Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lądowisko na szpitalu na żółto. Dlaczego?

Lądowisko dla helikopterów na Szpitalu Śląskim oświetlone będzie na żółto. Dlaczego? To wyraz wsparcia dla kobiet chorych na endometriozę i zwrócenie uwagi na potrzeby edukacyjne w tym zakresie. Dziś właśnie, 30 marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Endometriozy.

Podstępne i bolesne schorzenie

Endometrioza to schorzenie, często przez lata nierozpoznane. Mówi się kobietom przy bolesnej miesiączce, że „taka już jej uroda”, albo „przejdzie po pierwszym dziecku”. Często lekceważy się objawy, oskarżając cierpiące kobiety o brak odporności na ból.

Endometrioza wiąże się z bolesnymi i uporczywymi bólami miesiączkowymi, obfitym krwawieniem oraz szereg innych objawów, takich jak m.in. dolegliwości jelitowe czy omdlenia w pierwszych dniach cyklu. Nieleczona, przewlekła postać endometriozy może prowadzić do groźnych konsekwencji takich  jak niepłodność czy wzrost ryzyka rozwoju raka jajnika jasnokomórkowego i endometrialnego.

- Obecnie z endometriozą zmaga się coraz więcej kobiet. Oprócz licznych dolegliwości fizycznych choroba ta w znacznym stopniu przyczynia się do pogorszenia jakości ich życia. Menstruacja w obiegowej opinii społeczeństwa kojarzona jest z dolegliwościami bólowymi i niesłusznie nadal stanowi pewne „tabu”, dlatego kobiety borykające się z endometriozą często w samotności przeżywają swoje cierpienie i toczą wewnętrzną walkę. Przez to choroba długo pozostaje niezdiagnozowana – średnio nawet przez 6-8 lat, co z kolei ma znaczący wpływ na skutecznie leczenie. Nawet u 30% kobiet z przewlekłym bólem stwierdza się endometriozę. Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie i leczenie mogą pomóc w opanowaniu tej choroby. Kluczowe jest jednak zrozumienie problemu i edukacja nie tylko kobiet, ale całego społeczeństwa  – wskazuje dr. n. med. Tomasz Rutkowski, specjalista położnictwa i ginekologii, Kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Śląskiego.

Tajemnica endometriozy

Endometriozę cechuje obecność komórek błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy, gdzie jest ich prawidłowa lokalizacja. Przemieszczające się poza macicą, komórki rozwijają ogniska endometrialne w innych narządach. Są to najczęściej jajniki i jajowody, otrzewna, przewód pokarmowy czy układ moczowy. Skupiska endometrium w tych różnych lokalizacjach reagują na zmiany hormonalne każdego cyklu miesiączkowego tak jak wewnątrz macicy. Złuszczające się komórki i krew nie znajdują ujścia, prowadząc do podrażnienia, infekcji, stanów zapalnych, a w konsekwencji powstania blizn, zrostów i torbieli w tkankach. Czynniki te wywołują silne dolegliwości bólowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie, szczególnie podczas menstruacji. 

Jak leczy się endometriozę?

Z całą pewnością należy podkreślić, że endometrioza „sama nie przejdzie”. Konieczne jest sprawne  wdrożenie odpowiedniej terapii – farmakologicznej lub chirurgicznej.

 

Szpital Śląski wspiera kobiety z endometriozą

Każdego roku, 30 marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Endometriozy. Ustanowienie tego święta ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na endometriozę jako poważną chorobę. W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Śląskiego lekarze specjaliści diagnozują i wdrażają odpowiednie leczenie pacjentek borykających się z endometriozą.  Placówka także aktywnie włącza się w działania propagujące wiedzę o tym schorzeniu, gdyż świadomość objawów i edukacja w tym zakresie jest kluczowa we wczesnym rozpoznaniu i terapii. Szpital Śląski wyraża również pełną solidarność ze wszystkimi kobietami chorującymi na endometriozę.  Na znak wsparcia podświetla płytę lądowiska dla helikopterów w kolorze żółtym, który jest symbolem endometriozy.

- W Szpitalu Śląskim podkreślamy, jak ważna jest edukacja medyczna pacjentów. Staramy się podejmować różne działania, aby zwrócić uwagę mieszkańców powiatu cieszyńskiego na konkretne schorzenia i choroby. Dzisiaj lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na dachu szpitala rozświetli kolor żółty, będący wyrazem wsparcia kobiet cierpiących na endometriozę – wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-30 16:55:29
św. Patryk.: jest lądowisko, jest żółte oświetlenie, nie ma pediatrii - czy tu przypadkiem ktoś w chooja nie leci?
2023-03-31 08:05:54
Bah: Naprawdę? żółte światła, wsparcie, trzymanie kciuków? Można Pan dyrektor zajmie się pediatrią a nie marketingiem pro zdrowotnym.
2023-03-31 12:37:01
oxjas1: Wystarczy pare zdrowasiek za Bog zaplac. Kto by sie narodzonymi dziecmi czy kobietami przejmowal. Wazne ze ociec Rydzyk kase dostal a rzad sie wyleczy w najlepszych klinikach.
2023-03-31 12:38:37
oxjas1: - „ Kupione w trakcie pandemii koronawirusa za dziesiątki milionów złotych kombinezony i przyłbice - choć nie spełniały norm w ogromnych ilościach trafiły do służby zdrowia. Koncern o tym wiedział, rząd PiS też „ - Czy ktos teraz dojdzie, ile osob z personelu medycznego opiekujacego sie ofiarami pandemii zarazilo sie Covidem i zmarlo albo stracilo zdrowie, bo przez chciwosc i oszustwa pisiej mafii nie zapewniono im odpowiedniego wyposazenia zabezpieczajacego przez infekcja ?
2023-03-31 13:27:40
miriam11: Patryk wie ;-))
2023-04-01 00:10:55
Oko: Personel zaszczepiony i zaraził się od pacjentów? Coś mnie ominęło?
2023-04-01 05:13:14
Artur_z_bažin: ciebie kolego oczko inteligencja ominęła, ale pretensje do rodziców i do PB co najwyżej
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: