Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Las bez tłumu i tylko w okolicy

Od ponad tygodnia napływają do nas informacje o zamykaniu kolejnych miejsc. Dla interesantów nieczynne są m.in. urzędy, zamknięte zostały place zabaw i biblioteki. Większość osób przestrzega zaleceń, dotyczących ograniczania wyjść z domu, inni w tym czasie udają się na łono natury. W odpowiedzi na zwiększoną ilość turystów, w niektórych regionach zamykane są parki narodowe (m.in. Babiogórski) i rezerwaty. Jak wygląda sytuacja w powiecie? Czy możemy wybrać się na spacer do lasu?

Jak podkreślają zarządcy parków narodowych i rezerwatów, las nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego, a czyste powietrze i górskie spacery mogą przyczynić się do wzmocnienia naszego organizmu. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, kiedy w momencie, gdy spotkania mogą odbywać co najwyżej w dwie osoby, na szlaku, czy szczycie, pojawiło się kilkudziesięciu amatorów świeżego powietrza, gdyż w tym przypadku zagrożenie już się pojawia. W związku z tym dostęp do niektórych miejsc został ograniczony. Jak się jednak okazuje w powiecie cieszyńskim podobnych regulacji nie ma, chociaż Lasy Państwowe przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Ostatni czas jest inny, jest wyjątkowy. Dlatego my także musimy zachowywać się odpowiednio do sytuacji. Pojawiające się promienie słoneczne korcą, by wychylić, chociaż czubek nosa z domu. Nasze lasy są otwarte i jeśli postanowicie wybrać się na spacer, prosimy o zastosowanie się do kilku poniższych zasad – informuje Nadleśnictwo Wisła w mediach społecznościowych.

Warto również pamiętać, że nie należy wychodzić z domu bez szczególnego powodu, jednak odrobina aktywności (oczywiście w samotności) może być dla naszego zdrowia dobra. Nie należy jednak udawać się na dalekie wycieczki, a wybrać się najwyżej na przechadzkę po najbliższej okolicy. Należy również dostosować się do kilku zasad. Jakie to są zasady? Wszystkie regulacje w tym przypadku wynikają ze zdrowego rozsądku. Oto lista:

1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień (zakaz spotkań dla więcej niż dwóch osób nie dotyczy rodzin).

2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie mogą przebywać tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.

3. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.

4. Każdy las, bez względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.

5. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.

6. Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze. Nie powinieneś znacząco oddalać się od miejsca zamieszkania.

7. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.

8. Do lasy wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.

9. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans do innych osób.

10. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.

11. Po powrocie do domu umyj ręce.

12. Weź prowiant z sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.

13. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.

14. Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków.

15. Ciesz się bezpieczną naturą.

Powyższe zasady należy połączyć z aktualnymi zaleceniami. Nie można zapominać, że wyjście do lasu grupą znajomych, zorganizowana wycieczka, czy dojazd środkami transportu publicznego będzie nie tylko złamaniem tymczasowych ograniczeń, ale również przejawem nieodpowiedzialności.

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-27 20:11:54
zbytkowianin: jest jeszcze 16 zasada; zabierz ze sobą worek i pozbieraj śmieci a zapomnisz o wirusie.
2020-03-28 02:07:24
gojny: Las to miejsce zamieszkania dzikiej zwierzyny i różnych gatunków roślin. Każdy człowiek w lesie powinien zachowywać się jak gość i szanować prawa gospodarza. Pamiętajmy, aby przyjaciel rodziny (pies) poruszał się pod kontrolą w naszym towarzystwie w kagańcu i na smyczy. Pod żadnym pozorem nie można płoszyć zwierzyny, jest u siebie, hałasować, śmiecić, niszczyć ściółki, palić ognisk i papierosów, zdzierać kory z drzew, lub w jakiś inny sposób szkodzić miejscowej florze i faunie. Las to zbiorowy ekosystem, poszczególne jego powierzchnie mogą być zagospodarowane w różny sposób. Nie powinniśmy wchodzić na teren ogrodzonych upraw leśnych, niszczyć ogrodzeń, otwierać wejścia na uprawy leśne, lub naruszać inne obiekty związane z zagospodarowaniem lasu. Należy trzymać się daleko od szlaków zrywkowych, miejsc, gdzie wykonywana jest rębnia, lub wykonuje się prace leśne. Powinniśmy trzymać się daleko od pojawiających się na naszym terenie dzików, z reguły są płochliwe, jednak zdarza się, że wykazują agresję wobec ludzi, zwłaszcza w sytuacji poczucia zagrożenia, a ta może być wywołana obecnością w naszym towarzystwie czworonoga. Dlatego niezmiernie ważne jest, dla naszego bezpieczeństwa, aby pies był pod kontrolą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: