Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ks. Sawa - misjonarz miłosierdzia

Ma nieść pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, którym trudno podjąć spowiedź po wielu latach. Do niego mogą zwracać się osoby, które popełniły grzechy, których rozgrzeszenie zarezerwowane jest dla Stolicy Apostolskiej. Takie zadanie wyznaczył Papież Franciszek misjonarzom miłosierdzia.

W Diecezji Bielsko – Żywieckiej posługę misjonarza miłosierdzia pełni ks. dr Przemysław Sawa, założyciel i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest jednym z ponad tysiąca misjonarzy miłosierdzia mianowanych do tej posługi przez papieża Franciszka na całym świecie. Z ks. Przemysławem Sawą, rozmawiał Jan Bacza.

Słowo "misjonarz" kojarzy się z dalekimi krajami, księżmi, którzy tam wyjeżdżają. Misjonarz Miłosierdzia w Polsce? Jest potrzebny?

Tak, bo misjonarz to ten, który głosi Ewangelię. Nasze skojarzenie ze słowem „misjonarz” odsyła nas do dalekich krajów, natomiast etymologicznie to ten, który ma misję, czyli posłanie do głoszenia słowa Bożego. Papież Franciszek nam przypomina, że każdy chrześcijanin ma być uczniem - misjonarzem, czyli głoszącym i świadczącym o Jezusie. Sformułowanie „misjonarz miłosierdzia” oznacza, że to ma być ksiądz, który w imieniu Papieża głosi i czyni miłosierdzie.

Ksiądz ma dodatkową funkcję, nie tylko głoszenia Słowa Bożego, ale też rozgrzeszania win.

Papież chce uczynić to, by Rok Miłosierdzia był czasem łatwiejszego pojednania ludzi. Rzeczywiście, wielu komentatorów skupiło się na tych szczególnych uprawnieniach rozgrzeszania z tzw. grzechów zastrzeżonych normalnie Stolicy Apostolskiej (dokładnie Penitencjarii Apostolskiej). W przypadku świeckich to przede wszystkim świadoma profanacja Najświętszego Sakramentu, a w przypadku duchownych to zdrada tajemnicy spowiedzi w jakikolwiek sposób. Za te grzechy jest ekskomunika, czyli pozbawienie możliwości przyjmowania sakramentów. Normalnie prosi się Penitencjarię Apostolską o możliwość ściągnięcia tej kary, prawo do rozgrzeszenia i naznaczenia pokuty. W Roku Miłosierdzia, każdy, kto przychodzi do spowiedzi do misjonarza miłosierdzia, może otrzymać pojednanie bez tej procedury. Jednak nie te uprawnienia są najważniejsze. Papież wyjaśnił, że to ma być znak dla ludzi, że misjonarze to księża, których wybrał i którzy posługują bezpośrednio w jego imieniu.

Osoby, które są obciążone takim grzechem muszą księdza szukać – gdzie?

Odwiedzam kościoły jubileuszowe i inne parafie (na zaproszenie księży), ale też można przyjechać do Bielska-Białej. Wykaz dyżurów znajduje się na internetowej stronie diecezji (www.diecezja.bielsko.pl) czy na stronie www.secim.pl. Trzeba też powiedzieć, że duża część ludzi, słysząc, że jest Rok Miłosierdzia, znajduje odwagę, by pójść do spowiedzi. Chcą coś ze swoim życiem zrobić, bo mają zaufanie dp misjonarza miłosierdzia. Normalnie, prawdopodobnie, by nie przyszli. Przychodzą więc i pytają, rozmawiają o tym, jak żyć w sytuacji, w jakiej się znaleźli. Te dyżury są rzeczywiście dość obłożone i rozmów mam dość wiele. Można też umówić się w innej porze w moim biurze.

Ksiądz jest misjonarzem w samej diecezji?


Misjonarz ma władzę sakramentalną w całym Kościele. Nie jest to nominacja dla diecezji tylko dla Kościoła Powszechnego, aczkolwiek regularne posługi są właśnie tutaj.

Z jakimi problemami ludzie się zgłaszają?

Co do grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej to profanacja Najświętszego Sakramentu; nie można tego mylić z niegodnym przyjęciem Komunii Świętej. Profanacja jest wtedy, jakby ktoś zniszczył czy podeptał lub w inny sposób znieważył Ciało Chrystusa. Ekskomunikę zaciągają również osoby, które przyczyniły się czynnie i skutecznie do aborcji (kobieta, lekarz, pielęgniarka, inne osoby wspierające). W Roku Miłosierdzia wszyscy księża mają prawo rozgrzeszyć z tego grzechu. Wiele osób szuka jednak misjonarzy, chcąc się wyspowiadać z zaległych rzeczy, trudnych do rozeznania.

Wiele osób korzysta z tej szansy?

Tak. Cieszy to najbardziej, że dużo osób przychodzi i nawet jeżeli nie możemy zakończyć tematu rozgrzeszeniem (np. w przypadku osób w związkach niesakramentalnych), to pomagam ustawić pewne rzeczy w życiu, co może zaowocować zmianą za rok czy dwa. Wiele osób odważa się porozmawiać o swoim problemie. Dodatkowo są osoby, które przez lata niosą dylematy, zastanawiają się czy coś było grzechem czy nie. To też daje się rozwiązać; dobrze, że jest okazja, by to uciąć.

Boją się też?

Czasem tak, gdyż dotyczy to wnętrza człowieka, nieraz fatalnych błędów, które miały miejsce, co budzi nawet wstyd przed sobą. Niektórzy mówią, że to przed księdzem jest trudno, ale gorzej jest chyba jednak przed sobą samym. Często ludzie, którzy po wielu latach wracają do spowiedzi mówią, że nie jest najtrudniejsze spotkanie z księdzem, gdyż najtrudniejsze to wypowiedzenie tego przed sobą. Praktyka sakramentu pokuty pokazuje, że pewne zobiektywizowanie tego, co zrobiliśmy, jest właściwe. Często jako spowiednik muszę powiedzieć osobom – „ty się już tym nie obciążaj”. Takich sytuacji też jest wiele.

Czemu spowiadać się przed księdzem?

Po pierwsze, spowiednik pomaga człowiekowi rozsądzić rzeczywistość. Po drugie, grzech rozdziela nas z Kościołem, przez Kościół jesteśmy z powrotem pojednani, a ksiądz jest jego reprezentantem.

Papież zdecydował wysłać misjonarzy w Roku Miłosierdzia, będą pełnili swoją posługę również w kolejnych latach?

Wiemy, co jest w Roku Miłosierdzia, ale co papież wymyśli dalej jeszcze nie wiadomo.

Dziękuję za rozmowę.

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-21 15:04:52
Cacy 3: Ciekaw jestem ile taka \"przyjemność\" będzie kosztować?
2016-09-21 15:25:38
Ciekawy skoczowianin: Dokładnie,potem zamiast rachunku sumienia będzie ale rachunek do zapłaty,bo teraz w kosciele nic za darmo nie ma,bo wkońcu musza utrzymać swoje prywatne limuzyny i tak zwane kobiety od roboty papierkowej,a potem musza rezygnować z funkcji księza ,bo sie parafianie dowiedzieli ze było wielki grzech popelniony na parafi z kobietą.,Na wieki wieków Amen.
2016-09-21 16:20:50
alouette: Choćbyście nie wiem ile powtarzali kłamstwa o tym, że w kościele to się tylko płaci i płaci i zarabia, nic nie zmieni faktu, że tak nie jest. Powtarzacie po babciach i dziadkach, kumplach z baru, jak bezmózgie papugi. Który z Was zapłacił za spowiedź kiedykolwiek? Hę?
2016-09-21 18:33:28
jacekklos19: Też uważam tak samo jak alouette, że tylko się tam płaci i płaci. Nawet za słowo Boże na lekcjach religii płaci się księżulom.....a Pan Jezus robił to za darmo. <br />Pazerność członków KK z niewiadomych przyczyn zwanych pośrednikami Stwórcy-----nie zna granic!!!!
2016-09-21 19:22:44
alouette: Jacek, przeczytaj mój post uważnie raz jeszcze, proszę:) Znam od środka i wiem, że tak nie jest. A za lekcje religii się płaci, bo to przedmiot szkolny i ksiądz normalnie pracuje (tak, jak katechetka).
2016-09-21 19:38:18
Przepierón: Jak to pięknie brzmi \&quot;misjonarz miłosierdzia\&quot; a jego zadaniem na planecie ziemia jest wyspowiadać ludzi z grzechów, co by sie ino za fest nie narobił. Piyrsze słyszym żeby ksiądz komuś pomógł, jo ino widzym jak łape wystawio i gibko wolne datki do kapsy chowie. Zeby za moc nie \&quot;pumogoł\&quot; bo fundacja \&quot;Być razem\&quot; straci klientele.
2016-09-22 15:28:38
marian1951: Do alouette-nie warto się przejmować wypowiedziami wszystkowiedzących itp. Jest takie powiedzenie, że z głupim nie pogadasz a ze smarkatym nie pojesz. I tego się trzymaj. Miłego dnia wszystkim.
2016-09-22 15:59:41
brunet: Zgadzam się z @mańkiem, ponadto niektórym żal d..ę ściska ?? Też było iść na księdza, zostawić rodzinę , przyjaciół i poniewierać się po świecie, niedosypiając.
2016-09-22 21:13:13
tommy: Dilerzy prochów też dobrze zarabiają, więc może lepiej na dilera. Etyka ta sama, a i do niebianskich przeżyć droga bliska. Rzeczywistość kościoła katolickiego swietnie ujmuje trzecia część Ojca Chrzestnego. Mogą spowiadać ile chcą. Ani spowiednicy ani spowiadani nigdy nie przystąpią do Boga tą drogą.
2016-09-23 07:04:14
marian1951: Mam dyskretne pytanie, do Ciebie tommy. A jaką drogę do Boga Ty wybrałeś, która pozwala w twoim przekonaniu do Niego przystąpić ?. Nie musisz odpowiadać, ale chętnie poznał bym twoją ideologię.
2016-09-23 15:01:58
tommy: marian1951: Tę, która jest opisana w Piśmie Świętym. To ta księga, która de facto jest bardzo nie w smak kościołowi katolickiemu. Dlatego tak wielu spłonęło na stosach, było uduszonych, utopionych lub ugotowanych, bo smieli czytać lub przygotowywać tłumaczenia zrozumiałe dla ludzi. Skąd ta nienawiść do słowa pochodzącego od Boga? Myślę, że odpowiedź jest zbędna, zaś katolicyzmowi jest znacznie bliżej do satanizmu niż chrystianizmu. W nauce, słowie i czynie.
2016-09-23 18:13:32
marian1951: tommy- znam trochę Kościół Katolicki i jego historię i terażniejszość. Nie umiem natomiast doszukać się w nim nienawiści jakiejkolwiek, nie mówiąc już o nienawiści do słowa Bożego,satanizmu etc. W każdym kościele jakikolwiek by nie był, są kapłani i wierzący, którzy potrafią pobłądzić. Jezus powiedział ; kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. Myślę, że mocno przesadzasz w swoich opiniach, krzywdząc w ten sposób tych, którzy na to nie zasłużyli. Bez odbioru.
2016-09-23 18:32:18
brunet: Czerska metoda posądzać i potępiać coś o czym pojęcia się nie ma -@tommy nie tylko nie umie odp. na proste pytanie, ale ma łeb totalnie sprany, a na dowód nie ma grosz odwagi podpisać się nazwiskiem pod ostatnim postem nasz czerski bohater.
2016-09-23 20:54:27
tommy: Brunet, łeb to trzeba mieć sprany, by nie wstydzić się być katolikiem, dokładnie tak samo, jak w wypadku przynależności do NSDAP. Marian, nic dziwnego, że nie umiesz się doszukać niczego, a zwłaszcza nienawiści katolicyzmu do satanizmu, jak sam napisałeś. Przecież tam można postawić w zasadzie znak równości. Jezus powidział: Po owocach poznacie ich. 1% tych owoców opisałem w poście powyżej, Chyba nie da się zliczyć hektolitrów krwi niewinnych ludzi, żeby opisać pozostałe 99% owoców kościała katolickiego. Od czasu powstania na mocy dekretów cesarza Konstantyna, którego katolicyzm raczy pamiętać z jakichś bajek o wizji krzyża, a historia z wymordowania prawie całej rodziny (to już po tym jak został \'chrześcijaninem) do czasów najnowszych owoce tego kościoła to tylko mordowanie niewinnych, grabież mienia ( jak w wypadku komisji majątkowej w Polsce), masowe gwałty dzieci, które miały być otoczone opieką, wyłudzanie pieniędzy na opiekę nad chorymi po to, by skazywać ich na niewyobrażakne cierpienia (matka Teresa i jej uszlachetnianie umierających na raka przez odmowę leków przeciwbólowych) i wiele innych.
2016-09-23 21:33:16
brunet: @tommy gnębi cię fobiczna paranoja , albo miotła pana poniosła , czy michnik w stan nienawiści wprowadził !
2016-09-23 21:40:04
tommy: Brunet, gnębią mnie tylko fakty, które ludzie tacy jak ty wolą zamieść pod dywan lub je sfalszować. Np. ubawilem się, czytając niedawno opracowanie jakiegoś klechy na temat tego, ze kościół katolicki nie miał nic wspólnego ze zbrodniami świętej inkwizycji. Że to wszystko działania swieckich wladz. Haha. Jakich swieckich wladz w sredniowiecznej Europie? Ale są prostaczki, które w to pewnie wierzą, na przykład ty.
2016-09-23 22:32:28
brunet: @tommy nie bolało by cię i nie pieprzył byś głupot na tym portalu podając swoje nazwisko, swoją wiarę , ideologie , a tchórzy , fanatyków jak ty pełno , ty tylko psujesz im reputacje czerska pokrako.
2016-09-23 22:41:28
tommy: Brunet, ja podaję fakty, nie głupoty. Potrzebujesz statystyk zgwalconych dzieci w Irlandzkich katolickich sierocincach? Z tymi, które odebraly sobie życie czy bez nich? Przecież kompletnie cię to nie obchodzi. To ty jesteś fanatykiem, którego fakty kompletnie nie interesują. O czym marzysz? Żeby znając moje dane spalic mój dom tak pięknie, po katolicku? Jakoś ty się nie podpisujesz nazwiskiem, dwulicowy robaku.
2016-09-23 23:11:51
brunet: @tommy twoje: \&quot; katole=szataniści\&quot; te kłamstwa i zniesławienie w sądzie kosztują tumanie jeden, jedynie żóte papiery wybronią :D
2016-09-23 23:20:45
tommy: Brunet, znajdź tam choć jedno klamstwo, koscielny cieciu jeden. To wszystko historia, w 100% dawniejsza i najnowsza. A Chrystus mówił tylko o 2 drogach: Jednej pochodzącej od Boga, drugiej od Szatana. Owoce kościóła katolickiego jasno poswiadczaja, co to za droga. Mam gdzieś twoje groźby.
2016-09-23 23:45:40
brunet: tommy@ proszę! - udowodnij każdemu, że katole to sataniści ( chyba teraz miliard żyje ) i udowodnij mi ,że ja jestem wyznawcą lucyfera. 3 raz pytamy, o twoje wyznanie? ,może się nawrócę jeśli udowodnisz , że moja Wspólnota katolicka to sataniści a twoja zaś tylko od Pana Jezusa jest !
2016-09-23 23:56:19
tommy: Brunet, mądrej głowie dość po słowie. Miałeś dość faktów, żeby zrozumieć, że to nie droga do Boga, bo była i jest przesycona zlem. Zlem, nie niedoskonaloscia. Zauważ, że nie podałem przykladu jakiegoś proboszcza z Kubalonki, tylko i wyłącznie te, które dotyczyly tysięcy osób, a więc nie błędu jednostki. W dodatku wiele osób odpowiedzialnych za takie zbrodnie zostalo później katolickimi swietymi, co wskazuje na zorganizowaną formę promocji zła. Nie będę kontynuował rozmowy z tobą. I jeszcze jedno: Nie uważam, że katolicyzm jest wyznawaniem Lucyfera. To droga, która MÓWI o Bogu, ale uczynkami się go zapiera. Dlatego efekt końcowy nie różni się zbytnio od bezpośredniego kultu zla.
2016-09-24 01:04:59
brunet: Tommy@ nadal pomawiasz i oczerniasz a siebie wybielasz. Wtedy jeden Judasz na 10 Apostołów był z Jezusem , to teraz która wspólnota kościelna jest bez grzechu i budowana jest na Piotrowej Skale ?? Zapewne: ty, twoja rodzina , znajomi , twoja tajemnicza wpólnota kościelna zioniecie miłością. A nas posądzić o nienawiść to czerska metoda i Bogiem oraz Biblią czy Krzyżem się nie podpieraj , bo ty służysz komu innemu , dla ciemnego się zaprzedałeś. W jaki sposób opluwano , pod Krzyżem to twoje otoczenie na Starszych Ludzi dosłownie rzygało !<br />
2016-09-26 12:15:35
malamiko123: kosciół katolicki i jaki kolwiek inny to skarbona bez dna, Bóg jest w nas nie w kosciele i księzach, pastorach itd., wielu Bóg opuscil, a sa w stanie zabic w jedo imie- tacy otumanieni, wszystko to jedno wielkie klamsto i obluda caly ten system, kazdy za zlo -czyli element szatana w nas, wyrzodzone in. czlowiekowi, czy swojej rodzinie bedzie sie musiał w momencie smierci rozliczyc, wspolczuje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: