Laska, która pomaga
Biała laska przede wszystkim musi chronić niewidomego. Stanowi niejako przedłużenie jego dłoni, którą jest w stanie zbadać najbliższe otoczenie, wykryć przeszkody, ominąć je, odnaleźć dalszą drogę. Dostarcza informacji o podłożu znajdującym się przed osobą niewidomą, pomaga określić jego fakturę. Umożliwia wykrycie nierówności terenu, krawężnika, a nawet ominięcie kałuży.
Każda osoba, która do poruszania się poza swoim miejscem zamieszkania potrzebuje białej laski może co 6 miesięcy liczyć na dofinansowanie do jej zakupu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2023 r. dofinansowanie do białych lasek zostało podwyższone i różni się w zależności od rodzajów tego wyrobu.
Jak można dowiedzieć się z komunikatu Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej, Polskiego Związku Niewidomych obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie np. na laskę orientacyjną, na laskę sygnalizacyjną oraz na dodatkową końcówkę. Nie można natomiast dostać dwóch zleceń na laski orientacyjne (jednolitą i składaną).
Zlecenie na zaopatrzenie w białą laskę może wydać: Lekarz POZ (tzw. pierwszego kontaktu), Okulista, Neurolog, Geriatra, Lekarze specjalności związanych z narządem ruchu, lekarz rehabilitacji, Fizjoterapeuta z 3-letnim doświadczeniem zawodowym.
Od dnia 1 stycznia 2021 r. wszystkie przychodnie, które wystawiają zlecenia, mają obowiązek wydać je potwierdzone drogą elektroniczną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W białą laskę można zaopatrzyć się w większości sklepów medycznych na terenie całego kraju.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
