Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Likwidacja klas w skoczowskich szkołach. Rodzice oburzeni

Wczoraj (2.07) w skoczowskiej Szkole Podstawowej nr 8 odbyło się spotkanie dyrekcji z rodzicami dzieci z klas piątych i szóstych. Nieobecny był na nim burmistrz Mirosław Sitko, który stoi za decyzją o ograniczeniu wydatków placówki.

Do naszej redakcji napisała jedna z matek uczniów klasy piątej. Od innych rodziców dowiedziała się, że klasa ma zostać zlikwidowana, a uczniowie przeniesieni do dwóch równoległych klas sportowych i jednej integracyjnej. Podobne działania mają być też podjęte w przypadku jednej z klas szóstych.

Jak wyjaśniała Jolanta Pelic-Bobko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8, o decyzji władz miasta o konieczności połącznia klas dowiedziała się 28 maja. - W ciągu dwóch dni musiałam przeanalizować, czy po zlikwidowaniu dwóch oddziałów będę mogła wszystkich zatrudnić, czy nie. Musiałam to zrobić, nie patrząc na klasy, nie patrząc na poszczególnych nauczycieli, tylko na ilość etatów. Wtedy się okazało, że gdy zlikwidujemy te dwa oddziały, to tylko kilku nauczycielom będę musiała obniżyć wymiar zatrudnienia, ale nie będzie konieczności zwolnienia - podkreślała.

Rodzice nie kryli oburzenia, że o decyzji dowiedzieli się dopiero teraz. - To łączenie klas nie dotknęło tylko naszej szkoły. Z tego co wiem, to podobne decyzje wydano w stosunku do szkoły w Ochabach i Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie. Tam rodzice jeszcze o tym nie wiedzą - odpowiadała na zarzuty Pelic-Bobko.

Jedną z przedstawicielek opiekunów dzieci z klas piątych i szóstych była Marzena Sadlok-Moskała, która przygotowała petycję w sprawie nielikwidowania klas. Dokument podpisali wszyscy obecni na spotkaniu. - To nie są dobre roczniki, aby je łączyć - w klasie piątej i szóstej są dzieci, które w większości poszły do szkoły jako sześciolatki i już wtedy było mówione o tym, że trzeba o nie się troszczyć i dbać, aby komfortowo przez tą edukację przeszły - przekonywała.

Z rodzicami rozmawiał też Rajmund Dedio, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa. Twierdził, że Rada o sprawie nie wiedziała. - Nikt z Komisji Oświaty nie został o tym fakcie poinformowany, od mieszkańców też nie mieliśmy takiej wiedzy. Burmistrz jest organem prowadzącym, który odpowiada za finanse i budżet gminy, my jako radni go "rozliczamy", głosując nad absolutorium, które zostało przyjęte w czerwcu - mówił.

Analizował też sytuację budżetową gminy. - Marzec i kwiecień były krytyczne, mieliśmy o 40% mniejsze wpływy z podatków CIT, PIT czy innych w stosunku do ubiegłego roku, a to realnie dało nam 2,5 mln zł na minusie - podkreślał.

Na spotkaniu obecna była też radna Teresa Papkala, która mówiła o kosztach utrzymania oddziałów szkolnych, które mają sięgać rzędu 100 do 250 tys. zł. - W ujęciu budżetowym prawda jest taka, że jeśli chodzi o koszty utrzymania budynku to są one stałe, niezależnie od tego ile dzieci do niej chodzi. Oszczędzić można jedynie na wydatkach bieżących, więc kosztach osobowych - zaznaczała.

W tym miejscu warto dodać, że 2019 rok gmina Skoczów zakończyła nadwyżką w kwocie ponad 7 mln zł. Czy część tej kwoty można przezaczyć na szkolnictwo? - Nadwyżka budżetowa to różnica pomiędzy dochodami z podatków, subwencji i innych źródeł, a wydatkami bieżącymi. To oznacza, że gmina tych 7 mln zł nie wykorzystała na: bieżące wypłaty pracowników, utrzymanie szkół, urzędu itd. Czyli tą kwotę zamiast na utrzymanie mogła przeznaczyć na inwestycje - im ona jest wyższa, tym więcej pieniędzy mamy na właśnie inwestycje. Z tych pieniędzy remontujemy drogi, szkoły, czy teraz remont rynku. Oczywiście za te 7 mln zł nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego zrobić, więc do tej kwoty dochodzą jeszcze środki unijne, a często także kredyty. W 2020 roku będziemy zadłużać gminę, ponieważ w budżecie mamy inwestycje za kwotę bliską 30 mln zł. Dlatego te 7 mln to nie są pieniądze, które gdzieś zostają i leżą na koncie urzędu - wyjaśniał w rozmowie z nami Rajmund Dedio.

Na spotkaniu nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Rodzice mają w najbliższym czasie spotkać się z burmistrzem Mirosławem Sitko i wiceburmistrzem Andrzejem Bubnickim, aby przekonać ich do swoich racji. - Pismo z argumentami i prośbą o spotkanie złożę w dzienniku podawczym Urzędu Miejskiego. Wiemy, że zastępcy burmistrza jeszcze w tym tygodniu nie ma, ale będę próbowała "dobić się" do sekretariatu i umówić termin, aby na spotkaniu byli obecni zarówno burmistrz, jak i wiceburmistrz - mówiła Marzena Sadlok-Moskała.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-03 16:55:56
jasper: Czyzby kolejny cykor PiS, bojacy sie niewygodnych pytan ?
2020-07-03 17:02:29
ekonom: redakcjo, dajcie konkretne dane, ile dzieci jest w klasie likwidowanej, ile będzie w klasach po połączeniu, może to nie jest takie straszne, przecież to dzieci z małego miasteczka, więc się dobrze wszystkie znają
2020-07-03 17:51:48
ciotka matylda: No nie! Przecież codziennie TVP zapewnia nas ustami p.Prezydenta i Premiera, że pieniędzy jest dość! Wystarczyło na lipne maseczki ,respiratory i karty na wybory! Na edukację brakuje? Zrobimy sobie mega lotnisko, wykopiemy kanał, damy czternastki i piętnastki, nie wierzcie tym wszystkim którzy mówią,że nas nie stać! Jeszcze wczoraj prezydent wrzeszczał ,że stać nas na płaszcz i buciki! Nie będzie dziadostwa! Najlepiej jak burmistrz jeszcze raz zaprosi p.Prezydenta do Skoczowa! On najlepiej wytłumaczy Wam dlaczego brakuje pieniędzy! To jest niemożliwe! Brakuje pieniędzy tylko tam gdzie burmistrzowie są z opozycji! Bo to są nieudacznicy! Przecież obniżyliśmy matrycę VAT. Staniała musztarda więc macie tańsze życie i stać rodziców na utrzymanie szkoły! Ale większość wierzy,że ,,nam się należy,, i wystarczy nie kraść! Bo wg prezesa NBP pieniędzy mamy nieograniczoną ilość! Łączenie klas to jest dopiero początek ukazujący brak kasy. Cudów nie ma! Pan Dedio wyjaśnił skąd bierze się budżet gminy! Jakoś nie jestem zdziwiony, że nikogo nie przekonał. Bo większość wierzy w pierdoły głoszone przez rządzących! Niestety.
2020-07-03 18:13:59
Pogromca pogromców i cwaniaczków: ciotka matylda = krzysztof.mm A za rządów PO/PSL na NIC nie było PINIĘDZY. To już nie pamiętasz jak w Cieszynie burmistrzyni chciała zlikwidować całą szkołę SP4 "dla oszczędności"?
2020-07-03 18:39:06
Gigi13: mówcie co chcecie najważniejsze to żeby nie zwalniali... nawet jeśli by mieli mniej zarabiać - jeśli chodzi o te wszystkie plusy i cały syf jaki zrobił pis to już inna sprawa, a pan Duxa miał zmniejszyć podatki itp itd taaaaaaaaaaaaa
2020-07-03 18:53:39
ciotka matylda: @pogromca.......Nie wiem czy wiesz z jakimi hasłami szło PIS do wyborów? Nie wiem czy wiesz też ,że rządy PiSu trwają już cztery lata prezydenta zaś pięć. Miało być inaczej ,, będziemy suchać i zużyć,, że zacytuję p.premier Beatkę! Bądź łaskaw przyjąć do wiadomości, że za PO mieliśmy potężny kryzys finansowy na całym świecie. I nie porównuj mnie z innymi dyskutantami na tym forum.
2020-07-03 19:12:22
Ruben: Dobrze by było, aby Pan Dedio, a może Pan burmistrz powiedzieli nam łaskawie o ile zmniejszył się realnie budżet gminy z powodu obciążania gmin najróżniejszych wydatkami wymyślanymi przez rząd PIS. Rząd wymyślą, a samorządy płacą lub są pozbawione części wpływów do budżetu. Wiadomo, że tego nie zdradzą, ale samorządowcy w całym kraju wiedzą o co chodzi. Teraz trwa cicha wojna z samorządami, bo chodzi o ich ciche podporządkowanie władzy centralnej...
2020-07-03 19:47:33
M53: Wyłazi polityka PiSu- narzuć jak najwięcej zadań na samorządy, równocześnie ograniczając kasę. PiS rządzi już 5 lat, Duda jest prezydentem 5 lat, a niektórzy tutaj jakby zostali w 2015 roku i ciągle widzą "winę Tuska". Ale tak... głosujcie dalej na dudasa.... głosujcie na pisiorów... będzie Wam na pewno lepiej. Nie hejtujcie mnie, bo i tak Wam nie odpowiem, a Wasze hejty nie obchodzą mnie. Ktoś, kto głosuje na PiS i na Dudę, nie wart jest mojej uwagi. No pogromca.... bierz ... gryź....
2020-07-03 20:21:10
krzysztof.mm: 500+ kosztuje 750+. kto tego nie pojmował ma dzień po dniu okazję się przekonywać
2020-07-03 21:59:08
Pogromca pogromców i cwaniaczków: A cie boli te 500+. I dobrze że boli. Na wasze esbeckie emeryturki już dość poszło a na wasze zboczenia nie pójdzie nic!
2020-07-03 23:06:57
UM SKoczów: Szanowni Państwo, ze zdziwieniem przeczytałem powyższy artykuł. Zwłaszcza że zawiera rzeczy nieprawdziwe, a wręcz krzywdzące. Żałuję, że Pan Redaktor nie zwrócił się przed publikacją bezpośrednio do burmistrza, albo do mnie - choćby po to, by zyskać pełny obraz sprawy i zweryfikować otrzymane informacje. Poza tym w każdej takiej sytuacji zwyczajna przyzwoitość wymaga, by po prostu wysłuchać drugiej strony. Z tego powodu, ponieważ nawet nie otrzymałem szansy na wypowiedź, pozwalam sobie na niniejszy komentarz. Przede wszystkim chciałbym poinformować, że Urząd Miejski w Skoczowie w żadnym wypadku nie zamierzał likwidować klas w skoczowskich szkołach (jak zostało to podane w artykule). Natomiast rzeczywiście w pewnym momencie powstał pomysł łączenia (a nie likwidacji!) oddziałów klas szóstych w SP8 - z taką inicjatywą i pismem wystąpiła do burmistrza Pani Dyrektor SP8 Jolanta Pelic-Bobko jeszcze w marcu, a dokładniej 23 marca 2020 r., co można łatwo zweryfikować, ponieważ to pismo posiadam. Natomiast inicjatywa łączenia klas piątych pojawiła się w maju 2020 r. W związku z tym dziwi mnie fakt, że Pani Dyrektor, najpierw wychodząc inicjatywą łączenia klas, a następnie mając wiele czasu na poinformowanie o tym fakcie rodziców, nie zrobiła tego z odpowiednim wyprzedzeniem, pozostawiając tak ważne kwestie dopiero na koniec roku szkolnego. Tym bardziej, że ma z nimi stały kontakt choćby za pomocą dziennika elektronicznego. W tym wypadku całkowicie zrozumiałe jest oburzenie rodziców, jak i to, że aż do tej pory nie dotarły do mnie żadne sygnały dotyczące sprzeciwu wobec tych decyzji - po prostu nikt wcześniej o tym nie wiedział. Jednocześnie stwierdzenie "Tam rodzice jeszcze o tym nie wiedzą", dotyczące SP3 i szkoły w Ochabach, w moim odczuciu narusza dobra osobiste dyrektorów tych placówek i zdecydowanie jest nie na miejscu. Natomiast najważniejszą informacją, jaką chcę tutaj przekazać, jest to, że w obliczu sprzeciwu rodziców wobec takiego rozwiązania i biorąc pod uwagę fakt, że o sprawie dowiedzieli się z tak dużym opóźnieniem (nie dającym miejsca na jakiekolwiek dyskusje lub rozmowy), niezwłocznie zażądałem, aby w trybie natychmiastowym przygotować zmianę arkusza eliminującą łączenie klas. Mówiąc krótko SP8 nie będzie łączeń oddziałów ani w klasach piątych ani w szóstych. W związku z tym sprawę należy traktować jako nieaktualną. Kończąc, chciałbym zdementować jeszcze jedną nieprawdziwą informację - ani do Urzędu Miejskiego w Skoczowie, ani też do sekretariatu burmistrza nie trzeba się "dobijać". Mimo pandemii, w przeciwieństwie do wielu urzędów w kraju, skoczowski urząd jest otwarty dla interesantów w normalnych godzinach. W związku z tym, jeżeli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji na powyższy temat, zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania i rozwieję ewentualne wątpliwości. Uprzejmie proszę również Pana Redaktora o weryfikowanie w przyszłości podobnych informacji i zasięgnięcie opinii drugiej strony. Z pewnością pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień. Zastępca Burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki
2020-07-04 08:54:57
marzena_s: Cieszy nas informacja, że sprawa zostało pozytywnie dla nas rodziców załatwiona. Pragnę tylko poinformować, że pierwsze próby kontaktu z UM były już we wtorek po 15:30, niestety bezskutecznie, telefonu na sekretariacie nikt nie odbierał ( Urząd we wtorki pracuje do 16:30 ) w związku z powyższym następnego dnia (środa) przed godziną 9:00 przewodnicząca Rady Rodziców SP8 zadzwoniła do sekretariatu Burmistrza zapraszając na czwartkowe spotkanie Burmistrza oraz zastępcę burmistrza jak również Panią dyrektor MZO aby mogli przedstawiciele miasta przedstawić sprawę z ich strony. Obiecano, że zaproszenie zostanie przekazane. W związku z tym, że nie udało się porozmawiać z włodarzami miasta podczas czwartkowego spotkania, Rada Rodziców niezwłocznie w piątek umówiła się na spotkanie w ratuszu celem dalszych rozmów. Zależało nam bym spotkać się w gronie naszych włodarzy niestety pierwszy możliwy termin był na 11.08.2020 Stąd nasze spotkania zostały odnotowane na: 14.07. - spotkanie z zastępcą burmistrza 21.07. - spotkanie z Burmistrzem.
2020-07-04 08:56:39
krzysztof.mm: "w obliczu sprzeciwu rodziców wobec takiego rozwiązania..." - żenujące te tłumaczenia, liczył wicek na rodziców oklaski czy jak?...
2020-07-04 21:41:53
Jolanta Pelic-Bobko: Drodzy Państwo, ale przede wszystkim Drodzy Rodzice, Ponieważ opisane przez media spotkanie z rodzicami i komentarz Pana z-cy Burmistrza, w moim odczuciu sugerują, że to dyrektor szkoły jest odpowiedzialna za zaistniałą sytuację, pragnę dołączyć swoją opinię na powyższy temat. Jak już mówiłam na spotkaniu, dyrektor szkoły publicznej, prowadzonej przez samorząd, jest odpowiedzialny za realizowanie polityki finansowej i oświatowej gminy, która jest Organem Prowadzącym tejże szkoły. Przygotowując projekt organizacyjny na kolejny rok szkolny, dyrektor kieruje się, między innymi, zasadami opracowywania arkuszy organizacyjnych na dany rok szkolny, wydanymi przez Organ Prowadzący. W tegorocznych zasadach, w pkt. 3 widnieje zapis: „Należy dążyć do maksymalizacji liczebności oddziałów. Zaleca się tworzenie grup międzyoddziałowych i międzyklasowych”. Przed opracowaniem arkusza, jak co roku, zwróciłam się do Pana Burmistrza w dniu 18, a następnie 23 marca br. pismem – prośbą o wyrażenie zgody na tworzenie przewidywanych klas sportowych, zatrudnienie specjalistów do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej itp. Stosując się do zaleceń zawartych w „zasadach”, rzeczywiście poinformowałam o połączeniu obecnych pięciu klas szóstych w cztery klasy siódme, gdyż jedna z tych klas była piętnastoosobowa, a pozostałe też nie były zbyt liczne. Liczyłam, że pozostałe moje prośby będą uwzględnione. W dniu 28 maja, poprzez pocztę elektroniczną, otrzymałam uwagi Pana z-cy Burmistrza do Arkusza Organizacyjnego na rok szkolny 2020/21, w których zostałam zobligowana do poczynienia stosownych zmian w Aneksie do Arkusza obowiązującym od września br. Zmiany dotyczyły m.in. braku zgody na dalsze funkcjonowanie klasy 2e - autystycznej, sugerowały połączenie pięciu oddziałów na poziomie przyszłorocznych klas szóstych w cztery, jak również zmniejszenie ilości oddziałów klas pierwszych do dwóch, ograniczając je tylko do dzieci zapisanych z obwodu szkoły (do szkoły zapisało się 67 dzieci, zatem zaplanowałam 3 oddziały). Niezastosowanie się do uwag będzie skutkowało niezatwierdzeniem arkusza. Pozostałe uwagi dotyczyły zmniejszenia wymiaru zatrudnienia lub braku zgody na zatrudnienie specjalistów pracujących do tej pory. Pismem z dnia 9 czerwca zwróciłam się do Pana z-cy Burmistrza z prośbą o ponowne rozważenie możliwości dalszego funkcjonowania klasy autystycznej oraz, po wcześniejszych rozmowach z rodzicami dzieci zapisanych do klas pierwszych spoza obwodu szkoły, którzy podtrzymywali swój wybór naszej szkoły jako miejsca kształcenia swoich dzieci, motywowałam swoją decyzję o utworzeniu trzech oddziałów na poziomie klas pierwszych. Do dzisiaj nie otrzymałam odpowiedzi na swoje pismo. Spotkanie z rodzicami obecnych klas piątych i szóstych miało na celu pozyskanie opinii rodziców i ewentualnych deklaracji. Nie wiedziałam, że będą obecne media i sprawa stanie się publiczną. Po spotkaniu, tak jak w przypadku klas pierwszych, miałam zamiar zwrócić się z pismem-prośbą do Pana z-cy Burmistrza o ponowne rozważenie podjętych wcześniej decyzji. Dzisiaj, w sobotę, 4 lipca, o godz. 8.12 zostałam poinformowana przez P. Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty o konieczności przygotowania na poniedziałek aneksu nie uwzględniającego łączenia klas. Jestem wielce uradowana z decyzji Pana wice-Burmistrza, ponieważ nie powinno się ratować budżetu kosztem dzieci i z chęcią poczynię stosowne zmiany. Z pewnością uszczęśliwi to uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, których dotknęło zmniejszenie wymiaru zatrudnienia. Mam nadzieje, że tak samo cieszyć się będą mogli rodzice klasy autystycznej. Dyrektor SP-8 Jolanta Pelic-Bobko
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: