Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Las płonie szybko, rośnie powoli" - PTTK przyznało nagrody dla młodych artystów

W poniedziałek (25.10) w siedzibie ustrońskiego Nadleśnictwa odbyło się rozdanie nagród w konkursie „Las płonie szybko, rośnie powoli”. Jak podkreślali organizatorzy, tegoroczna edycja konkursu cechowała się dużym zainteresowaniem i wysokim poziomem prac.

W poniedziałek (25.10) w siedzibie ustrońskiego Nadleśnictwa odbyło się rozdanie nagród w konkursie „Las płonie szybko, rośnie powoli”. Jak podkreślali organizatorzy, tegoroczna edycja konkursu cechowała się dużym zainteresowaniem i wysokim poziomem prac.

Konkurs „Las płonie szybko, rośnie powoli” jest organizowana przez Komisję Ochrony Przyrody i Nadleśnictwo Ustroń cyklicznie, edycja 2021 była jednak szczególna – prace są na naprawdę wysokim poziomie. Wykazaliście się nie tylko olbrzymią wrażliwością artystyczną, ale również dużym zrozumieniem tematu. Wpłynęła również rekordowa ilość prac – aż 102. Cieszę się, że tyle osób na co dzień myśli o naszej przyrodzie i jej ochronie – mówił podczas wręczania nagród Jan Machała z PTTK.

Dla zwycięzców przygotowane zostały specjalne nagrody. Konkurs zakończył się również poczęstunkiem i wspólnym zdjęciem laureatów, którzy z ochotą chwalili się swoimi pracami.

Lista zwycięzców (w konkursie wzięli udział uczniowie ustrońskich podstawówek):

Klasy I-IV

 1. Patryk Kępys – SP3
 2. Mikołaj Bojarowski – SP1
 3. Marcin Słaby – SP2
 4. Lena Miczichin- SP3
 5. Nikołaj Herezy – SP6

Wyróżnienia:

 • Maja Pasterny –SP5
 • Szymon Cieślar – SP6
 • Mateusz Nogawczyk – SP1
 • Bartłomiej Korcz – SP3
 • Wiktoria Macura – SP3

Klasy V-VIII

 1. Agnieszka Krężelok – SP1
 2. Agnieszka Staniek – SP2
 3. Alina Nguyem – SP1
 4. Igor Majka – SP1
 5. Adrianna Szarzec – SP3

Wyróżnienia:

 • Gabriela Lubecka
 • Dominik Śliwka
 • Nadia Kość

Nagrody specjalne Euroregionu OLZA

 • Dorota Kopciowska – SP1
 • Natalia Janeczek- SP2
 • Iga Witoszek – SP3
 • Magdalena Rębisz – SP1
 • Dominika Staniek – SP2
 • Pamela Michałek – SP1
źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-28 08:40:33
święty+Patryk: las rośnie dziesiątki i setki lat - pasożytnicza mafia "Lasy Państwowe" dla zysku i własnej korzyści zdewastuje go w jeden dzień
2021-10-28 11:33:01
święty+Patryk: "Leśnicy zarabiają duże pieniądze. Jest taka narracja, że leśnicy robią wszystko dla zysku. Ja bym nawet chciał, żeby tak było. To by wyeliminowało szereg złych praktyk. Gdyby leśnicy zaczęli liczyć pieniądze, to by nie robiono w lasach wielu rzeczy, z którymi staramy się walczyć. Na przykład cięcie lasów w Bieszczadach. Gdyby policzyć koszty, to nikt by w Bieszczady nie wysłał drwala. To się nie opłaca."
2021-10-28 11:34:34
święty+Patryk: "Wynika to z tego, że system jest ujednolicony. Każde nadleśnictwo ma produkować drewno i z tego się utrzymywać. Ale w Bieszczadach ludzie produkują to drewno, sprzedają i wychodzą na minus. Wtedy wyrównuje im to Fundusz Leśny i dzięki temu oni mogą pozyskiwać to drewno dalej. Fundusz daje pieniądze na przykład na budowę dróg, dzięki czemu niedostępne dawniej lasy stają się dostępne. === Dobrze rozumiem, że dopłacamy do wycinki drzew w Bieszczadach? === Tak, dokładnie. Jest to świetnie udokumentowane na przykład przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze, które ma dokładne opracowania na ten temat. W Bieszczadach warunki są trudne, więc leśnicy muszą dostawać dotację. Dlatego zbudowano gęstą sieć dróg w Bieszczadach i to jest chyba największy dramat leśnej przyrody w ostatnim dziesięcioleciu."
2021-10-28 11:36:07
święty+Patryk: "Wcześniej nie wycinano bo nie było jak, a z chwilą, kiedy Fundusz Leśny zaczął obfitować w pieniądze, to okazało się, że nie jest problemem, żeby zbudować szerokie drogi na stromych zboczach w Bieszczadach i wjechać, tam gdzie od dziesiątków lat niczego nie robiono. To jest zarzewie konfliktu, który przeniósł się z Puszczy Białowieskiej w Bieszczady. Gdyby rzeczywiście leśnikami rządziła ekonomia i chęć zysku, to tego by nie było. Ani cięć w Białowieży, ani w górach. Skoncentrowano by się na terenach, gdzie jest płasko, drzewa rosną w równych rzędach i można je spokojnie ciąć harwesterem. Tylko wtedy z kolei okazałoby się, że 20 proc. Polski jest w zasięgu nadleśnictw, które nie powinny pozyskiwać drewna. Musiałyby one inaczej funkcjonować, a kanon jest taki, że wszystko ma być tak samo. Ale nimi rządzi głupota i polityka. "
2021-10-28 11:37:15
święty+Patryk: "Są tereny, które nie są ani przyrodniczo cenne, ani nie są w zasięgu wielkich aglomeracji miejskich. Tam trzeba to drewno produkować. Bo nie mamy wątpliwości, że trzeba. Szczególnie w świetle wszystkich zobowiązań w związku z restrukturyzacją gospodarki europejskiej. Drewno będzie potrzebne w coraz większej ilości, aby zastępować energochłonne materiały jak stal czy beton. Nie można więc zrezygnować z cięcia. Można się zastanawiać, gdzie to cięcie ma się odbywać i w jaki sposób, żeby zminimalizować straty i konflikty. Moim zdaniem jest to wykonalne. Byłaby to trudna zmiana i nic na razie nie wskazuje na to, aby po stronie Lasów Państwowych była chęć dyskusji. Tam po prostu wszyscy mówią jednym głosem: mamy najlepszy model leśnictwa na świecie i nie będziemy go zmieniać."
2021-10-28 11:39:21
święty+Patryk: "Widziałby pan więcej Parków Narodowych w Polsce? === Tak, oczywiście. Jeden już byłby utworzony, gdyby nie różne polityczne uwarunkowania i postawa samorządów. To Turnicki Park Narodowy na Pogórzu Przemyskim. Tutaj działania są zaawansowane, jest konsensus wśród przyrodników, że powinien to być Park Narodowy. Od dziesiątków lat są też powtarzane inne propozycje, jak Jurajski Park Narodowy pod Częstochową czy Mazurski przy wielkich jeziorach. Tamte projekty są jednak bardzo mgliste. Ja raczej stawiałbym na powiększanie tych parków narodowych, które już istnieją. Na przykład w Puszczy Białowieskiej. Myślę, że to się wydarzy. Mamy obecnie najdłuższy w historii okres bez utworzenia nowego Parku Narodowego. Do świadomości tych, którzy rządzą, zaczyna chyba docierać świadomość, że to nie wygląda dobrze. TB: Jeżeli wróci temat utworzenia nowych parków narodowych, to dominującym wątkiem w debacie publicznej, jakbym miał strzelać, będą kwestie finansowe. Że to się nie opłaca. Opłaca się tworzyć nowe parki, czy ma to sens na przykład z punktu widzenia gospodarki? Z punktu widzenia gospodarki jest dużo argumentów za tym, że park narodowy generuje w dłuższej perspektywie korzyści dla lokalnej społeczności. Blokuje pewne możliwości, ale stwarza inne. Gminy, które mają na swoim terenie parki narodowe wychodzą na tym lepiej niż te, które ich nie mają, a są położone niedaleko, w podobnych warunkach."
2021-10-28 11:39:50
święty+Patryk: "A z perspektywy przyrodniczej? Dla wielu ludzi las i gospodarstwo leśne i park narodowy to trochę to samo – drzewa. === Mógłbym tutaj trochę sarkastycznie powiedzieć, że sama instytucja parków narodowych zapracowała na ten wizerunek, bo były momenty, kiedy pozyskanie drewna w niektórych parkach narodowych było większe niż średnia dla Lasów Państwowych. Oczywiście w tle był kornik i inne historie. To jest nieszczęście, że parki narodowe są niedofinansowane i łatają swój budżet sprzedażą drewna. Były dawniej pomysły, że skoro Lasy Państwowe są bogate i generują takie zyski, to mogłyby zasilić parki narodowe, a obie instytucje można by połączyć w jedną. Protestowały przeciwko temu organizacje przyrodnicze, twierdząc, że Lasy chcą po prostu wycinać drzewa z terenów parków narodowych. Lasy Państwowe zasilają finansowo parki narodowe, ale w dosyć perwersyjny sposób. Z Funduszu Leśnego finansują projekty. Istotą tych projektów jest to, że parki narodowe mają chronić przyrodę “metodami gospodarki leśnej”. Czyli po prostu robić mniej więcej to samo, co Lasy Państwowe u siebie. Wtedy dostaną pieniądze. Parki narodowe oczywiście na to idą i na przykład budują z tych pieniędzy drogi."
2021-10-28 11:40:30
święty+Patryk: "W parkach narodowych można wycinać drzewa?! === O tym decyduje Plan Ochrony. Jak go pan przeczyta, to oczywiście nie znajdzie pan tam informacji o tym, że pozyskuje się drewno. To jest przebudowa drzewostanu. Na poparcie zawsze są “mądre” uzasadnienia. Krótko mówiąc, jest to wszystko zgodne z przepisami. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby nie było tej furtki. Wtedy jednak trzeba by wskazać, skąd parki narodowe mają wziąć pieniądze. To nie jest ich wina, że są dramatycznie niedofinansowane. Budżet ochrony przyrody od dawna jest słaby. Być może zasilenie parków narodowych z kasy Funduszu Leśnego byłoby rozwiązaniem, jednak musiałoby się to odbywać w sposób systemowy, a nie według uznania Lasów Państwowych."
2021-10-28 11:40:56
święty+Patryk: Taka jest rola parków narodowych, że powinny służyć ochronie przyrody, edukacji i rekreacji. Nie sądzę, aby ktokolwiek, kto wchodzi do parku narodowego, był zadowolony z tego, że właśnie mija go traktor ciągnący pnie po drodze. Najpierw przechodzi się obok tabliczki, że nie wolno schodzić ze szlaku, a kawałek dalej gość jedzie przez las… traktorem.
2021-10-28 11:41:15
święty+Patryk: [Jerzy Szwagrzyk – prof. dr hab. inż., profesor zwyczajny, kierownik Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Zajmuje się ekologią drzew, strukturą i dynamiką zbiorowisk leśnych, przebiegiem procesów odnowieniowych w lasach. naturalnymi zaburzeniami w ekosystemach leśnych. Autor ponad 170 publikacji naukowych, kierownik 12 projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki. Promotor w 11 zakończonych przewodach doktorskich. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Rady Naukowej Babiogórskiego Parku Narodowego, Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Przewodniczący Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.]
2021-10-28 11:42:47
święty+Patryk: większych od tych w nadleśnictwach cwaniaków i hipokrytów to poza Nowogrodzką dziś jedynie po kuriach biskupich i plebaniach można znaleźć
2021-10-28 11:58:58
najśw.patyk: czy można tego znafce zablokować ? co za przygłup Z lasem jest jak z demokracją - za PO spłonęła żywcem przez układy i układziki a teraz ją trzeba powolutku odbudować , zniszczyć wszystkie układy i kastę !!!! widać po wyrokach i orzeczeniach w sprawach dla znajomych i celebrytów no i np dla szambelana z Warszawy .
2021-10-28 14:00:14
miriam11: Patryku ,tobie jaki leśnik piłą rodzine pocharatoł???
2021-10-28 14:24:34
jasper: najsw.patyczek pisze cos o wyrokach i orzeczeniach ! No to taki maly przyklad z dzisiejszego dnia - ks. Arkadiusz H. zostal skazany za pedofilie, teraz wyrok uchylono w zwiazku z przedawnieniem. Ofiara: To skandal Co na to magister Ziobro od reformy sprawiedliwosci , ktory nie tak dawno szumnie krzyczal o zaostrzeniu kar za pedofilie - "To nasz obowiązek !!“ Jak widac kaste „swoich“ pedofilii chroni ! Nie jest tak patyczku ?
2021-10-28 17:02:00
miriam11: Czy babe zerżnoł?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: