Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kradzież towarów o wartości 500 zł będzie przestępstwem

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wykroczeń, która została we wrześniu przyjęta przez sejm, kradzież k przedmiotu, lub przedmiotów, których wartość to minimum 500 złotych zawsze będzie przestępstwem. Dzięki tej zmianie zakwalifikowanie kradzieży, jako wykroczenie, lub też przestępstwo nie będzie już uzależnione od minimalnej płacy krajowej brutto.

Dotychczas kradzież była przestępstwem, tylko i wyłącznie w momencie, gdy skradzione towary przekraczały wartość ¼ minimalnej płacy krajowej brutto. Aktualnie kwota ta wynosi 525 zł, w przyszłym roku ma wzrosnąć. W związku z przyjęciem „sztywnych” ram, odróżniających kradzież będącą występkiem od przestępstwa ma na celu ułatwienie pracy policji, czy też sądów.

Przyjęcie stałego progu, odróżniającego wykroczenie od przestępstwa w przypadku kradzieży, to nie jedyna zmiana, jaką pociągnie za sobą nowelizacja kodeksu wykroczeń. Kolejne zmiany to przedłużenie terminu (z 7 dni na 14) na opłacenie mandatu za wykroczenie drogowe uwiecznione fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie, czy też brak dbałości o utrzymanie odpowiedniego stanu chodnika (nieodśnieżanie chodnika przy domu). Wyższa kara będzie czekała na osoby, które wbrew ciążącemu na nich obowiązkowi nie dopilnowały niebezpiecznych zwierząt. Zamiast 250 zł grzywny będą one musiały się liczyć z karą finansową w wysokości 1000 zł, karą ograniczenia wolności, lub w skrajnych przypadkach grzywną w wysokości 5000 zł.

Na mocy nowelizacji ma powstać elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie wykroczeń tego typu oraz lista osób obwinionych i ukaranych za tego typu działania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-15 21:32:44
krzysztof.mm: no chyba, że się komuś n a l e ż a ł o
2018-09-16 05:23:53
bronek91: „kradzież będącą występkiem od przestępstwa ma na celu ułatwienie pracy policji, czy też sądów.”- cytat Nie występkiem, tylko wykroczeniem. To przestępstwa dzielimy na występki i zbrodnie. Zatem kradzież rzeczy o wartości mniejszej niż 500 zł. To wykroczenie a o wartości większej bądź równej 500 złotych to występek zwłaszcza gdy mówimy o sytuacji rozbijającej się o rzeczy o wartości progowej 500 zł lub w okolicach. Oczywiście są również pewne sytuacje kradzieży, kiedy przy kwalifikacji czynu nie bierze się pod uwagę tylko kryterium wartości, ale również kwestie użytkowe. Takowe się zdarzają. „zawsze będzie przestępstwem.”- cytat Byłbym ostrożny, np. za 2 lata sytuacja może się zmienić→ od chwili wejścia w życie przepisów nowelizacji………... do czasu kolejnej zmiany zmiany przepisów.
2018-09-16 05:29:29
bronek91: „ma na celu ułatwienie pracy policji, czy też sądów.”- cytat→ wraz ze spadkiem siły nabywczej złotówki (myślę, iż trend się utrzyma) i odpowiednio dłuższym dostosowywaniu się rynku do zmiany wartości pieniądza, w konsekwencji wraz z upływem czasu efekt będzie taki, iż stosunkowo więcej rzeczy będzie spełniać kryterium kwotowe kradzieży jako wykroczenia a nie przestępstwa. (upraszczając) W efekcie faktycznie, nie tylko policyjna służba ulegnie uproszczeniu ale potencjalnie w dłuższym czasie będzie można podnieść wykrywalność i to tylko przy zastosowaniu czynności de facto administracyjnych. Jak to PiS ma w zwyczaju→ mentalny bolszewizm.
2018-09-16 05:33:01
bronek91: „Przyjęcie stałego progu”- cytat, stałego progu jeżeli chodzi o kwotę. Należy mieć na uwadze, iż zawsze może się zdarzyć, iż jakiś przedmiot w chwili nabycia był warty mniej niż 500 złotych. Natomiast do czasu kradzieży jego wartość rynkowa mogła wzrosnąć do kwoty równej 500 zł lub wyższej. Tym bardziej zgodnie przy założeniu o stałym spadku siły nabywczej złotówki. Oczywiście ruch w przeciwną stronę również jest możliwy. Są też kwestie wątpliwości z innych sytuacji → wcześniej też się zdarzało. In plus, myślę iż określenie kradzież rzeczy niż kradzież towarów, byłoby właściwszym określeniem. Warto pamiętać, niezależnie gdy ktoś ukradnie 50 zł, telefon komórkowy o wartości rynkowej 200 zł. Czy np. jakąkolwiek inną rzecz o wartości 700 zł. Wszystkie z wymienionych to K R A D Z I E Ż a różnica polega tylko na ocenie odpowiedzialności za czyn i jego kwalifikacji. Tak nawiasem, dziwi mnie dlaczego tak licznie penetrujący ten portal sympatycy komisariatu tego nie wychwycili.
2018-09-16 05:36:45
bronek91: W razie wątpliwości proszę zapytać Pana Rzecznika Policji. Myślę, iż jako doskonały obywatel, wzór wszelkich cnót i żyjący w pierwszej kolejności z miłości do Ojczyzny, a w szczególności istny prawdziwy człowiek zżyty z realnym a nie wyimaginowanym życiem, przez pryzmat czego niektórzy sympatycy pewnej instytucji oceniają np. innych/ nie-policjantów. Myślę, iż powinien udzielić bardziej specjalistycznej i doskonalszej odpowiedzi.
2018-09-16 05:38:30
bronek91: Oczywiście, w szczególności chrześcijanie powinni pamiętać, iż prawne definiowanie i kwalifikowanie kradzieży różni się od kradzieży w znaczeniu wyznaniowym. Mianowicie zgodnie z nauczaniem wielu chrześcijańskich wspólnot wyznaniowych np. bezpodstawne życie na koszt społeczeństwa, utrzymywanie się ze spekulacji, wyzyskiwanie pracy innych, zaważanie kosztów robót publicznych, przenoszenie kapitału publicznego do prywatnych spółek itd. czyli bezpodstawne korzystanie, raczej pasożytnicze korzystanie//wyzysk z dóbr i usług wytworzonych przez innych i brak wzajemności w opisywanych relacjach, z boskiego punktu widzenia opartego o Biblię, również należy traktować jako K R A D Z I E Ż. Jest to G R Z E C H. Chociaż z punktu widzenia prawa stanowionego nie musi to być przestępstwo różnej maści i proweniencji, ani jakiekolwiek wykroczenie także różnej maści i proweniencji. Traktowanie kradzieży w znaczeniu wyznaniowym obowiązuje chrześcijanina zarówno w relacji ze swym współwyznawcą jak i w odniesieniu do każdego innego w stopniu równym i bez wyjątku.
2018-09-16 05:42:54
bronek91: Z kolei inne wyznania, np. wiele wspólnot muzułmańskich dopuszcza takie instytucje, które moglibyśmy z naszego punktu widzenia traktować jako haracz. Oczywiście w odniesieniu do wyznawców innych wspólnot wyznaniowych (także muzułmańskich). Szkoda, iż również wielu duchownych o tym nie pamięta…. C Y W I L I Z A C J A_ O P A R T A_ N A_ K R A D Z I E Ż Y_ in rerum natura skazana jest na upadek i zagładę. Konsekwencje, do czego prowadzi wyzysk, obserwować możemy już na Zachodzie. Niestety, ale tak zwany gospodarczy model liberalny, oparty na wyzysku, w skali globalnej jest czymś na kształt współczesnego totalitaryzmu. Oczywiście warto również poruszyć sprawy etyki i moralności, ale te mają bardziej indywidualny i środowiskowy wymiar.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: