Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Laska, która pomaga

Przy samodzielnym poruszaniu się poza domem Przez osoby niewidome i słabowidzące podstawowym narzędziem jest biała laska. XXI wiek przyniósł nam wiele rozwiązań rodem z filmów science-fiction. Laski wykrywające bariery z kilku metrów, ostrzegające o przeszkodach na wysokości pasa lub głowy czy też informujące o zmianie światła na przejściu dla pieszych. Mimo to podstawowe funkcje białej laski nadal pozostają niezmienne.

Biała laska przede wszystkim musi chronić niewidomego. Stanowi niejako przedłużenie jego dłoni, którą jest w stanie zbadać najbliższe otoczenie, wykryć przeszkody, ominąć je, odnaleźć dalszą drogę. Dostarcza informacji o podłożu znajdującym się przed osobą niewidomą, pomaga określić jego fakturę. Umożliwia wykrycie nierówności terenu, krawężnika, a nawet ominięcie kałuży.

Każda osoba, która do poruszania się poza swoim miejscem zamieszkania potrzebuje białej laski może co 6 miesięcy liczyć na dofinansowanie do jej zakupu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2023 r.  dofinansowanie do białych lasek zostało podwyższone i różni się w zależności od rodzajów tego wyrobu.

Jak można dowiedzieć się z komunikatu Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej, Polskiego Związku Niewidomych obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie np. na laskę orientacyjną, na laskę sygnalizacyjną oraz na dodatkową końcówkę. Nie można natomiast dostać dwóch zleceń na laski orientacyjne (jednolitą i składaną).

Zlecenie na zaopatrzenie w białą laskę może wydać: Lekarz POZ (tzw. pierwszego kontaktu), Okulista, Neurolog, Geriatra, Lekarze specjalności związanych z narządem ruchu, lekarz rehabilitacji, Fizjoterapeuta z 3-letnim doświadczeniem zawodowym.

Od dnia 1 stycznia 2021 r. wszystkie przychodnie, które wystawiają zlecenia, mają obowiązek wydać je potwierdzone drogą elektroniczną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W białą laskę można zaopatrzyć się w większości sklepów medycznych na terenie całego kraju.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: