Las bez tłumu i tylko w okolicy
Jak podkreślają zarządcy parków narodowych i rezerwatów, las nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego, a czyste powietrze i górskie spacery mogą przyczynić się do wzmocnienia naszego organizmu. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, kiedy w momencie, gdy spotkania mogą odbywać co najwyżej w dwie osoby, na szlaku, czy szczycie, pojawiło się kilkudziesięciu amatorów świeżego powietrza, gdyż w tym przypadku zagrożenie już się pojawia. W związku z tym dostęp do niektórych miejsc został ograniczony. Jak się jednak okazuje w powiecie cieszyńskim podobnych regulacji nie ma, chociaż Lasy Państwowe przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- Ostatni czas jest inny, jest wyjątkowy. Dlatego my także musimy zachowywać się odpowiednio do sytuacji. Pojawiające się promienie słoneczne korcą, by wychylić, chociaż czubek nosa z domu. Nasze lasy są otwarte i jeśli postanowicie wybrać się na spacer, prosimy o zastosowanie się do kilku poniższych zasad – informuje Nadleśnictwo Wisła w mediach społecznościowych.
Warto również pamiętać, że nie należy wychodzić z domu bez szczególnego powodu, jednak odrobina aktywności (oczywiście w samotności) może być dla naszego zdrowia dobra. Nie należy jednak udawać się na dalekie wycieczki, a wybrać się najwyżej na przechadzkę po najbliższej okolicy. Należy również dostosować się do kilku zasad. Jakie to są zasady? Wszystkie regulacje w tym przypadku wynikają ze zdrowego rozsądku. Oto lista:
1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień (zakaz spotkań dla więcej niż dwóch osób nie dotyczy rodzin).
2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie mogą przebywać tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.
3. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
4. Każdy las, bez względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.
5. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
6. Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze. Nie powinieneś znacząco oddalać się od miejsca zamieszkania.
7. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
8. Do lasy wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
9. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans do innych osób.
10. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.
11. Po powrocie do domu umyj ręce.
12. Weź prowiant z sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
13. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
14. Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków.
15. Ciesz się bezpieczną naturą.
Powyższe zasady należy połączyć z aktualnymi zaleceniami. Nie można zapominać, że wyjście do lasu grupą znajomych, zorganizowana wycieczka, czy dojazd środkami transportu publicznego będzie nie tylko złamaniem tymczasowych ograniczeń, ale również przejawem nieodpowiedzialności.
JŚ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.