Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mały Książę po naszymu na święta

Książka „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego została przetłumaczona na ponad 300 języków. Nie brakuje również tłumaczeń gwarowych, czy dialektowych. Od niedawna jest dostępna w gwarze cieszyńskiej. Na cieszyńskóm rzecz zrychtował ją Tomek Sochacki.

„Mały Ksiónże po naszymu” już jest. Tłumaczeniem tej kultowej powieści na gwarę cieszyńską zajął się Tomek Sochacki - absolwent Wydziału Etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tomek Sochacki pochodzi z Kończyc Małych i prowadzi stronę gwaracieszynska.com. Wydawcą książki jest Fundacja im. Dobrej Pani z Kończyc Wielkich. Spotkanie promocyjne miało miejsce w cieszyńskiej Bibliotece, a teraz przyszedł czas na darmową dystrybucję książki do szkół i bibliotek z terenu powiatu cieszyńskiego. Publikacja ma błyszczącą, twardą okładkę i kolorowe ilustracje.

80 lat po wydaniu Mały Książę teraz rządzi do nas po naszymu – zwracał uwagę na spotkaniu autor tłumaczenia. Tomek Sochacki podkreślał, iż Mały Książę to książka skierowana do wszystkich – młodszych i starszych. Bo kiedy po latach, już jako osoba dorosła, wraca się do lektury to całkiem inaczej się ją rozumie. Jak żech go przerobił na cieszyńskóm rzecz to zrozumiałem, że to jest książka która faktycznie mówi o problemach, relacjach małego synka z dorosłymi – mówił na spotkaniu Sochacki.

Ewa Lipska prezes Fundacji im. Dobrej Pani z Kończyc Wielkich podkreślała, iż tak jak hrabina wspomagała lokalną społeczność, tak celem Fundacji jest wsparcie różnego rodzaju inicjatyw. Chciałam, aby ta książka ukazała się także po cieszyńsku. Jest przecież przetłumaczona na tak wiele języków i gwar. Uważam, że po cieszyńsku również dobrze będzie prezentowała się na półkach – mówiła Lipska.

Publikacja ma ukazać się również w formie audiobooka. Ważne jest aby książki po naszymu nie tylko leżały na półkach szkolnych bibliotek, ale aby były czytane. Znaczące byłoby wprowadzenie głośnego czytania po naszymu – zaznaczyła Lipska.

Na tym jednak nie koniec współpracy pomiędzy Fundacją Dobrej Pani, a Panem Tomkiem Sochackim. Duet ten planuje wydać kolejne kultowe książki po naszymu. Tym razem na tapecie jest Kubuś Puchatek.

 

 

 MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: