Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Łagodna zima to zło dla lasu?

Nie ma śniegu, nie ma opadów, a to ma ogromny wpływ na gospodarkę leśną. Jak radzą sobie ze zmianami klimatycznymi beskidzkie lasy?

Brak opadów atmosferycznych w postaci śniegu czy deszczu w okresie zimowym ma ogromny wpływ na funkcjonowanie lasu. - Woda z roztopów jest niezbędna do prawidłowego rozpoczęcia procesu wegetacji. Niezbędna jest także przy wiosennych sadzeniach nowego pokolenia drzew. Woda pochodząca z roztopów jest dla roślin dostępna dłużej, dlatego pokrywa śnieżna byłaby bardziej preferowana, ale jeśli jej nie ma, to deszczem też się zadowolimy – mówi st.spec.SL Magdalena Mijal, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.

Co jednak, kiedy i deszczu jest jak na lekarstwo? - Najbardziej niepożądana opcja, to brak opadów w ogóle, nawet intensywne opady wiosną nie będą w stanie zrekompensować niskiej wilgotności gleb i niskiego poziomu wód gruntowych. Śnieg to życie dla lasu, oby w przyszłości pojawiało się go więcej – rozkłada ręce przedstawicielka leśników.

Zmiany klimatyczne już od lat trapią beskidzkie lasy. - Ich wynikiem jest klęska zamierania lasów świerkowych, z której apogeum zmagaliśmy się w latach 2005-2010. Obserwowany od lat średni wzrost temperatury ma ogromny wpływ na funkcjonowanie lasów świerkowych. Świerk jest gatunkiem, który lubi niskie temperatury i duże opady deszczu oraz śniegu – wyjaśnia Magdalena Mijal.

Zmiany klimatyczne to również przyczynek do wystąpienia szkodników, jakim jest m.in. kornik. - Zmiany klimatyczne w połączeniu z innymi czynnikami m.in. niedostosowaniem składu gatunkowego drzew do siedliska, zanieczyszczeniem środowiska i w efekcie uaktywnieniem się chorób grzybowych, doprowadziło do masowego pojawu korników, które zabiły setki drzew. Najgorsze za nami, co nie znaczy, że wszystko jest już w porządku. Przed leśnikami wciąż wiele pracy, jednak nauczeni doświadczeniem, staramy się przemyśleć każdy krok i działać jedynie z korzyścią dla lasu – dodaje rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.


redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-15 13:08:08
jahu: To takie narzekanie bez podstaw. Na południu Europy zimy są łagodne i nikt nie marudzi że drzewom źle.
2020-02-15 13:08:46
jahu: Za zimno źle, za ciepło źle. Nie dogodzi nijak.
2020-02-15 13:31:40
M53: Tytuł nietrafiony. Łagodna zima wcale nie musi oznaczać zimy bez opadów. Lepiej pasowało by "sucha zima". Jak były mrozy to narzekano, że wymroziło kawał młodników czy zwierzęta pomarzły. Jak zasypało po szyję, to narzekano, że śnieg połamał konary, drzewa, poniszczył młodniki. Przyroda sama sobie poradzi, bo takie jest jej prawo- umiejętność przystosowania się do różnych (zmiennych) warunków. To człowiek, swoją ingerencją w przyrodę wyraźnie jej szkodzi.
2020-02-15 13:37:13
M53: Należy jeszcze dodać to: Bruchwald wymienia kilka przyczyn fatalnej kondycji drzewostanów w Beskidach. "Za pierwotną przyczynę należy uznać sadzenie monokultur świerkowych. Często wykorzystywano do tego celu nasiona niewidomego pochodzenia" – Naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa widzą szansę na ocalenie lasów w Beskidach poprzez prowadzenie systematycznej przebudowy drzewostanów świerkowych. Ten projekt jest realizowany szczególnie intensywnie od ostatniego dziesięciolecia. Przewiduje się, że powierzchnia świerczyn beskidzkich wymagających przebudowy wyniesie ponad 20 tys. hektarów. Zdaniem prof. Bruchwalda, należy zwiększyć udział buku, jodły i modrzewia, co wpłynie na zwiększenie stabilności drzewostanów. Na powierzchniach otwartych, pozbawionych lasu, ważną rolę odgrywa brzoza – gatunek pionierski, w cieniu której można sadzić jodłę i buka jako przyszły drzewostan. Miejsce w górach powinny znaleźć takie gatunki drzew jak jawor, wiąz, a na pogórzu cała paleta gatunków z jesionem, dębem, lipą i sosną. W reglu górnym pełniącym głównie funkcję wodo- i glebochronną, a także turystyczną, powinno być więcej kosodrzewiny i jarzębiny. "Niektóre powierzchnie, takie jak strome stoki czy małe polany, powinny być pozostawione samej naturze" - uważa prof. Bruchwald. " http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C360443%2Cna-ratunek-beskidzkim-lasom.html I to jest główną przyczyną wymierania lasów beskidzkich.
2020-02-15 13:42:13
donekT: Szanowna M53, kiedy i kto owe monokultury zasadził? W jakim celu? Dodatkowo jaki gatunek świerka i skąd został zaimplementowany w obecnie polskich Beskidach? Pochodzenie jest jak najbardziej wiadome;)
2020-02-15 17:26:48
M53: Szanowny panie Donku, a co to za przepytywanie? Pan taki oświecony, to wie pan, gdzie szukać takiej wiedzy :) Powodzenia :)
2020-02-15 18:37:45
donekT: Szanowna M53, jeżeli porusza się tak ważkie tematy, warto nawiązać do ich genezy. Szkoda, że nie zostało to ujęte w Twojej M53 wypowiedzi, choć stosowne informacje zawarte są w podesłanym z Twojej strony artykule.
2020-02-16 07:42:43
M53: Szanowny panie Donku, jeżeli dostaje się do ręki adres z artykułem, w którym są odpowiedzi na pana pytania, to chyba bez sensu jest, bym te odpowiedzi tu powielała. No chyba, że pan czegoś nie rozumie. Jest jeszcze inna możliwość, pisze pan, aby mieć ostatnie zdanie i na to mi ostatecznie pana wpis wygląda.
2020-02-16 08:32:42
krzysztofmn: [ten gościu na pewno jednej rzeczy nie rozumie - że za bełkotliwego p a j a c a tu robi]
2020-02-16 09:36:04
donekT: Szanowna M53, prezentowany artykuł i tak nie wyczerpuje wszystkich, jedynie część postawionych z mojej strony kwestii. I tak jedną ze swych wypowiedzi ułożyłaś z treści powielonych z kryjącego się pod podanym linkiem artykułu. Zachowując konsekwencję Twoich wypowiedzi, wystarczyłoby poprzestać na podaniu samego linka. PS Przebudowa beskidzkich lasów jest prowadzona już od kilku dekad;)
2020-02-16 11:07:02
czesiohill: donekT - jestem po Tobie. I co z tego, że bez sensu.
2020-02-16 16:42:31
krzysztofmn: lasy tak czy inaczej poradzą sobie z zimami srogimi czy łagodnymi - padają demolowane barbarzyńską pazernością firmy 'Lasy Państwowe', uwłaszczonego na naszym wspólnym majątku nowotworu polityczno-biznesowego
2020-02-16 19:15:21
donekT: ... na podobieństwo ekipy pewnej cieszyńskiej gosposi, której pazerność i hipokryzja jest nie do pobicia np. posunęli się do "poufnego" zainkasowania za wycinkę drzew pod pewien maszt... równolegle prezentując rzekomo inną postawę względem flory znajdującej się w dalej położonej części miasta.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: