Magiczne 5 procent
Narodowość się nie liczy
Parlament Europejski liczy 751 posłów, którzy pogrupowani są zgodnie z podobieństwami poglądów politycznych. Narodowość nie ma tu znaczenia.
W PE obecnie działa osiem frakcji politycznych. To m.in. Zieloni Wolny Sojusz Europejski, a także Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz Tożsamość i Demokracja. Najliczniejszą grupą jest Europejska Partia Ludowa.
Warto podkreślić, że procedura podziału mandatów w eurowyborach jest zupełnie inna, niż w wyborach do Sejmu. W przypadku wyborów do Sejmu RP Polska jest podzielona na 41 równych okręgów. Do każdego przypisana jest określona liczba mandatów.
Tymczasem w wyborach do PE mamy w kraju 13 okręgów wyborczych. Najpierw zliczane będą w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze. Eliminuje się te, które nie przekroczą 5-proc. progu. Następnie pomiędzy pozostałe komitety dzieli się liczbę mandatów w skali kraju. Po ustaleniu liczby mandatów przypadających konkretnym komitetom, rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy w okręgach.
Do PE wchodzą osoby, które na danej liście otrzymały najwięcej głosów.
Poparcie najważniejszych polityków
Śląsk Cieszyński, Bielsko-Białą i Żywiecczyznę z ramienia KO reprezentuje w wyborach do PE Mirosława Nykiel, poseł na Sejm RP. Jej kandydaturę popiera Donald Tusk. W nagranym filmiku, który można obejrzeć na profilu społecznościowym posłanki, mówi o niej, że to „urodzona, prawdziwa liderka Bielska-Białej, Podbeskidzia i całego województwa śląskiego”. - Zawsze gotowa do walki i to w taki zdeterminowany sposób, czy jeśli chodzi o prawa kobiet, czy przedsiębiorców. (…) Jej lojalność wobec przyjaciół, ojczyzny i własnego regionu jest przysłowiowa” – podkreśla premier RP.
Listę PiS do PE otwiera na Śląsku Jadwiga Wiśniewska, od dwóch kadencji
eurodeputowana. Kilka dni temu na jej profilu w mediach społecznościowych pojawił się także krótki film, w którym do głosowania na nią zachęca Mateusz Morawiecki. Przekonuje, że Jadwiga Wiśniewska będzie walczyła o to, aby wszystko to co dzieje się w Europarlamencie, działo się dla dobra Śląska.
Na pierwszym miejscu listy Trzeciej Drogi Polski 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe jest Michał Gramatyka, były działacz Unii Wolności. W 2021 roku przeszedł z KO do Polski 2050 Szymona Hołowni. W miniony poniedziałek przyjechał do Ustronia, gdzie wraz z burmistrzem Ustronia uczestniczył w debacie dotyczącej 20 lat Polski w UE.
Listę Konfederacji Wolność i Niepodległość otwiera Marcin Sypniewski, prawnik, w przeszłości członek Unii Polityki Realnej. Jedynką na liście Lewicy jest Maciej Konieczny, współzałożyciel Partii Razem.
X ma znaczenie
Na karcie do głosowania należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata, tylko na jednej, wybranej liście. Głos będzie nieważny, jeżeli znak X nie zostanie postawiony przy żadnym nazwisku, albo będzie przy nazwiskach kilku kandydatów. W całej Polsce powołano 31 525 obwodów głosowania. Będzie w nich pracować ponad 260 tys. osób.
Wyniki powinny być znane w poniedziałek 10 czerwca.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.