jeszcze wcześniejszej tradycji tak zwanym diduchem. Piewcy wojującego wyznaniowego ateizmy zapominają, iż to tylko otoczka i symbol. NAJWAŻNIEJSZA JEST WIARA. PS wiemy również o dniu SOL INVICTUS oraz wymiarze KOSMICZNYM i raczej wątpię, aby czymś wiarygodnym udało się jeszcze nas zaskoczyć.
2018-12-23 19:06:13
bronek91: krzysztof.mm i jasper→ rozumiem, iż dla Was jako ludzi nowoczesnych, racjonalnie myślących, światowych i epatujących swym niezwykle ogromnie ________ poziomem, wszystko co związane czy pochodzące z Niemiec jest najlepsze. Postrzegane jest to przez pryzmat najzwyklejszego dogmatu. Chciałbym jednak przypomnieć, iż zapomnieliście o PROMOWANIU SZTUCZNYCH CHOINEK wielokrotnego użytku. W końcu po co wycinać drzewko czy tworzyć monokultury „plantacje”(?) tylko po to, aby następnie wyrzucić żywy organizm, który mógłby potencjalnie funkcjonować jeszcze wiele dziesiątków lat. Oczywiście, możemy również wypożyczyć sobie drzewko w doniczce itd. Natomiast na poniektórych rynkach czy centrach miast można posadzić drzewko….
2018-12-23 21:22:56
krzysztof.mm: nie ma się co dziwić, że w Wiślicy robi za upierdliwego dzbana
2018-12-23 22:41:51
stefanbbn: czas adwentu -oczekiwania na przyjscie naszego pana jest wspolny wszystkim chrzescian,wspolnie oczekujemy wspolnie modlimy wspolnie bedziemy sie cieszyc z narodzin Jezusa.Cieszy mnie ze to wspolne wyznawanie wiary przypomina nam o wspolnocie wszystkich chrzescian.Wszyscy chrzesianie maja wspolnote w Bogu i Chrystusie.Jestesmy jednym ludem ,modlimy sie do jednego Boga i pokladamy nadzieje w jednym ty samym Jezusie Chrystusie.Roznice topnieja w promieniach laski Bozej a my wszyscy uczmy sie wzajemnej milosci i poszanowania i tolerancji.Wszystkim zycze blogoslawionych i spokojnych swiat Bozego Narodzenia i szczesliwego nowego 2019 roku. Ewangelista Lukasz w 3 rozdziale: 4 jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza4: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina niech będzie wypełniona, 5 każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech się staną prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! 6 I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.
2018-12-23 23:14:18
rainman: @bronek91: w pewnych sprawach powinniśmy iść razem, w innych - wyraźnie powiedzieć sobie gdzie się różnimy. To tak dla uczciwości względem siebie. I nie piszę tego złośliwie. Ale oczywiście - przy zagrożeniach dzisiejszego świata - tam gdzie można powinniśmy trzymać się razem. Szczególnie przy zagrożeniu jakim jest islam.
2018-12-24 10:03:09
jasper: A nie prosciej napisac - Boze chron przed zlymi, nienawistnymi, obludnymi, glupimi ludzmi. To moga byc chrzescijanie, islamisci itd.
2018-12-24 11:01:10
bronek91: Szanowny jasper, każdy człowiek jest ze swej natury DOBRY. Stanowi odzwierciedlenie obrazu i wizerunku ISTOTY WYŻSZEJ, stworzony jest na Jej obraz i podobieństwo. Zdajemy sobie sprawę, iż w dobie ekspansywnego konsumeryzmu, materialiście dialektycznemu o hedonistycznym podejściu do rzeczywistości, pewne treści mogą być trudne do zrozumienia jednak mamy nadzieję, iż kiedyś dasz radę pojąć. Jak powiedział prof. Mirosław Wyrzykowski, KONSTYTUCJA uzupełnia Biblię a Biblia KONSTYTUCJĘ. Może traktujesz Biblię na równi z bajkami Ezopa→ masz takie prawo, ważne iż znasz→ jednak KONSTYTUCJI już podlegasz. Myślę, iż podejście prof. Wyrzykowskiego powinno być do przyjęcia dla wierzących prozelitów ateistycznych i materialistów. PS Padła propozycja wigilijnego czytania konstytucji, najlepiej przy choince→ może się skusisz? Zwróć uwagę zwłaszcza na Preambułę…
2018-12-24 11:25:35
bronek91: W związku z faktem, iż łamy tego portalu służą wymianie myśli różnych światopoglądów. Z okazji zbliżającego się okresu świątecznego. Wszystkim członkom wszelkich lokalnych wspólnot i związków wyznaniowych oraz wyznawcom poglądów co do zasady niezorganizowanych (ateiści, materialiści, bezwyznaniowi itd.)→ składam najserdeczniejsze życzenia i oczekiwania, aby nadchodzący czas stanowił okres do namysłu i odpoczynku od wszechobecnego konsumeryzmu. W szczególności, aby istota upamiętnionych wydarzeń nie została przysłonięta jedynie otoczką bezmyślnego rytuału i obrzędowości. Niech region przez kolejne dekady pozostanie synonimem tolerancji i nadal służy za przykład budowania atmosfery wzajemnego zrozumienia. Natomiast wszelkiej maści i proweniencji podżegacze, tak licznie zgłaszający się na stronach tego portalu, niech głęboko zastanowią się nad swoją tożsamością i konsekwencjami swego postępowania.
2018-12-24 11:51:11
marian1951: Brawo bronek 91. Tak trzymać. Wesołych , pogodnych i zdrowych Świąt Narodzenia Pańskiego wszystkim ludziom dobrej woli.
2018-12-24 12:20:02
jasper: Czytanie madrej lektury jeszcze nikomu nie zaszkodzilo bronek.
2018-12-24 12:26:41
jasper: Np. pan prezydent mowi, ze sie ciagle uczy, moza lektura konstytucji w czasie swiat przyczyni sie, ze pan prezydent sie czegos wiecej nauczy. To na pewno przyczyni sie dla obywateli i kraju a moze bedzie docenione na arenie miedzynarodowej, czego zycze.
2018-12-24 13:38:03
666: Najlepsze w powyższej dyskusji jest to, że Boga nie ma.
2018-12-24 16:09:15
rainman: @666 masz dowód, że Boga nie ma?
2018-12-24 17:54:17
nobody66: @rainman a jaki dowód masz, że jest?
2018-12-24 23:53:08
: tak proszę Państwa, są na świecie idioci co utrzymują, iż na n i e i s t n i e n i e boga jest potrzebny dowód - to kościół sprzyja powstawaniu takich deformacji umysłowych
2018-12-25 13:48:27
bronek91: @nobody66: Odpowiadasz pytaniem na pytanie→ O czym to świadczy z Twojej strony? Na czym wobec tego opierasz swoje przeświadczenie?
2018-12-25 13:51:37
bronek91: @666: A co na temat Istoty Wyższej twierdzili przedstawiciele nauki europejskiej? Od kiedy założenie nieistnienia Istoty Wyższej stało się dopiero DOGMATEM (sic!) i w związku z czym? Zdajesz sobie sprawę, od czego rozpoczęło się zorganizowane zajmowanie nauką w CYWILIZACJI EUROPEJSKIEJ?
2018-12-25 13:58:52
bronek91: @Milena, Jaki KOŚCIÓŁ masz na myśli? Zdajesz sobie sprawę, iż nie wszystkie wspólnoty i związki wyznaniowe i WYZNANIOWE INACZEJ nazywają się kościołami? A dowód jest potrzebny przynajmniej w tym celu, aby dane założenie NIE OPIERAŁO SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA WIERZE. Jak widać, Szanowna Milena rzeczywiście musisz mieć pojęcie o istocie sprawy. A tak przy okazji, w tematyce Istoty Wyższej powoływanie się tylko na jedną grupę wspólnot czy nawet wspólnotę przy pominięciu chociażby grupy RELIGII TRADYCYJNYCH świadczy o przejawie NIETOLERANCJI.
2018-12-25 14:03:56
bronek91: Chociażby VOLTAIRE nawoływał do wyzwolenia z okowów pejoratywnie rozumianej religii. WIARA w nieistnienie Istoty Wyższej nie stanowi dowodu na wyzwolenie się z okowów religii tylko na zastąpienie jednej formy wyznaniowości przez inną. Nie o to chodzi, aby dogmat w Istnienie Istoty Wyższej zastępować DOGMATEM (SIC!) W NIEISTNIENIE ISTOTY WYŻSZEJ. Nie tyle należy zmienić paradygmat co mentalność.
2018-12-25 19:26:29
krzysztof.mm: tworzenie konstrukcji typu "wiara w nieistnienie boga", domaganie się od niewierzących "dowodu na nieistnienie boga" to klasyczne objawy dysfunkcji intelektu - niewierzący pozbawieni są przymusu i potrzeby wiary w c o k o l w i e k, świat postrzegają na podstawie doświadczeń i dowodów naukowych, zaś nauka nie widzi absolutnie żadnej konieczności dowodzenia n i e i s t n i e n i a czegokolwiek, w szczególności obiektów i zjawisk z d e f i n i c j i będących li tylko przedmiotami wiary - taka pożałowania godna postawa tzw. 'wierzących' to także solidny dowód na ich zagubienie i bezsilność w świecie ułudy i fantasmagorii, w który zostali w dzieciństwie siłą wtłoczeni
2018-12-25 20:06:01
bronek91: krzysztof.mm jak zatem nazwać bezrefleksyjne powielanie pustych sloganów, które przedstawiasz jako rzekomo własny światopogląd? Problem polega na tym, iż nie wystarczy głośno manifestować niepoddanych jakiejkolwiek falsyfikacji tez. NALEŻY SWÓJ POGLĄD PRZEDSTAWIAĆ Z UZASADNIENIEM. Niestety wielu tych rzekomych ateistów, z prozelickim i przysłowiowym JEZUICKIM zapałem, posiada z tym niedający się ukryć problem a swój brak umiejętności i wiedzy maskuje poprzez NARZUCANIE INNYM bez uzasadnienia NA WIARĘ pewnych poglądów. Ci ludzie,rzekomi ateiści, zapominają o podstawowym fakcie→ NIE NALEŻY NARZUCAĆ ALE PRZEKONYWAĆ. Wybór należy do każdej istoty ludzkiej. Natomiast dorabianie ideologii i kreowanie się na rzekomo „lepszego” przez wzgląd na głoszone slogany (wartościowanie poglądów), świadczy tylko i wyłącznie o słabości pewnych rzekomo ateistycznych środowisk i ich sympatyków. Pragnę przypomnieć, iż ATEISTA a BEZWYZNANIOWY to całkowicie odmienne postawy ideowe, o czym często rzekomi ateiści „zapominają”. Ograniczanie i sztuczne dzielenie ludzi w oparciu o emocjonalne odnoszenie się tylko do → alternatyw istnienia lub nieistnienia ISTOTY WYŻSZEJ → co próbują lansować krzysztof.mm i jego klakierzy jest mniej niż słabe. Zawsze można pozostać BEZWYZNANIOWYM, zatem otaczająca rzeczywistość jest bogatsza niż tylko dualistyczna. krzysztof.mm pomimo głoszonych pustych sloganów, z tego co można zauważyć, wciąż tkwi w RELIGIJNEJ DOGMATYCE tylko ze zmienionym paradygmatem. Przedstawianie POGLĄDÓW bez zachowującego spójność uzasadnienia jest niczym innym niż tylko przedstawianiem pewnych tez NA WIARĘ.
2018-12-25 20:27:30
bronek91: Jedynie BEZWYZNANIOWI mogą skorzystać z przywileju „niewiary” w jakikolwiek BYT WYŻSZY lub Jego nieistnienie. Ateista przynajmniej zakłada NIEISTNIENIE ISTOTY WYŻSZEJ, co stara się przedstawiać z uzasadnieniem. Członek wspólnoty wyznaniowej i związku wyznaniowego przynajmniej zakłada ISTNIENIE ISTOTY WYŻSZEJ, co stara się przedstawiać z uzasadnieniem. Jeżeli ktoś zakłada już NIEISTNIENIE ISTOTY WYŻSZEJ, opowiada się po konkretnej stronie. CZŁOWIEK BEZWYZNANIOWY twierdzi, iż nie obchodzi go ISTNIENIE CZY NIEISTNIENIE CZEGOKOLWIEK (ISTOTA WYŻSZA), nie ma w tym zakresie zdania i nie chce mieć, i nie zajmuje w tej sprawie JAKIEGOKOLWIEK STANOWISKA. Natomiast AGNOSTYK twierdzi znów inaczej, czy ISTOTA WYŻSZA ISTIEJE CZY NIE, nie możemy tego przekonująco udowodnić. Przejawia przynajmniej minimalne zainteresowanie problematyką ISTOTY WYŻSZEJ i zajmuje w tej sprawie stanowisko, co nie czyni BEZWYZNANIOWY. Jak można zauważyć lokalna kołtuneria z krzysztof.mm na czele nawet nie potrafi rozróżniać tych podstawowych postaw światopoglądowych. Jak zwykle, chamstwo próbuje pchać się na salony.
2018-12-25 20:31:11
bronek91: krzysztof.mm niegdyś zasugerował, iż czuje obrzydzenie względem ludzi wierzących. Jak można wywnioskować, opisywane uczucie kieruje również względem samego siebie. Jak widać, krzysztof.mm stara się przynajmniej sprawiać wrażenie bycia pospolitym DZBANEM→ DO TEGO PUSTYM...
2018-12-25 21:45:40
jasper: bronek, czy ty uwierzylbys w Allaha, tylko dlatego, ze ktos ci powie, ze sie z nim spotyka codziennie w modlitwie?
2018-12-25 22:01:02
bronek91: Szanowny jasper, próbujesz przedstawiać terminologię „wiary”→ w innym kontekście. Typowa próba manipulacji. In plus, sprawa tego rodzaju „wiary” powiązanej z konkretnym rodzajem religijności jest wysoce indywidualną problematyką, zatem dlaczego poprzez przedstawienie konkretnej nazwy Istoty Wyższej negujesz obiektywizm??? Przyznaj się, jakiej odpowiedzi oczekiwałeś?
2018-12-25 22:29:44
jasper: bronek - pytanie proste. Wystarczy odpowiedziec tak lub nie. Jak wiesz Islam tez zaczynal jako mala sekta i co teraz mamy - druga religie swiata.
2018-12-26 07:18:27
bronek91: Jednak wysoce niecelowe i poruszające kolejną kwestię dotyczącą oceny prawdziwości jednego z przykładów teizmu. Odpowiedź jest oczywista, zwłaszcza co do gatunku. Inaczej wygląda kwestia w odniesieniu co do tożsamości, to stanowi sprawę wyłącznie indywidualną. PS Islam nie stanowi zagrożenia, zwłaszcza dla Europy. Nie można tego odnieść do LEWACTWA, które można uznać za główny czynnik destabilizacji. Powtarzam, LEWACTWO jest czymś innym niż LEWICA.
2018-12-26 16:57:56
rainman: @krzysztof.mm: Zasada jest taka, że jak o dowodzie na nieistnienie Boga się wspomni to od razu ateiści zaczynają się denerwować. A prawda jest taka, że jak ktoś jest ateistą - to z formalnego punktu - jest osobą wierzącą w nieistnienie Boga.
2018-12-26 19:21:45
krzysztof.mm: z formalnego punktu widzenia to jesteś głąb, co nie ma pojęcia ani o ateistach, ani o istocie wiary i dowodów naukowych
2018-12-26 19:24:07
krzysztof.mm: a zasada jest taka, że jak się wspomni o dowodzie na istnienie boga, to tzw. 'wierzący' zaczynają się od razu denerwować i próbują niewierzących w swój świat bajek i dyrdymałów wciągnąć
2018-12-26 19:44:21
stefanbbn: wszystkim ktorzy nie wierza w Boga i oczekuja na dowody istnienia Boga chce wyjasnic ze chodzi tu o WIARE ,laske wiary otrzymujemy ze sluchania i czytania Ewangeli.Zeby zrozumiec dlaczego jedni wierza a drudzy nie wierza-polecam ewangelie np:List do Rzymian 9 rozdzial:15 Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję7. 16 [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi8. 18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym9. 19 Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? 20 Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: «Dlaczego mnie takim uczyniłeś?»10 21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? 22 Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, 23 i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, 24 względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan...?11.Moze wreszcie osoby niewierzace zrozumia roznice .Pare przykladow ze zadne ludzkie dowody niczego nia dowiodly. w roku 2018 7% polakow nie wierzy ze ziemia krazy wokol slonca,5-8% nie wierzy ze jest kula itd itd.Jesli czlowiek swoim uporem i duma nie otworzy swojego rozumu czy serca bedzie zawsze mial watliwosci. Dla niewierzacych :wszystko jedno jakie dowody by wam przedstawiono jesli ktos nie pragnie uwierzyc nie uwierzy nigdy.Nawet jesliby Jezus przyslalby do was np, waszych zmarlych czlonkow rodziny -bedziecie mowic o snach i hipnozie.Czlowiek sam z wlasnej woli wierzy albo nie wierzy,jednak kazdy czy chce czy nie chce stanie kiedys przed Bogiem i bedzie liczyl na jego milosierdzie.Na koniec Mateusz 7 rozdzial: 7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 9 Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? 10 Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? 11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Prosic Boga mozna o wszystko ,nawet a wiare jesjli jej nia mam
2018-12-26 20:17:49
stefanbbn: krzysztof.mm,drogi krzysztofie z twoich licznych wypowiedzi wnioskuje ze szukasz ,jestes na drodze ,sprobuj poprzez modlitwe i pokore poprosic o milosierdzie poznania Boga i prawdy.Skorzystaj z pomocy innych chrzescian.
2018-12-26 20:51:31
rainman: @krzysztof.mm: Widzę, że waćpanowi podskoczyło ciśnienie, co znalazło ujście w inwektywie i odwróceniu mojego argumentu. Mam tylko nadzieję, że przed uczniami - nerwy są na wodzy ;-) Ja nie mam dowodu na istnienie Boga. Takiego dowodu - z oczywistych względów - być nie może. Nikogo też nie nawracam na siłę. Nieprawdą jest, że nauka nie widzi konieczności udowadniania nieistnienia czegokolwiek (swoją drogą jak nauka może widzieć). W wielu przypadkach dowód na nieistnienie czegoś rozwiązywał milenijne problemy i wskazywał azymut właściwych poszukiwań. O ateistach pojęcie mam. Ale w przypadku kolegi - chodzi raczej o chorobliwy ateizm.
2018-12-26 21:29:52
bronek91: rainman: w przypadku krzysztof.mm nie chodzi tyle o "chorobliwy ateizm" co raczej o IDEOLOGICZNY WYZNANIOWY ATEIZM.
2018-12-26 21:30:48
bronek91: Szanowny Bracie stefanbbn, pozwolę sobie wyczerpać Twoją wypowiedź, z którą się całkowicie zgadzam. Jak zostało napisane: Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!"Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą".Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»→ świadczy to o ponadczasowym przesłaniu Biblii. Pismo Święte ma wielu ziemskich autorów, ale sporządzone zostało pod DZIAŁANIEM TEGO SAMEGO DUCHA. To niemożliwe, aby autorzy tworzący NIEZALEŻNIE w przedziale blisko tysiąca lat (tradycja pisemna), pomijając już jeszcze dłuższą tradycję ustną ZACHOWYWALI TOŻSAMĄ LINIĘ INTERPRETACYJNĄ. Fakty historyczne mogą się różnić ale przesłanie pozostaje tożsame. Już sam ten fakt przedstawia wyjątkowość tego OBJAWIENIA.
2018-12-26 21:35:03
bronek91: Niestety z WIERZĄCYMI ATEISTAMI tak już jest, chociażby przykładowy umarły został wskrzeszony, on/ona dalej po swojemu. O podobnej postawie pisał już Fiodor Dostojewski w „Braciach Karamazow”. Zdaje się, iż ktoś poszukuje swojej TOŻSAMOŚCI, jednak zamiast z pokorą zwrócić się z prośbą o ŁASKĘ DO BOGA, niektórzy uważają, iż sami odkryją PRAWDĘ. Tym sposobem stawiają swoje EGO w miejscu Boga JAHWE.
2018-12-26 21:51:59
bronek91: krzysztof.mm, zgodnie z powszechnie obowiązującą we współczesnej nauce wciąż jeszcze TEORIĄ (nie prawem) Ewolucji, gatunek ludzki posiada WSPÓLNYCH PRZODKÓW z naczelnymi. W ludzkim drzewie ewolucji (antropogenezie) jakoś nie zauważyłem jak to ująłeś „kapuścianego głąba” ani nie zostało dowiedzione aby kapusta posiadała cechy tak zwanego logicznego myślenia. krzysztof.mm powołujesz się na naukę, natomiast twoje wypowiedzi znacząco a nawet całkowicie od niej odbiegają. Podejrzewam, iż Twoje krzysztof.mm postępowanie opiera się na znacząco, a czasem nawet całkowicie, sprzecznych z NAUKĄ DOGMATACH ATEISTYCZNEJ WYZNANIOWOŚCI.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: