Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 21/15 - Parafia pw. Świętego Michała Archanioła w Kończycach Wielkich

Znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Największy kościół drewniany na Pogórzu Śląskim i posiadający prawdopodobnie najbardziej strzelistą wieżę wśród wszystkich beskidzkich świątyń. Nasza cotygodniowa seria dotarła dziś do Kończyc Wielkich, do Parafii pw. św. Michała Archanioła.

Wiele wskazuje na to, że obecny kościół musiał mieć co najmniej jednego - a być może i więcej - poprzedników. Dowodem na to mogą być używane do dziś stare dzwony. Ponadto, już w 1335 roku, w spisie nuncjusza papieskiego Gerharda, znajdujemy wzmiankę o parafii w Kończycach Wielkich. Początkowo Kończyce Wielkie i Kończyce Małe posiadały wspólną parafię; sytuacja zmieniła się w 1338 roku. O obecności co najmniej jednego poprzednika dzisiejszej budowli świadczą również dwa protokoły z wizytacji, które odbyły się w drugiej połowie XVII wieku.

Tak jak w wielu miejscowościach, tak i w Kończycach kościół został w czasach reformacji przejęty przez protestantów. Do rąk katolików powrócił w kwietniu 1654 roku. Największe zasługi w przywróceniu katolicyzmu do Kończyc Wielkich, Rudnika i części Hażlacha przypisuje się ks. Wacławowi Maliszowi, ks. Józefowi Mrowcowi i słynnemu misjonarzowi - jezuicie ks. Leopoldowi Tempesowi.

Obecny kościół nie powstałby, gdyby nie ofiarność miejscowego proboszcza, księdza Szymona Świeżego. Jak zanotowano w dokumentach: „Zakupił on dużo pola i drzewa dla parafii, przez co dostarczył także drzewa na budowę”. Po śmierci duchownego, wdzięczni parafianie pochowali jego ciało w świątyni. Podczas wymiany drewnianej posadzki w latach 1980-1981 natrafiono na ludzkie kości, które najprawdopodobniej były szczątkami ks. Świeżego.    

Warto wspomnieć o niezwykłej metodzie powstawania dzisiejszego budynku kościoła. W trakcie budowy stara konstrukcja znajdowała się wewnątrz nowej. Okazała wieża drewniana powstała w 1751 roku, zaś prace nad całą świątynią zakończono w 1777 roku. W międzyczasie (1767) parafia przeszła z rąk dziekaństwa frysztackiego do skoczowskiego (dziś należy do strumieńskiego).   

W 1884 roku świątynia preszła gruntowny remont, w jej wnętrzu wymalowano nowe polichromie. Kościół w Kończycach Wielkich jest jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium. Kościół posiada piękne, barokowe, ale zarazem skromne wnętrze. Ołtarz główny przedstawia patrona świątyni, św. Michała Archanioła. W tej części świątyni odnajdziemy również dwie rzeźby - św. Jana Nepomucena oraz nieznanego biskupa. W bocznych ołatarzach możemy zauważyć figury aniołów, a w lewym również rzeźbę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba przy chrzcielnicy pokazuje scenę biblijną - wizerunek św. Jana Chrzciciela, udzielającego chrztu Jezusowi Chrystusowi.

Obecnym proboszczem parafii (od 2003 roku) jest ks. Andrzej Wieliczka, zaś wikarym ks. Piotr Bratek.

Kancelaria parafialna działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 - 12:00.

Informacja o mszach świętych i nabożeństwach -> LINK

Parafia pw. Świętego Michała Archanioła w Kończycach Wielkich
ul. Kościelna 20
43-419 Hażlach, Kończyce Wielkie
http://www.konczyce-wielkie.bielsko.opoka.org.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: