Kotarz Arena potrzebna Brennej
- Naszą motywacją jest chęć zrealizowania projektu dla ogółu społeczności Brennej, dla wszystkich mieszkańców zainteresowanych jej rozwojem - mówi Bogusław Holeksa, kierownik projektu Kotarz Areny - CAW. Co warte jest podkreślenia, nie jest on osamotniony w swoich działaniach. W promowanie przedsięwzięcia włączyło się już ponad 80 osób, a we wszystkich spółkach je nadzorujących pracuje 50 kolejnych.
Warto jednak dodać, że Kotarz Arena – Centrum Aktywnego Wypoczynku to nie jest projekt, który zostanie zrealizowany w 2-3 lata. To wysiłek, który będzie podejmować kilka pokoleń. Z danych wynika, iż gmina Brenna w ostatnich dziesięcioleciach przeznaczyła około 600-800 hektarów pod inwestycje (które stanowią główne źródło dochodu dla mieszkańców miejscowości). - Zbudowano na tym terenie około 4 tys. domów mieszkalnych i letniskowych. Jednocześnie nie nadążyliśmy z budową dróg, wodociągów, kanalizacji i pozostałej infrastruktury. Efekt? Skażenie wód powierzchniowych, niska emisja i brak stałych, stabilnych dochodów i coraz częstsza emigracja zarobkowa - uważa Bogusław Holeksa.
Świetnym sposobem na podjęcie walki z tymi problemami ma być właśnie inwestycja na Kotarzu. - Pod rzeczywistą zabudowę przewidujemy przeznaczyć 15-20 hektarów terenu, z jednoczesnym zachowaniem 20-30 hektarów terenów rolnych jako pastwiska mające dużą wartość przyrodniczą. Projekt nasz zmieni też stan sieci wodociągowych, energetycznych, gazowych, kanalizacyjnych. Pozwoli m.in. na pozyskanie finansowania przebudowy infrastruktury drogowej - zaznacza Bogusław Holeksa.
Co więcej, częścią Kotarz Areny będą zbiorniki małej retencji, które odgrywają niebagatelną rolę w okresach suszy oraz podczas powodzi - także takich, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Beskidy.
Jeśli już jesteśmy przy zakresie prac, które mają być realizowane przy Kotarz Arenie, to warto przypomnieć, jakie inwestycje obejmuje projekt.
Inwestycje sportowe:
- Całoroczna kolej gondolowa o długości 2350 m
- 4 koleje linowe sezonowe
- Wyciągi narciarskie dla najmłodszych
- Kompleks tras narciarstwa zjazdowego
- Sieć ścieżek rowerowych, jako podstawa letniej działalności kompleksu
Obiekty wypoczynkowo-rekreacyjne:
- Czterogwiazdkowy hotel wraz z Aquaparkiem
- Całoroczne schronisko górskie na Polanie Kotarz
- 2 pola kempingowe o łącznej powierzchni 2-3 ha
Dla ekologii:
- Lokalny System Energetyczny (w skład którego wejdą m.in. elektrownia szczytowo-pompowa, instalacje fotowoltaiczne, mini elektrownie wodne)
- Centrum Badawczo - Rozwojowe Technologii Środowiskowych (prowadzące badania nad innowacjami przyczyniającymi się do poprawy stanu środowiska przyrodniczego i współpracujące z Centrum Edukacji Ekologicznej i Etnograficznej)
- System zbiorników retencyjnych
- Odtworzenie 60 hektarów pastwisk oraz terenów zielonych
To jednak nie wszystko. W ramach realizacji przedsięwzięcia, inwestorzy chcą podjąć działania promujące dawne tradycje związane z Brenną (takie jak wypas owiec i kóz, uprawę ziół) oraz lokalną kuchnię. Takie przysmaki jak breńska bryndza czy sery wołoskie będą mogły stać się rozpoznawalne w całym kraju. - Od początku prac związanych z tworzeniem projektu Kotarz Areny wzięliśmy za cel realizację idei zrównoważonego rozwoju. Chcemy być przykładem, jak można połączyć funkcję rozrywkową i wypoczynkową z ochroną środowiska - zapewniają inicjatorzy inwestycji.
Trzeba jasno podkreślić, że wszystkie wyżej opisane inwestycje wchodzące w skład projektu Kotarz Areny – CAW to wielka szansa dla Brennej oraz całego naszego regionu. Zapewnią nie tylko wiele miejsc pracy, ale także pozwolą gminie na większe inwestycje służące właśnie mieszkańcom miejscowości. - Program naszej inwestycji wypracowujemy z najlepszymi ekspertami z Polski i Europy, bowiem ogromna na rynku konkurencja nie pozwala na popełnienie w tej materii błędów - zaznacza Bogusław Holeksa.
Niestety rozwój Brennej i dobrobyt jej mieszkańców nie wszystkim leży na sercu. Kotarz Arena, podobnie jak wiele innych inwestycji sportowych i rekreacyjnych, spotyka się ze sprzeciwem środowisk "proekologicznych", dla których to nie ekologia jednak jest najważniejsza.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wartość usług turystycznych, w których co roku uczestniczą Polacy na terenie Polski, Czech i Słowacji, wynosi 2 mld zł. Kolejne 2 mld zł wydajemy w krajach alpejskich. Widać więc, że biznes sportowo-rekreacyjny jest w bardzo dobrej kondycji i stale się rozwija.
Nie sprawia to jednak, że wszystkie ośrodki narciarskie mogą bez przeszkód budować nowe trasy narciarskie, czy koleje linowe. Przez protesty "ekologiczne" wiele z inwestycji, takich jak Kotarz Arena, zmaga się z problemami w porozumieniu z właścicielami działek, czy z kuriozalnymi decyzjami sądowymi. Za większością problemów stoją organizacje pozarządowe, nad którymi nie ma skutecznych form nadzoru czy kontroli. To z kolei stanowi zachętę do działań budzących obawy co do ich przejrzystości i celowości.
Co więcej, wiele ośrodków narciarskich w Polsce leży w terenie obszaru chronionego, parku krajobrazowego lub obszaru Natura 2000. Jednak nie oznacza to, że w takim miejscu inwestycji prowadzić nie można. Jest to dozwolone, jednak powoduje to zwiększenie kosztów takiego przedsięwzięcia. Widać więc, że jest to bardzo łatwy sposób na zablokowanie działań konkurentów.
- Moją motywacją w dążeniu do zmiany strategii rozwoju gminy Brenna jest to, co czynią wobec nas nasi przeciwnicy. Ci, którzy dostrzegając nasz potencjał, za wszelką cenę w swoim interesie nie chcą dopuścić do rozwoju Brennej. W tym kontekście martwi mnie to, w jaki sposób, jak skutecznie tym przeciwnikom rozwoju miejscowości udało się pozyskać, dla swoich ukrytych celów, nie mających nic wspólnego z ochroną przyrody, nieliczną grupę naszych mieszkańców, którzy wsparli ich działania blokujące rozwój Brennej - mówi Bogusław Holeksa.
Więcej informacji o Kotarz Arenie dostępnych jest tutaj: kotarzarena.pl
Artykuł sponsorowany