Kto zostanie następcą Vaclava Klausa? Poznaj kandydatów
Jana Bobošíkova – dziennikarka i europosłanka, kiedyś popularna prezenterka telewizyjna. Przewodnicząca ugrupowania Suverenita, z którym kilkakrotnie bezskutecznie próbowała się dostać do Parlamentu. Specjalizuje się w dziedzinie ochrony czeskich interesów narodowych np. przed Unią Europejską.
Jiří Dienstbier – czterdziestotrzyleni senator i wiceprzewodniczący ČSSD, jest jednym z najbardziej lubianych polityków w kraju. Część sympatii zawdzięcza popularności swojego ojca, byłego ministra straw zagranicznych. Popularność zdobył sprzeciwiając się zawarciu koalicji z ODS w Pradze. Jednym z motywów jego kandydaowania na Hrad jest ożywienie demokracji. Jest trzeci na liście faworytów.
Jan Fischer – kandyduje jako bezpartyjny, były prezes Czeskiego Urzędu Statystycznego, po rozpadzie rządu Mirka Topolanka pełnił funkcję premiera w okresie od 8 maja 2009 do 13 lipca 2010. W tym czasie zyskał ogromną popularność. Obecnie prowadzi w sondażach, popiera go jedna trzecia Czechów. Jego hasło wyborcze brzmi „Swoje czyny buduję na wartościach, nie na ideologii”. Do lata 2012 pracował w Londynie jako wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W latach 1980-1989 członek Komunistycznej Partii Czechosłowacji.
Táňa Fischerova – aktorka, prezenterka szeregu akcji charytatywnych, znana dzięki koncertom adwentowym. Była posłanka za koalicji ludowców i Unii Wolności (Unie svobody). Chce bronić - wedle jej deklaracji - ponadpartyjności i interesów całego społeczeństwa oraz udowodnić, że politykę można prowadzić czysto i przyzwoicie.
Vladimír Franz - profesor, doktor prawa i wszechstronny artysta, ma ogromne poparcie społeczeństwa. Kandydatura Franza wzbudza kontrowersje, ponieważ jego ciało (z twarzą włącznie) pokryte jest tatuażem i piercingiem. Dzięki skutecznej promocji m.in. w mediach społecznościowych, udało mu się zdobyć spory rozgłos także za granicą.
Zuzana Roithova – europosłanka z ramienia Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej KDU-ČSL, była minister zdrowia i lekarka. Kandydując chciała wypromować markę ludowców przed wyborami regionalnymi i do senatu. Liczy głównie na głosy nastawionych proeuropejsko wyborców. Kandyduje z hasłem „CZŁOWIEK”, które ma symbolizować jej główne cele. Są to m.in.: Republika Czeska, ludzka godność, odpowiedzialność, Europa, wartości chrześcijańskie.
Karel Schwarzenberg – minister spraw zagranicznych i przewodniczący partii TOP 09. Jest doświadczonym politykiem znanym z bezpośrednich wypowiedzi oraz arystokratycznego pochodzenia. Chociaż w Czechach, nie jest już jednym z ulubionych polityków, w świecie nadal jest uznawaną osobistością. Uprzedził, że w przypadku porażki w wyborach bezpośrednich, odejdzie z polityki. Ogromną popularnością cieszy się konto na twitterze, którego autor podszywa się pod ministra i wyśmiewa jego polityczne działania.
Přemysl Sobotka – senator i kandydat prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), wiceprzewodniczący Senatu Republiki Czeskiej. Liczy głównie na poparcie zwolenników swojej partii i przeciwników komunistów.
Miloš Zeman – kolejny były premier, kandydował już na urząd prezydenta w 2003 roku. W latach 1996-1998 pełnił funkcję przewodniczącego Sejmu, a następnie od 1998-2002 szefa rządu. Po odejściu z zarządu Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej [ČSSD] najpierw przeszedł na „polityczną emeryturę”, a następnie powrócił z lewicową Partią Praw Obywateli [Strana práv občanů] – Zemanowcy, której jest przewodniczącym. Obecnie urzędujący prezydent Vaclav Klaus przyznał, że jako swego następcę najchętniej zobaczyłby na Hradzie Zemana.
[opr. łg]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.